Magneesium on äärmiselt oluline mineraal, mille puudus võib kaasa tuua mitmeid ebameeldivaid sümptomeid ja põhjustada isegi erinevaid kroonilisi haigusi. Sageli ei pruugi me algavate terviseprobleemide korral aimatagi, et nende vaevused võivad olla tingitud just magneesiumi defitsiidist. Ja just seetõttu on oluline teada, kuidas ära tunda magneesiumipuuduse sümptomeid ning seeläbi ennetada ka tõsisemaid terviseprobleeme.
Miks me magneesiumit vajame?
Magneesium on nimelt üks neljast kõige levinumast mineraalist meie kehas, millest umbes 60% paikneb luukoes, 20% lihastes, 19% muudes kudedes ja 1% veres. Täiskasvanu organismis leidub keskmiselt umbes 25 grammi magneesiumi.
Magneesium on oluline osaleja üle 600 erinevas ainevahetusprotsessis ning see mängib rolli rohkem kui 300 elutähtsa ensümaatilise reaktsiooni puhul. Näiteks on magneesium asendamatu mineraal sest:
- see on oluline lihaste töö jaoks;
- mängib olulist rolli närvisüsteemi normaalses talitluses;
- toetab südame- ja veresoonkonna tervist;
- aitab reguleerida stressi taset;
- hoiab luud tugevana ning hambad korras.
See kõik tähendab aga seda, et magneesiumil on organismile laialdane mõju, ja selle vajaka jäämine mõjutab oluliselt Sinu tervist ja üldist heaolu.
Miks magneesiumipuudus tekib?
Kurb statistika näitab, et magneesiumipuuduse käes vaevlevad ligi 80% inimestest, mis on tõesti päris suur number. Magneesiumi defitsiidi põhjust ei pea paraku kaugelt otsima, sest selle kõige suuremaks põhjuseks on tänapäevane elustiil ja toitumine. Nimelt põhjustavad magneesiumipuudust nii erinevad valmistooted, kõrgkuumusel töödeldud toidud ja ka suhkrut täis karastusjoogid.
Eriti oluline on magneesium aga sportivale inimesele, sest füüsiline tegevus põhjustab organismis nii vedeliku kui ka mineraalide kadu. Sportlaste puhul on esimesteks magneesiumpuuduse sümptomiteks erinevad lihaspinged ja krambid, mis annavad endast tunda nii juba treeningu ajal kui ka treeningujärgselt. Ja just seetõttu on sportlastel eriti oluline kiirelt pärast treeningut taastada vajalik magneesiumitase organismis, et säiliks normaalne lihaste funktsioon ning sooritusvõime.
Kuidas ma saan aru, kas mul on magneesiumipuudus?
Magneesiumipuudust on keeruline diagnoosida, sest ainult 1% magneesiumivarudest paikneb veres. Küll aga on mitmeid esmaseid magneesiumi defitsiidile viitavaid sümptomeid nagu:
- jala- ja lihaskrambid;
- silmalau tõmblused;
- lihasnõrkus;
- peavalud ja migreen;
- ärevus ja stress;
- ärrituvus ja närvilisus;
- väsimus ja kurnatus;
- südame rütmihäired;
- kõrgenenud vererõhk;
- unehäired.
Kuidas magneesiumit õigesti tarbida?
Kui Sul on magneesiumipuudus, siis tuleks vaadata erinevate magneesiumit sisaldavate toidulisandite poole. Küll aga pead arvestama sellega, et magneesiumi tuleb võtta piisavas annuses ja seda pikema aja jooksul, ehk siis vähemalt 4-6 nädalat.
Apteegist ja poelettidelt võid leida mitmeid erinevaid preparaate, mis sisaldavad magneesiumi. Ka hinna poolest erinevad need tooted üksteisest nagu öö ja päev. Siin aga tekib kohe dilemma, et kas otsustada odavama toote kasuks või tasub siiski välja käia natuke suurem summa?
Seda otsust tehes tasub teada, et erinevalt kallimast ja kvaliteetsemast preparaadist, pakuvad soodsamad tooted enamasti väiksemat biosaadavust, mis omakorda võib tekitada mitmeid kõrvaltoimeid. Ja kui sa juba otsustad targalt ja kvaliteedi kasuks, siis parimad magneesiumi tabletid on magneesiumtsitraat, magneesiumdiglütsinaat ja magneesiumtreonaat.
Enneta magneesiumipuudust ja ole terve ning õnnelik!
Sisuturundus