Miks proovida purjelauasõitu?

Purjelauasõit

Hawaii pole surfamiseks ainus koht, Eesti mererannad võõrustavad huvilisi juba aastaid.

Üks suvisemaid spordialasid on surf. Alaliike on sel arvukalt, kuid purjelauasõit on üks neist, mis Eestis kanda kinnitanud ja eestlaste südametesse seilanud. Nagu nimigi reedab, on selle spordiala juures oluline puri, mille õige talitsemine viib sihile.

Purjelauasõidu olemust selgitab meile Laulasmaal tegutsev koolitaja Kristjan Kiisk (Surfikool.ee). Temale lisaks jagavad oma kogemusi purjelauaslaalomi Euroopa meister Brigita Viilop ja harrastaja Mikk Kalamees.

Mis alaga on tegu?

Kiisk: Purjelauaga sõitmine on selline omalaadne kogemus, mis hõivab kogu füüsise ja vaimu. Purjelauaga sõites on oluline tunnetada lainet ja keskkonda, milles viibid. Kuna keskkond kogu aeg muutub, siis millelegi kõrvalisele mõtlemine on välistatud, iga sõidukord on nagu restart ajule. Öeldakse, et lainesõit purjelauasõidus on see n-ö kuninglik ala: kõige raskem, dünaamilisem ja ägedam.

Kellele purjelauasõit harrastamiseks sobib?

Kiisk: Purjelauasõidu algkoolitusele tulekuks ei ole vaja mingisuguseid kindlaid eeldusi, piisab uudishimust selle laheda spordiala vastu. Meie juures Laulasmaal on alustajate vanus olnud 6–60 aastat ja kõik on kenasti hakkama saanud. Instruktor peab lihtsalt olema piisavalt pädev valima parimat ilma ja varustust.

Foto: Eesti Purjelaualiit
Foto: Eesti Purjelaualiit

Mis varustust on vaja?

Kiisk: Alustamiseks on kindlasti vaja õigesti valitud varustust. See tagab selle, et kõik õpilased saavad oma esimesed n-ö triibud päeva lõpetuseks sõidetud. Algaja varustuse tunneb eelkõige selle järgi ära, et laud tundub olevat väikese laeva mõõtu.

Millised kulud purjelauasõiduga kaasnevad?

Kiisk: Meie soovitame esimesel hooajal sõita rendivarustusega ja instruktori nõuannete järgi. Selleks pakuvad surfiklubid erinevaid lahendusi, alustades lihtsast rendist ja lõpetades täiskasvanute purjelaua trenniga. Pärast esimest hooaega on kasulik soetada korralik varustus, millest on rõõmu aastateks.

Kus purjelauaga sõita saab?

Kiisk: Eesti rannik on kui purjelauasõiduks loodud: pikk ja käänuline rannajoon peidab endas lõputult ägedaid randu. Pea igast Eestimaa nurgast leiab tänaseks surfiklubi, kuhu on kõik algajad oodatud. Võin lubada, et eest leiad alati rõõmsad ja toredad inimesed.

Mis omadusi purjelauaga sõitmine arendab?

Kiisk: Kindlasti suudab see spordiala panna proovile sõitja kannatlikkuse, sest mõne uue manöövri õppimiseks võib minna sadu katseid. Aga julgen lubada, et kui see lõpuks välja tuleb, siis see eufooriline tunne korvab kõik! Sõltuvalt sõitja tasemest ja eesmärkidest vee peal on füüsiline koormus ka erinev, kuid surfirandades ringi liikudes ei kohta just tihti vormist väljas inimesi.

Miks purjelauasõit?

Brigita Viilop: 

Brigita Viilop
Foto: erakogu

See on üsna vähelevinud tegevus ja annab võimaluse kogeda midagi igapäevaelust erinevat. Lisaks on see hea alternatiiv rannas päevitamisele, sest merel hakkab päike palju paremini peale kui kaldal.

Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et purjelauaga sõitmine on väga keeruline ja sõitma õppimine võtab aega aastaid. Õige varustusega on tegelikult juba esimesel korral võimalik merel ringi kruiisida!

Mikk Kalamees:

Mikk Kalamees
Foto: erakogu

Olen arvamusel, et võimalikult palju asju peab ära proovima. Kui ei meeldi, siis ei pea ju uuesti minema. Kui aga meeldib, siis on jälle üks uus ala millega tegeleda.

Mina eeldasin alustades, et saan sellega samamoodi hakkama nagu teiste aladega, sest õpin kiiresti. Päris nii ei olnud, et hüppan lauale, tõstan purje ja lehvitan omastele rannaliival, ent kui sõit juba selgeks sai, oli päris mõnus tunne vaadata loojuvat päikest soojal suveõhtul ja libiseda mööda vett.

Tekst: Laura Jaansen