Aerulauaga vee peale treenima!

aerulaua trenn

Kindlasti oled märganud mõnel veekogul inimesi SUP-i ehk aerulauaga liuglemas või oled seda ehk isegi proovinud? Aga kas teadsid, et aerulaua näol ei ole tegemist mitte lihtsalt mõnusa ajaveetmise vahendiga, vaid sellega saab teha ka päris tõhusa treeningu.

Mis SUP on ja kuidas sellega treenida, räägib lähemalt Andri Soosaar, kes on ise SUP-iga sõitnud juba aastast 2011. Andri tegutseb SURFSPORT nimelises SUP entusiastide tiimis, mis on spetsialiseerunud aerulaua koolituste, elamusretkede ja võidusõidu treeningute läbiviimisele.

Mis SUP ehk aerulaud siis täpsemalt on?

SUP (inglise keeles Stand Up Paddling) on maailmas väga kiiresti arenev veespordiharrastus, kus kasutades aeru või käte jõudu (prone paddling) on võimalik vee peal liikuda spetsiaalsel surfilaual püsti seistes, põlvili, istuli või kõhuli. Ennekõike on SUP ikkagi püsti aerutamine vee peal igasugustes ilmastikutingimustes, mis inimvõimete piiresse jäävad.

aerulaua trenn

Kui kiiresti SUP-iga liikumise selgeks saab?

Enamik inimesi lastest keskealisteni on võimelised laua peal püsti seisma ja aeru abil siledal veel liikuma täiesti tuulevaikse ilmaga. Ajaliselt ei kulu selleks väga palju, et tunda end laua peal seistes kindlalt. Sarnane õppekõver on suuskade või rattaga sõitma õppimine. Soovituslikult võiks valida esmakordselt SUP-iga sõitma minnes võimalikult tuulevaikse ilma.

Mõõduka tuule korral (5 m/s +) jäävad paljud juba püstiasendis sõitmisega hätta. Sel juhul soovitan valida madalama sõiduasendi (põlvili või istuli), kus tuuletakistus on väiksem ning laua peal olemine tundub lainetusega stabiilsem, kuna keha raskuskese asub lauale lähemal ja keha kokkupuutepunkte lauaga on kahe asemel neli.

Kui me räägime tehnilisest sõitmisest, siis selleks kulub oluliselt kauem aega. SUP on nagu (klassikaline) suusatamine vee peal. Igaüks võib suuskadel vastavalt oma võimetele lumel liikuda, aga selleks, et sõita nagu maailma murdmaasuusatamise tipud, tuleb palju aega matta tehnika efektiivsuse ja ökonoomsuse parandamiseks.

Kuidas saab SUP-i kasutada treeninguks?

SUP on füüsiliselt väga raske ja head kehalist ettevalmistust nõudev liikumisharrastus kui vaadata seda sportliku tegevusena. Vastutuult sõitmine on sarnane jooksu, rattasõidu või suusatamisega mäkke. Mida tugevam on tuul, seda suurem on tõusunurk. Kui eelnimetatud alade puhul on võimalik vahepeal seisma jääda ja puhata, siis aerulauaga seda võimalust ei ole. Niipea kui aerutõmbed lõppevad, keerab laud ennast ninaga allatuult ja liigute teekonna alguse poole.

SUP-i treening võib ülesehituselt olla väga mitmekesine. Suures plaanis võib treeningud jagada tehnika- ja distantsitreeninguteks. Esimesel keskendutakse rohkem tehnilistele elementidele: aerutõmme, pöörded, manööverdamine, sõitmine külgtuules, lainesurf. Teisel sõidetakse erineva pikkusega distantse erineva kiirusega erinevates ilmastikuoludes.

aerulaua trenn

Milliseid omadusi aerulauaga sõitmine arendab?

SUP kui sportlik tegevus arendab peaaegu kõiki põhilisi kehalisi võimeid – jõudu, kiirust, vastupidavust ja koordinatsiooni. Kuigi kõrvalt vaadates tundub, et töötavad ainult ülakeha erinevad lihasgrupid, siis tegelikult saavad väga suure koormuse ka jalalihased olles pikemat aega ebastabiilsel tasapinnal.

Kui sooviks saavutada füüsilist arengut ja paremat vormi, siis milline peaks olema treeningute sagedus?

Nagu iga teise spordiala või liikumisharrastuse puhul võiks minimaalne treeningute arv nädalas olla kolm treeningut, kui eesmärk on tehnika ja alale vastavate spetsiifiliste kehaliste võimete areng.

 Milliseid turvanõudeid peaks SUP-iga sõites jälgima?

Toon välja mõned olulisemad.

Tuulise ilmaga kasuta alati lauda ja sõitjat ühendavat kinnitusnööri (leash), kuna vette kukkudes jääd sa alati lauale järele ujudes kaotajaks, sest laud liigub kiiresti allatuult ära. Pea meeles, et SUP-i laud on üldjuhul sinu parim päästevahend, kui oled hätta sattunud. Lisavarustusena võib kasutada ka ujuv- või päästevesti, aga sõidumugavus väheneb märgatavalt ja peale vette kukkumist uuesti lauale saamine võib osutuda oluliselt keerulisemaks.

Vali alati sobib riietus ja võta sõitma minnes kaasa lisavarustus (sidevahend veekindlas kotis, vesi). Külma ja tuulise ilmaga kasuta kalipsot, mütsi ja surfisusse (et vältida hüpotermia ohtu). Päikesepaistelise sooja ilmaga kasuta (noka)mütsi ja pikkade varrukatega särki päikesepõletuse vältimiseks.

Ära mine avamerele sõitma üksinda ilma julgestuseta. Tuul võib tõusta või muuta suunda maatuuleks, ilus ilm võib muutuda üsna äkki äikesetormiks, väga soojal päeval on oht kuumarabanduseks ja vedelikupuudusest tulenevateks komplikatsioonideks.

aerulaua trenn

Kas tasuks endale soetada isiklik SUP-i laud ja mida lauda valides silmas peaks pidama?

SUP-i laua soetamise peale võiks Eestis mõelda need, kellel tõsisem huvi aerulauaga sõitmise vastu või soov avastada erinevate veekogude ilu Eestis või välismaal. Varustuse hoiustamise ja logistika seisukohast oleks mõistlik hankida täispuhutav SUP-i laud. Kellel soov osaleda tulemuslikult mõnel SUP-i võidusõidul tasuks mõelda ultra kerge süsinikust race laua peale pikkusega 14 jalga (~427 cm).

Tekst: Ajakiri Sport

Fotod: Elena Sikk