Jocke Salokorpi: Pole olemas õiget ega valet

Jocke

Jocke Salokorpi (42) on Tallinna Ashtanga Jooga Kooli üks asutaja ja YOGAFUNC joogastiili eestvedaja, kes koolitab treenereid nii Eestis kui kaugemates maailma paikades. Kohtudes temaga linnamürast eemal, väikeses Saue kohvikus, saime arutada küsimuste üle, mis puudutasid tema elu, toitumist, tervislikku elustiili, sportimist, tulevikku ja ka uut arenevat treeningstiili YOGAFUNC, mille sisu on sügavam, kui kujutleda võiks.

JockeKes see Jocke siis on?

42 aastat olen juba otsinud sellele vastust, aga veel ei ole leidnud, kuna mulle meeldibki tegeleda selliste küsimusega nagu kes on Jocke? Kes me oleme? Kus me oleme? Ühest huvitavast raamatust jäi kunagi meelde ütlus: There are too many professors of philosophy in the world and not enough philosophers (maailmas on liiga palju filosoofiaprofessoreid, aga pole piisavalt filosoofe). Ehk siis mulle meeldib mõelda asjade üle, otsida vastuseid ja avastada, luua midagi uut.

Jockest tean ma nii palju, et olen kahe lapse isa, inimene, kes on väga huvitatud liikumisest ja tervisest. Mulle meeldib teha eksperimente iseendaga, mis õpetavad tundma enda ja keha vajadusi. Soovitan mitte oodata, kuni oled haige, et alles siis midagi ette võtta, vaid proovida juba täna, hea enesetunde pärast.

Aga loomulikult ei ole olemas õiget ega valet. Kes sellistest asjadest huvitatud on, peaksid ise proovima. Iga inimene võiks olla omamoodi teadlane, mitte uskuda kogu aeg seda, mida teised ütlevad. Meile on antud ju keha, millega saame katsetada ja proovida, ise uurida, mis sobib ja mis mitte. Kuidas ma tunnen end pärast ühe või teise toidu tarbimist, pärast pikemat treeningut või rutiini? Nii on võimalik aru saada, kuidas üks või teine asi mulle sobib.

Milliseid eksperimente oled enda peal teinud?

Ma olen teinud väga palju eksperimente ja olen YouTube’is nende kohta videoid jaganud. Tavaliselt tegin teadlikult nädalase eksperimendi, näiteks meditatsiooni, siis mediteerisin varahommikul, lõunal, hilja õhtul. Selle kogemuse kaudu sain aru, mida ma tunnen ja kogen, kui nii tihti mediteerida.

Kui toitumisest rääkida, siis olen teinud erinevaid ekperimente, nädalasi, neljanädalasi, mitmekuisteni välja. Näiteks tegin ka ühe kuupikkuse toortoidu söömise eksperimendi. Alguses oli hästi halb olla, sest keha jaoks oli see suur muutus. Selle katse ajal lõpetasin ka kohvi joomise, kuna keha seda enam ei soovinud. Nüüd aga, mõnda aega hiljem, joon jälle kohvi, kuna ma lihtsalt ei ole selline inimene, et nüüd on niimoodi ja seda enam ei tee. Pigem tunnetan oma keha ja selle vajadusi. Mida vanemaks saan, seda paindlikumaks ma muutun – mitte keha, vaid meel ja suhtumine. Ma ei pea kõike oma elus tegema nii, et oleks 100% optimaalselt, võib ka 90%.

Jocke

Viimane eksperiment, mille tegin ja jagasin oma kogemust videote kaudu, oli külm dušš igal hommikul. Ma vihkan külma dušši ja see katsumust oli alguses meeletult raske, aga tulemused on jälle hämmastavad, kui hästi see kehale ja meelele lõpuks mõjus.

Toitumisega seoses on mulle meelepäraseks jäänud veganlus, juba kolm ja pool aastat. Ühes joogalaagris pakuti ainult taimetoitu ja pärast seda mõtlesin, et jätkangi taimetoidu söömisega. Usun, et taimne toitumine on minu jaoks palju tervislikum. Never say never, aga ma ei usu, et seda harjumust muudan. Liha ma ei ole söönud enam kui kümme aastat. Isegi kui tahaksin, ma ei suudaks seda enam teha.

Elad Eestis, aga su juured on tegelikult Soomes?

Sündisin Rootsis, aga jah, juured on Soomes. Käisin isegi esimese klassi Rootsi koolis ja siis kolisime perega tagasi Soome. Ma ei tunne, et oleksin soomlane, pigem olen maailma inimene. Mul sobivad kõik kohad.

Kui elukaaslase Terjega avastasime Ashtanga jooga ja uue elustiili, kolisimegi Eestisse elama, et avada 2007. aasta jaanuari alguses Tallinnas Eesti esimene Ashtanga jooga kool.

Mis see jooga on?

Jooga ei ole sport, jooga aitab saada rohkem kontakti iseendaga. Kui saada parem kontakt endaga, sellega, kes me tegelikult oleme, siis võib-olla teeme ka iseenda jaoks paremaid valikuid. Seda ma soovisin ka joogat õppides. Jooga õpetab austama teisi, kõiki elusolendeid. Kui vanasti astusin ämblikku nähes talle kohe mõtlematult peale, siis nüüd terrassil raamatut lugedes vaatan teda juba rahulikult ja aitan tal oma teed minna. Ma saan aru, et sellel putukal on täpselt samasugune õigus siin olla nagu minulgi.

Jocke koos abikaasa Terjega
Jocke koos abikaasa Terjega

Kuidas sündis YOGAFUNC?

Soomes elades koolitasin body pump’i ja body combat’i ja RPM treenereid ning juhendasin body balance’i ja siserattatunde kuus korda nädalas. Hiljem, tegeledes rutiinselt Asthanga joogaga, tuli mõte, et võiks ühendada eelneva eluperioodi kogemused Ashtanga joogaga ja luua midagi uut, millega võiksid tegeleda ka inimesed, kes kunagi joogasse tulla ei soovi.

Kuna varem tegin palju tööd muusikaga ja mulle väga meeldib eri stiili muusikat kuulata, siis tahtsin seda ära kasutada YOGAFUNC’is (Ashtanga jooga puhul seda teha ei saanud). Ühendades eelnevad kogemused ja kired, sündiski kuus aastat tagasi YOGAFUNC. Algul praktiseerisin seda palju aastaid iseenda peal, siis katsetasin teistega, ja kuna selle vastu tekkis suur huvi, otsustasin seda ka edasi õpetada.

Ma olen väga loov inimene, liikuv ja kunstimeelne, aga ma tegelen lihtsalt teistmoodi kunstiga – ma elan siis, kui ma loon midagi.

JockeKuidas me saaksime end inspireerida rohkem sporti tegema?

Mulle meeldib selline mõtlemine nagu YOGAFUNC’is – Have fun, get fit and never quit (ole rõõmus, saa vormi ja ära kunagi anna alla). See, millega tegeleme, peaks olema tore, sest kui meil on lõbus, siis saame tulemusi. Leia ala, mida sulle meeldib teha juba selle tegemise pärast, siis ei ole kunagi motivatsiooniga probleemi. Ei ole vaja võtta asja nii tõsiselt. Tähtis on, et liigume ja oleme aktiivsed.

Mingil eluperioodil sõitsin rattaga igal varahommikul Sauelt Tallinna joogatunde andma Tegin terve päeva joogat ja sõitsin siis koju tagasi. See tegi 200 km nädalas, 800 km kuus. Lihtsalt liikusin rattaga tööle ja nautisin seda.

On väga palju viise, kuidas olla aktiivne ja kasutada energiat. Ma usun, et oleme sellised olendid, kes palju head energiat sisse saades võiks seda ka ära kasutada. Näiteks sööme vähem, teeme vähem ja kui sööme rohkem häid asju, siis kasutame ka rohkem energiat. Energia peaks liikuma läbi meie. Tarbida kvaliteetset energiat ja kasutada seda liikumises – see ongi hea tervise ja tasakaalu võti. Hiljuti hakkasin Saue metsas jooksmas käima ja trenni tegema. Tunnen, et mul on praegu seda vaja – kuulan oma sisetunnet.

Mis tulevik toob? Mis plaanid sul on?

Plaan on jõuda YOGAFUNC’iga igale poole. Tahaks loota, et kui ma kunagi siit lähen, siis olen loonud midagi, mis elab edasi pärast mind. Mulle meeldib YOGAFUNC’i teha, sest mul on võimalus luua midagi, mis on mõeldud inimestele, kes muidu joogasse ei läheks. Usun, et peaksime tegema maailmas midagi head, ja mulle ei meeldi suhtumine, et vahet pole. Tegelikult on suur vahe. Tean, et suudame inimkonda arendada selles suunas, et me hooliksime ja toetaksime rohkem teineteist selles protsessis, mida elu meile pakub – kasvamine, arenemine jne. Joogaga on võimalus see kõik inimestele lähemale tuua. Saan luua sellise toote, mis on joogaga sarnane, ning see toob inimeste ellu sügavamat hingamist, liikumist, keha avanemist ja meditatsiooni. Paljud inimesed, kes on alustanud YOGAFUNC’iga, mis on fun ja samas sobilik fitnessitegijatele, on pärast seda liikunud edasi Ashtanga jooga suunas.

Mõni hea mõttetera?

Meie keha on meie kõige parem sõber. Me ei tea, kas meie sõbrad ka, aga keha on meiega lõpuni. Mis iganes kujuga meie keha on, teeb ta imesid, et püsiksime elus. Kehas on olemas see tarkus, et ta suudab seda kõike teha. Peaksime sellele mõtlema ja sellega arvestama. Võiksime püüda olla sõbralikult oma kehaga, siis on kogu protsess palju lõbusam. Ka jooga õpetab seda, et kui sa ei austa oma keha, läheb ta katki. Peaksime olema kogu elu aktiivsed ja tegema seda lõpuni, mitte paar kuud. Kui täna ei viitsi, siis on see vale hääl. Kui oled haige, puhka, aga kui ikka ei viitsi, siis leia viis, kuidas viitsida.

On sul keegi või miski, mis sind inspireerib?

Neid on olnud palju. Ma olen joogamaailmas natuke rebel, mulle ei meeldi paljud asjad, mida seal järgida tuleb. Mind ei inspireeri ainult mõni joogaguru, vaid hoopis paljud erinevad inimesed. Kuulan kõikvõimalikke loenguid, saan inspiratsiooni muusikast. Vahel panen muusika peale ja lihtsalt liigun. Vastavalt sellele, mis teemal tahan areneda, kuulan ja loen infot nendest valdkondadest. Telekat ma ei vaata ja uudiseid ka ei kuula. Valin, mis info minu sisse läheb.

Tekst: Kerli Tamm

Fotod: Kerli Tamm ja Erti-Risto Süvari