Kaisa Abner – pühendunud fitnessile

Kaisa Abner
Foto: Happy Emotions Photography

Väikesest Koeru külast pärit Kaisa Abner on tulihingeline sportlane, kelle meelekindlus on eeskujuks kõigile. Kaisa, kes igapäevaelus teenib leiba raamatupidajana, veedab enamiku vabast ajast treeningsaalis. Oma hinge ja keha bikiinifitnessile müünud naine elab ja hingab trennitegemise rütmis.

Kaisa jõudis aktiivsete treenijate ridadesse pärast keskkooli Tallinna kolides, kus alustas jõusaalitreeningutega. Agaralt hakkas naine pihta iseenda treenimisega, mis lõppes ületreenimise ja suure põlvetraumaga. Jõusaalile oli aga juba sõrm antud ja loobumisplaanid ei tulnud kõne allagi. Selleks, et tagasi reele saada, oli vaja targematelt nõu küsida. Just seepärast soovitab Kaisa nüüd kõigil, kes ise endale treening- ja toitumiskavasid koostavad, vahepeal spetsialistidelt nõu küsida.

Kaisa Abner
Foto: Happy Emotions Photography

Bikiinifitnessini juhuse tahtel

Suure fitness-spordi austajana meeldis Kaisale käia vaatamas Salme kultuurikeskuses toimuvaid Eesti karika- ja meistrivõistlusi kulturismis ja fitnessis, soovides samal ajal ise end sellel laval proovile panna. „Mulle aitas sellest, kui sõbranna rääkis, et just pannakse kokku Fitmodel projekti, mis aitab professionaalide abiga naistel lavalaudadeni jõuda, sellest piisas – ma ei mõelnud enam hetkegi,” kirjeldab Kaisa teekonna algust. Kõik käis tema sõnul kiiresti, uued tutvused, esimesed projektid ja sponsorid ning 2017. aasta kevadest oligi Kaisa elu täielikult muutunud.

Elupäästev otsus

Enne täielikult fitnessile pühendumist elas Kaisa trenni tegemise kõrvalt nagu rokkstaar, kelle elust ei puudunud suitsetamine, alkohol ja rajud peod. Lisaks kõigele hindas ta elus kõike muud kui vajalikku. Selline elu jäi aga kõik seljataha pärast fitnessile pühendumist. „Fitness päästis mu elu,” on Kaisa avameelne. Pühendumus trennile on teda inimesena tohutult kasvatanud, õpetades lugu pidama nii endast kui ka teistest ja elus olulistest asjadest. Kui varem tegi naist õnnelikuks raha ja selle kulutamine, siis nüüd valiks ta igal juhul pigem vähem raha ning rohkem aega ja emotsioone kallite inimestega. „Keha on minu tempel, üritan igal sammul oma eha ja vaimu eest hoolt kanda,” inspireerib Kaisa.

Maailm tugevatele

Kaisa sõnul nõuab fitnessiga tegelemine suurt meelekindlust ja distsipliini. „Nõrgad inimesed selles maailmas ellu ei jää,” kirjeldab ta. Kaisa iseloomustab kõiki fitnessiga tegelevaid inimesi kui sõdalasi, kes on missioonil, sest vajaminevad asjad tehakse ära ka siis, kui keha ja mõistus sellest keelduvad. Kaisa imetleb neid, kes ärkavad hommikul jõuetuna, kuid eesmärgi nimel teevad treeningplaanis oleva treeningu ikkagi ära. „See näitab tohutut tahtejõudu ja teenib minu silmis suure imetluse,” tunnustab ta.

Kaisa Abner
Foto: Tõnu Kruusimäe

Treeningud ja toitumine

Spordiinimesele kohaselt on ka Kaisa treeningkava mitmekesine ja muutub iga paari kuu tagant. Aasta alguses treenis ta viis korda nädalas jõusaalis ja teeb üks kord nädalas aeroobse treeningu õues või jõusaalis lindil. Jõusaalitreeningud näevad ette kolm korda nädalas jalgade ja kaks korda nädalas ülakehatreeninguid. Kavad on Kaisa sõnul lihtsad ega vaja suurt nuputamist. Näiteks kuuluvad alakeha treeningkavasse kükid, jalapressid ja väljaasted, ülakehale aga lendamised hantlitega, surumised ja tõmbed plokil. Oluline on ka korralik soojendus ja kirsina tordil vähemalt kaks korda nädalas foamroller’iga rullimine.

Sellisest treeningust ei oleks aga kasu, kui toitumine pole paigas. Lisaks nõuab bikiinifitness ka eraldiseisvaid dieete võistlusperioodiks valmistumisel. Dieedi pidamine on Kaisa sõnul küll raske, kuid sellega harjub. Hea, kui toitumiskava saab koostada asjatundja käe all. Aja jooksul on toitumise jälgimine Kaisale pigem kasuks tulnud: „Maitsemeel on puhtam ja tervislik toit on tänu sellele rohkem nauditav kui rämpstoidu söömine. Kui ennast suhkru-ja rasvakoormast välja harjutada, siis ei tahagi sinna enam tagasi minna,” usub Kaisa.

Ei saanud jätta ka küsimata, mis on toit, mida Kaisa mitte kunagi ei sööks. Sellisteks toitudeks on Kaisa jaoks vaglad ja sardell, ning kui peaks nende kahe vahel valima, siis sööks Kaisa ennem vaklu kui sardelli, mille koostis on tema meelest kohutavalt ebatervislik.

Raskustega toimetulek

Kõige raskem osa fitnessimaailmas ongi Kaisa sõnul ilmselt dieet ja sellega toimetulek. Dieet on küll 100% tervislik, kuid selle lõpusirgel on energia kehast kadunud, hormoonid panevad tuju kõikuma ja sellest saavad oma osa kindlasti sportlase lähedased. „Kuid see ongi kohutavalt egoistlik spordiala ja paratamatult on vaja lõivu maksta lähedaste arvelt,” tunnistab Kaisa ja arvab, et kõik võistlejate elukaaslased vääriksid medalit. Võistlusperioodi lõpus võib tihtipeale juhtuda, et lastakse rihm lõdvemaks ja lubatakse endale toitu, millest on tulnud loobuda, kuid sealjuures on oluline kiiresti tavarutiini tagasi tulla ja mitte n-ö toiduga hulluks minna. Kaisa sõnul ongi üks ohukoht võimalik kalduvus toitumishäiretele, just seepärast nõuab selle alaga tegelemine raudset mõistust ja distsipliini, et toitumishäireteni ei jõutaks.

Kaisa Abner
Foto: Tõnu Kruusimäe

Lähemalt võistluseelsest dieedist

Vilunud sportlased koostavad endale toitumiskava treeneri etteantud makrotoitainete hulgast ehk siis teevad kindlaks, kui palju süsivesikuid, rasva ja valku peab sööma, et soovitud tulemuseni jõuda. Sportlase keha on dieedi ajal tema enda ja võimalusel ka treeneri valvsa jälgimise all, et jälgida, kuidas keha dieediga kohaneb. Vastavalt sellele muudetakse jooksvalt ka kaloraaži ja makrosid. Mida lähemale hiilib võistlus, seda väiksemaks muutub ka toidust saadav kaloraaž ja seda keerulisemaks kogu protsess sportlase jaoks muutub. Treeningud lähevad raskemaks, sest kehas puudub vajalik energia, ja edasi käib kõik justkui tahtejõu ja meelekindluse pealt, tänu millele end rasketest hetkedest läbi surutakse. Kaisa sõnul ongi sportlaste peamine murdumispunkt umbes kuu aega enne lavale astumist, sest just siis lähevad asjad raskeks.

Dieedist väljumine on protsess omaette

Võistluseelne dieet on sportlasele äärmiselt oluline, kuid vähemoluliseks ei saa pidada ka võistlusjärgset aega, kus võidakse Kaisa sõnul langeda sügavasse auku, mis lõpeb läbimõtlemata söömise ja kehakaalu järsu tõusuga. On loomulik, et pärast võistlusi lubatakse endale rohkem süsivesikurikkaid toite, millest ollakse kaua aega eemal oldud, kuid sageli võidakse sellega liiale minna ja see omakorda võib õigelt teelt ära viia. Oluline on, et elu jätkuks trenni ja tervisliku toitumise lainel. „Võistlusjärgsel ajal on paratamatu, et võetakse kaalus juurde, kuid see, milliseks keha muutub, on igaühe enda teha,” räägib Kaisa.

Võistlustesse investeerimine

Võistluste ajal on naiste ümber palju glamuuri, mis on juba omaette väljaminek. Bikiinid, kingad, meik, juuksur, treener, toidulisandid ja veel väiksemad vajalikud asjad teevad spordiala üpris kulukaks. Kordades kallim on osaleda võistlustel väljaspool Eestit, kus sõidukulud, hotell ja osalustasud jäävad kõik võistleja enda kanda. Näitena toob Kaisa oma eelmise hooaja, kus ta võistles nii Eestis kui ka Lätis, ja hindab kogukuluks umbes 2000 eurot. Kellel pole bikiinide maksumusest aimu, siis Kaisa eelmiste bikiinide hind oli 500 eurot, aga leidub veel kallimaidki. „Kulunud rahale mõelda ei tasu, mina võtan seda näiteks kui elu parimat investeeringut,” motiveerib Kaisa.

Kaisa Abner
Foto: Ruta Badina

Kaisa viis motivaatorit

Eesmärk. Pane paika eesmärk ja asu seda täitma. Vahet ei ole, kas selleks on lavavorm, peenem talje või rohkem vastupidavust.

Muusika. Õige muusika annab trennile ikka kordades kilovatte juurde.

Fitspo. Mott kadunud? Võta lahti oma eeskujude YouTube’i kanal või Instagram. Tahad olla nagu nemad? Siis tööta selle kallal nagu nemad – tööta veel rohkem!

Tervis. Su keha on peegeldus su elustiilist. Sa saad paugust vähendada oma vererõhku, tugevdada immuunsust ning parandada liigeste ja lihaste tööd. Kõik on ainult sinu kätes!

Treeningriided. Osta endale ühed uued treeningriided ja need veavad sind ise trenni tegema.

Kaisa kolm ilunippi

Number üks ilurituaal on uni – Kaisa magab iga päev kaheksa tundi (võimalusel rohkem).

Enesekindlus – ilu tuleb sinu seest ja kui sa sellest ükskord aru saad, siis suudad särada ka väljaveninud dressides, ilma meigita ja higistades.

Õnn – kõige eredamalt särab õnnelik inimene. Tee kõike seda, mis muudab sind õnnelikuks, ja elimineeri oma elust kõik, mis su sära varjutab.

Loe Kaisa tegemistest rohkem blogist: Kaisa fitness & elustiil

Tekst: Taisi Kõiv

1 Comment on Kaisa Abner – pühendunud fitnessile

Comments are closed.