Enesekaitse nipid selgeks äpi vahendusel

Enesekaitseäpid

Kas oled valmis kiiresti reageerima ja tead, kuidas end kaitsta, kui keegi sind ründab? Kui kõhkled või vastasid küsimusele eitavalt, tasub õppida nippe, kuidas ründaja kahjutuks teha.

Kui mingil põhjusel ei saa või ei taha enesekaitse õppimiseks trenni minna, tulevad appi äpid, mis toovad nutitelefonis treeneri koju kätte, demonstreerides, mis ohtlikus olukorras juhtuda võib ja kuidas siis käituda. Enesekaitsevõtetega tutvumist sobib alustada „Krav Maga Self Defense Trainer” tasuta äpist, milles on kümme videot, kus tutvustatakse enam levinud kallaletungivõtteid, mida kurikaelad tänaval kasutavad, ja seda, kuidas nendes olukordades käituda. Videotes näidatakse, kuidas käituda, kui ohvrit tõugatakse, haaratakse tal käest, õlast või kaelast, lükatakse pikali jne. Valides vastava video, demonstreerib treener, kuidas mingisse situatsiooni sattununa vastane kahjutuks teha – kuidas end kaitsta ja vastasele vastu astuda.

Õppimine on lihtne

Lisaks antakse videotes ülevaade üldistest enesekaitse põhialustest ja näidatakse, kuidas hakkama saada juhul, kui ründaja kasutab relvana mõnd niisugust eset nagu pudel, kruvikeeraja, nuga vmt. Videod on lihtsad ja enda kaitseks tehtavad liigutused neis kergesti jälgitavad – krav maga on Iisraeli päritolu taktikalise enesekaitse süsteem, mida on tänu selle loogilisusele lihtne õppida. Äpi puhul meeldibki, et õpetatavad võtted on lihtsad ja jäävad kergesti meelde. Ehkki käitumine kallaletungi korral tundub videos lihtne ja ründaja vastu tegutsemine loogiline, on selge, et pelgalt videote vaatamisest enesekaitsetase ei tõuse. Selleks, et oskaks keerulises situatsioonis tõesti kiiresti ja efektiivselt käituda, tuleb võtteid kindlasti proovida ka praktikasse rakendada ehk harjutada. Kui selle tarbeks spetsiaalsesse trenni ei ole plaanis minna, tuleks leida sõbrad, kellega koos harjutada.

Enesekaitseäpid

Detailsed juhised

Veel üks enesekaitserakendus on „Jiu Streetsu”, milles on üle 60 võtte, mis õpetavad hakkama saama nii ilma relvata kui ka noa ja tulirelvaga toimuvate rünnetega. Militaarsel jiu jitsu’l põhinevates videotes jagatakse samm sammu kaupa õpetusi, kuidas end ühes või teises situatsioonis kaitsta. Näiteks, kuidas saada relvastatud ründe puhul vastase käest tulirelv kätte ilma, et relv võiks lahti minna.

Militaarne jiu jitsu, erinevalt sportlikust Brasiilia jiu-jitsu’st, ei keskendu mitte atraktiivsetele võitluselementidele, vaid on sobilik just igapäevasituatsioonides ja tänaval tekkida võivate ründeolukordade lahendamiseks. Õpetused on kergesti jälgitavad, eriti lihtsaks teeb õppimise, et rakenduses on rünnakusituatsiooni videole lisaks olemas selle aegluubis kordus, millel juures kirjalik selgitus – tekstis on üksikasjalikult kirjas, mida teha ja kuidas see vastasele mõjub. See tagab, et rakenduse kasutaja saab kindlasti õigesti aru, kuidas vastase rünnak kahjutuks teha – kas konkreetses olukorras tuleb vastu lüüa põlve, säärde või mujale jalgade piirkonda, millist liigutust-lööki teha tugevalt, millist teravalt, millist pehmelt jne.

Boonuseks on, et videotes on välja toodud ka enamlevinud vead, mida tehakse, ja kuidas vale soorituse korral olukorda siiski nii parandada, et vastasele alla ei jäädaks. Kellele meeldivad väljakutsed, saab jagada õppevideod 30-päevaseks treeningprogrammiks, mille abil on lihtsam oma aega planeerida ja tehnikaid õppida.

Spetsiaalselt naistele

Naistele, kel füüsilist jõudu meestega võrreldes enamasti napib, on suunatud spetsiaalne enesekaitseäpp „Self-Defence Combat. Selles ei keskenduta vaid enesekaitsetreeningute õppevideotele, vaid rakendus õpetab ka ohtusid enda ümber laiemalt nägema ja tajuma. Näiteks selgitatakse, miks tasub jälgida ründaja puhul tema käsi. Oluline on, kas ründaja vehib avatult kätega või hoiab ta üht neist taskus või hõlma all – sel juhul tuleks valmis olla selleks, et ründajal võib käes olla relv. Aga olemas on ka videod, mis õpetavad võtteid, kus kasutatakse ära füüsiliselt tugevama vastase nõrku kohti.

Äpp jagab ka õpetussõnu, kuidas hoida rusikat lüües nii, et endale mitte haiget teha, millist pipragaasi valida ja kuidas seda kasutada ning kuidas kotijooksu ohvrina oma vara pikanäpumehele mitte loovutada.

Tänu võitluskunstide õppimisele:

oskad ennast, oma lähedasi ja ümbritsevaid kaitsta;

arendad füüsilist vormi ja vitaalsust;

suurendad enesekindlust;

distsiplineerid keha ja meelt;

maandad pingeid ja stressi.

Tekst: Urve Kask

Fotod: Shutterstock.com