Kas lokaalne rasvapõletus on võimalik?

Naine trennis

Tõenäoliselt ei ole maailmas ühtegi inimest, kes ei soovi muuta oma välimust. Vähemalt selliseid naisi ei eksisteeri. Paljude sooviks on kehakaalu langetada.

Kas on võimalik valida, millisest kehaosast tahame rasva kaotada ?

Need, kes kunagi on kaalust alla võtnud, teavad, et see protsess ei ole kiire ega lihtne. Teatud kehaosadele suunatud kehakaalu langetamise idee on ka väga ahvatlev: mis juhtuks siis, kui teeks harjutusi näiteks kätele, tuharatele või kõhule. Seda nimetatakse lokaalseks rasva põletamiseks. Lokaalse rasva põletamise idee on selles, et sooritades probleemses piirkonnas lihastele harjutusi, saaks ainult sellest kohast rasva kaotada. 

Lokaalse kaalu langetamise teooria.

Fitnessi väljaannetes võib tihti näha ahvatlevaid pealkirju: “Kas soovite kõhult rasva kaotada? Tee just seda lihtsat harjutust iga päev” või „Parimad harjutused jalgade/tuhara salenemiseks “jne. Väga tihti soovitatakse neile, kes soovivad jalgade ümbermõõte vähendada – teha kükke. Kes on mures, kuidas oma käsi väiksemaks saada – teha harjutusi biitsepsile ja triitsepsile, ning kui kõht suur, siis kõhulihastele.

Kuidas kaalu langetamise protsess toimub teaduslike uuringute läbi ?

Füüsiliste harjutuste teostamiseks kasutatakse teatud tingimustel rasva energiaks, kuid mitte tingimata kohtadest, mille lähedal lihased töötavad. 

Alustame kõhust. Uuringus jagati 24 meest ja naist vanuses 18-40 aastat kahte rühma. Ühed tegid kuue nädala jooksul 5 korda nädalas ja 7 korda päevas kõhulihastele mitmesuguseid harjutusi. Teine grupp ei treeninud kõhulihaseid üldse. Kõik osalejad sõid sama palju kaloreid kogu päeva jooksul.

Tulemus: kõhulihaste puhul ei toimunud ühtki olulist muutust kõhu suuruses ega kogu keha rasvaprotsentides ega naha paksuses kõhupiirkonnas.

Teises katses jagunesid 40 rasvunud naist kahte rühma: ühed piirasid kaloreid, teised piirasid kaloreid ja tegid kõhulihastele harjutusi 12-nädala jooksul.

Tulemus: kõik naised võtsid kaalust alla, kõikidel nahavoldi paksus ja kõhu suurus vähenes, kuid ei olnud erinevusi nende vahel, kes tegid kõhulihaste harjutusi ja kes mitte. Sarnased tulemused saadi katsetes, kus testiti keha ülakeha harjutuste efektiivsust käte salendamises. 12 nädala jooksul treenisid 104 osalejat oma ühte kätt biitsepsi ja triitsepsi harjutustega.

Tulemus: ei olnud erinevust treenitava käe rasva kaotuses. Konkreetse käe kõrgem treenitavus ei mõjuta selle rasva põletust. 

Lokaalse rasva põletuse hüpotees ei toimi.

Kui lokaalne rasvapõletus ei tööta. Kuidas siis saab kaotada rasva näiteks jalgadel või kätel ?

Teatud lihasrühmi regulaarselt treenides saab neid teha tugevamaks ja õige metoodikaga kasvatada ka suuremaks. Kuid hoolimata sellest, kui hästi on teie kõhulihased treenitud, ei näe sa neid enne, kui rasv on kõhu pealt suures osas kadunud. 

Seega, ainuke lahendus on olla ööpäevase kaloraažiga defitsiidis. Iseenesest ei ole vahet, kas piirata toidust saadud toidukalorsust või lisada selle võrra treeningmahtu. 

Tervislikuks ööpäevaseks kaloridefitsiidiks loetakse – 500 kalorit. 60-80 kilone inimene peaks selliselt kaotama 2 kilo rasva kuus, kuid see on üsna individuaalne ning tingitud vanusest, lihasmassist, ainevahetuse kiirusest jne. See aga on nüüd igaühe valik, kumba versiooni eelistada, kuid mõistlik on leida kuldne kesktee: piirata toidust/joogist saaud kaloreid ning regulaarselt spordiga tegeleda. Millist spordiala eelistada, sellel suurt vahet ei ole, kui eesmärgiks on rasva kaotus kehalt. Kui soov on lihasmassi säilitada, tuleks eelistada jõusaali treeningut.

Tekst: personaaltreener Marek Morozov, Fitnessikool.ee

Fotod: Pexels