Tallinna Maratoni võistlustrass on taas üheringiline

Eesti suurima rahvusvahelise jooksufestivali Tallinna Maratoni võistlustrass on taas üheringiline ja kiire rajaprofiiliga. Põhidistantside start ja finiš on Eesti Vabariigi 105. juubeliaastale sobivalt Pika Hermanni jalamil.

Liikumisaasta 2023 suurim sündmus toimub 8.-10. septembril.

Tallinna Maratoni võistluskeskus ning messiala paiknevad traditsiooniliselt Vabaduse väljakul. Samas toimub ka autasustamistseremoonia.

Reedel, kell 19.00 on suursündmuse proloogina kavas viiekilomeetri pikkune Nike Noortejooks, mis viib osalejad Vabaduse väljakult Kaarli puiestee, Toompea tänava, Falgi tee, Toompuiestee, Rannamäe tee ja Pika tänava kaudu Tallinna vanalinna. Ajalooliste tänavate kaudu jõutakse Raekoja platsile ja Harju tänava kaudu finišipaika Vabaduse väljakul.

Eesti osavõturohkeima rahvaspordisündmuse põhidistantside stardi- ja finišipaik asub Toompea jalamil Falgi teel, kust avaneb vaade Pika Hermanni tornile, kus igal hommikul koos päikesetõusuga heisatakse ning päikeseloojanguga langetatakse sinimustvalge Eesti riigilipp. Eesti Vabariigi 105. juubeliaastale kohaselt on osalejad starti oodatud sinimustvalges riietuses. Rahvusvärvides jooksusärgid on Tallinna Maratonile ja Sügisjooksule registreerijatele saadaval soodushinnaga veebikeskkonnas: www.jooks.ee

Tipptasemel pikamaajooksjaid ja tuhandeid liikumisharrastajaid kaasava rahvusvahelise Tallinna Maratoni laupäevane võistlusprogramm algab 9. septembril kell 9.00 startiva poolmaratoniga (21,1 km). Poolmaratoni rada viib osalejad Paldiski maantee, Ristiku tänava ja Kolde puiestee kaudu Stroomi rannapargi kergliiklusteedele. Sõle tänava ning Paldiski maantee ületamiseks kasutatakse lüüse, kus eriväljaõppe saanud kohtunikud ja reguleerijad aitavad tagada ürituseaegse transpordi toimimise. Edasi suunduvad jooksjad raudteetammile rajatud Kõrgepinge tänava avarale kergliiklusteele, sealt Tuuliku tee ja Tuuleveski tänava ning Paldiski maantee aluse tunneli kaudu Rocca al Mare kergliiklusteedele. Vabaõhumuuseumi tee kaudu liigutakse mööda mereäärset promenaadi tagasi Stroomi rannapargi alale ning viimased kilomeetrid tullakse Kolde puiestee, Ristiku ja Kopli tänavate ning Rannamäe tee kaudu Toompuiesteele, kust pööratakse Falgi teel asuvale lõpusirgele.

9. septembri õhtul kell 17.00 starditakse alati rohkearvulise osavõtjaskonnaga kümnekilomeetri pikkusele RIMI Tallinna Sügisjooksule, mille rada viib osalejad Paldiski maantee, Ristiku tänava, Kolde puiestee, Kopli ja Tööstuse tänavate kaudu Kalamaja atraktiivsesse piirkonda, kus rada läbib ajaloolist Põhja-Tallinna tööstusrajooni, moodsast Noblesseri kvartalit, teeb tiiru ümber imposantse Lennusadama vesilennukite angaari ja möödub kurikuulsast Patarei vanglast. Kalasadama kaudu jõutakse Põhja puiesteeni ja tullakse Rannamäe tee kaudu Toompuiesteele ning sealt jõutakse Toompea jalamil asuvasse finišisse.

Laupäeval tasub uudistama tulla terve perega, sest toimuvad ka Limpa lastejooksud, kuhu on oodatud nii pealinna lapsed kui kõik kaugemalt saabujad.

Pühapäeval, 10. septembril kell 9 hommikul algab Toompea jalamilt klassikaline 42,195 kilomeetri pikkune maratonijooks. Paldiski maantee, Ristiku ja Kopli tänavate kaudu liigutakse varahommikuse Kalamaja teedele, tehakse lühike tiir Kalarannas ja Põhja Tallinna tööstuskvartalis, misjärel suundutakse Erika tänava ning Kolde puiestee kaudu Stroomi rannapargi kergliiklusteedele. Sõle tänav ja Paldiski maantee ületatakse lüüside kaasabil, nagu laupäevalgi. Poolmaratoniga sarnaselt kulgeb pühapäevane rada kuni Paldiski maantee viaduktini, kust maratonist osavõtjad saavad joosta üle viadukti Harku järve kõrval ja teevad seejärel kaheksakilomeetri pikkuse ringi kauni looduse keskel Astangu kergliiklusteid mööda. Paldiski maantee aluse tunneli kaudu jõutakse Rocca al Mare kergliiklusteedele ning maratoniraja lõpuosa on täpselt sama nagu päev varem toimunud poolmaratonil.

Paralleelselt tavapärase suursündmusega toimub 1.-30. septembrini Tallinna Maratoni virtuaaljooks, millel saab kaasa lüüa mistahes maailma nurgas. Eesti suurimal virtuaalsel spordisündmusel on võimalik osaleda väga populaarseks osutunud kombineeritud maratonil, ehk “maratoni kombol”, mis on jõukohane igale jooksusõbrale ja liikumisharrastajale. Samuti toimub virtuaalne lastejooks.

Eesti suurimale jooksu- ja liikumissündmusele võib tänavu taas oodata üle kahekümne tuhande osavõtja, kellest veerand on väliskülalised.

Praeguse korraldustiimi poolt alates 2000. aastast toimunud Tallinna Sügisjooksud ja alates 2010. aastast korraldatud Tallinna Maratonid on seni liikuma pannud ligi 300 000 liikumisharrastajat. Eesti ajaloo osavõturohkeima rahvusvahelise spordisündmuse osavõturekord sündis Eesti Vabariigi juubeliaastal 2018, kui Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu distantsidel osales kokku 23 940 jooksjat ja liikumisharrastajat 67 riigist.

Eesti suurimale jooksusündmusele saab kuni 30. juunini soodsamalt registreerida internetiaadressil www.jooks.ee

Tekst ja foto: jooks.ee