Carmen-Aneth Vanatoa teeb jääl võlutrikke

Carmen-Aneth Vanatoa
Foto: Andrei Reinol

Iluuisutamine on taliala, aga iluuisutaja treeningud kestavad aasta ringi. Oma sportlasekarjäärist ja sellest, mida teeb iluuisutaja suvel, räägib lähemalt suurte ambitsioonidega 17-aastane iluuisutaja Carmen-Aneth Vanatoa.

Võib öelda, et suur osa Carmeni elust ongi möödunud uiskudel, sest tänu iluuisutajast emale sai tüdruk uisud alla juba pooleteiseaastaselt. Trennis hakkas ta käima neljaselt. „Minu esimesed mälestused lapsepõlvest on seotud uisutamisega ja jääl muusika saatel tantsimisega. See meeldis mulle ja tegi alati tuju heaks,“ meenutab tütarlaps, kelle esimeseks õpetajaks jääl oligi ema. „Tõsisemate treeningutega alustasin Jekaterina Nekrassova käe all ja paar aastat hiljem kutsus mind enda klubisse Eesti üks parimatest treeneritest Tiiu Valgemäe. Minu arengut jääl on mõjutanud ka Jelena Muhhina eratrennid,“ räägib Carmen. Algusaegade treeningutest on neiul kõige paremini meeles esimesed kahekordsed hüpped. „Tol ajal käisin esimeses klassis. Jääl olen alati end väga hästi tundnud ja raske on olnud vaid siis, kui mitu treeningut on järjest. Hüpete juures meeldib see tunne, kui olen õhus. Uisutamine tõstab alati tuju ja paneb mind asju positiivsest küljest vaatama,“ on Carmen valitud alaga tõeliselt rahul.

Esimestel võistlustel osales tütarlaps samuti üsna noorelt. „Arvan, et olin kuue- või seitsmeaastane.Esimestest võistlustest meenub esmalt ootusärevus, hirmu ma ei tundnud. Tol ajal tundusid need võistlused minu jaoks sama võimsad ja vägevad kui olümpiamängud,“ tunnistab ta.

Foto: Andrei Reinol
Foto: Andrei Reinol

Täiendust balletikoolist

Carmen ei ole piirdunud ainult iluuisutamisega, vaid on käinud ka balletikoolis. „Võitsin uisukooli korraldatud balletikonkursil mitmel aastal esikoha ja Grand Prix’ auhinna. Jäin silma Kaie Kõrbile, kes kutsus mind Tallinna balletikooli sisseastumiskatsetele. Balletiõpingud on andnud mulle iluuisutamises märkimisväärseid eeliseid. Esimese asjana tooksin välja kehahoiaku: õige rüht on iluuisutamises sama oluline kui balletis. Lisaks arendasin süvitsi painduvust, graatsilisust, tasakaalu, lihaste tööd ja lavajulgust. Mulle pakkus suurt huvi ka karaktertantsude õppimine,“ räägib Carmen balletiõpingute kohta.

Foto: Rünno Lahesoo
Foto: Rünno Lahesoo

Suvel laotakse põhja

Iluuisutajate hooaeg lõppeb mais ja peale seda saab paar nädalat nautida väljateenitud trennipuhkust. „Alates juuni teisest nädalast alustavad meistersportlased laagritega mujal maailmas. Välislaagritesse sõidetaksegi esmalt koostama uue hooaja võistluskava,“ tutvustab Carmen iluuisutajate rutiini. Neiu ise tänavu välislaagreid oma plaani ei lisanud ja otsustas proovida teist lähenemist. Ei saa salata, et üheks põhjuseks on kindlasti laagrite hirmkallis hind. Noore sportlase rahakott ei ole põhjatu.

„Et saavutada sügiseks parem vorm ja võhm, otsustasin sel aastal liituda Tallinna Kalevi kergejõustikutreeneri Harry Seinbergiga, kelle käe all treenin erinevaid lihasgruppe. Treenin temaga iga päev 1,5 tundi. Jääl otsustasin võtta hommikuti kell 7 (kui jää on veel tühi) eratunde endiselt tippiluuisutajalt Johanna Allikult,“ lausub Carmen. „Praegu treenin kaks korda päevas ja kuus korda nädalas. Hommikuti 7–8 ajal käin jääl ja keskpäeval kergejõustikus üldfüüsilist trenni tegemas.“

Foto: Andrei Reinol
Foto: Andrei Reinol

Nagu mustkunst

Kõrvaltvaatajale tunduvad jääl keerulisi trikke sooritavad haprad iluuisutajad tõelised meistrid, kelle liigutusi järele teha on peaaegu võimatu. Eelkõige köidavad publikut mitmekordsed hüpped. Kuidas aga üks iluuisutaja näiteks täiusliku hüppe sooritamiseni jõuab? „Hüpete õppimine algab esialgu saalis. Esmalt paneb treener paika õige kehaasendi ja tasakaalu ning näitab, kuidas hüppe sooritamisel õigesti maanduda. Hiljem proovitakse sama asja jääl. Kui ühekordne hüpe selge, siis proovitakse seda suurema hoo pealt ning siis alustatakse kahekordsete hüpete harjutamist,“ kirjeldab Carmen, kelle seni parimaks saavutuseks on kolmekordne salchow. „See juhtus USA spordilaagris, kui ma proovisin sooritada elementi suure hoo pealt. Tol hetkel nõudis see suurt jõulist pingutust, aga maandumisel tundsin väga suurt rõõmu.“ Hüppamine ongi see, mis Carmenile iluuisutamise juures kõige rohkem meeldib. „See on nagu võlutrikk, mida igaüks ei oska,“ ütleb ta.

Unistus olümpiamängudest

Carmeni unistus on saada Eesti parimaks iluuisutajaks ja jõuda tippuisutajana rahvusvahelisele areenile, suureks sihiks on osaleda olümpiamängudel. Senisteks parimateks saavutusteks peab nooruke uisutaja kahel korral Itaalias Canazeis saavutatud neljandat kohta rahvusvahelises konkurentsis. „Eesti noorte meistrivõistlustel olen saavutanud kolmanda koha. Selle aasta parim tulemus oli Viljandi Eve Cupi esikoht,“ sõnab ta.

Spordi kõrval ei saa noor uisutaja loomulikult unustada koolitöid. „Õpin Tallinna Arte gümnaasiumis tervishoiu suunal, kuna sport ja meditsiin on omavahel tugevalt seotud. Hinded hoian korras, siis jääb treeninguteks piisavalt aega,“ räägib Carmen. Kui juhtub, et vaba aega üle jääb, siis sisustab neiu selle sõpradega kinos käies või perega aega veetes.

Carmen-Aneth
Foto: Andrei Reinol

Uisutamisele pühendunud

Carmen usub, et on valinud õige spordiala. „Ma armastan uisutamist. Mu elu jääb seisma ja tuju läheb halvaks, kui ma jääle ei saa.Mind motiveerivad proovikivid, mida treener välja pakub: keerulised elemendid, mida soovin uues võistluskavas esitada. Mulle meeldib kuulata oma kava muusikat üle jää kajamas ja kogu hingest selle järgi sõita,“ kirjeldab Carmen uisutamise võlu.

Vastab Carmeni ema Elika Vanatoa.

Iluuisutamine on kallis ala. Miks see nii on ja kuidas olete seni kulude katmisega toime tulnud? 

Iluuisutamise teeb teiste spordialadega võrreldes kalliks suur jää- ja treeneritasu. Kui soovid, et laps midagi saavutaks, siis lisaks tavatreeningutele (u200 eurot kuus) tuleb võtta eratunde spetsialistidelt (jääl, balletis, akrobaatikas, üldfüüsilises), kelle tasu algab 20 eurost korra eest. Väga kulukad on ka välislaagrid, kuhu tulevad spetsialistid mujalt maailmast. Koos edasi-tagasi sõitmise ja elamiskuludega ulatuvad välislaagrite kulud tuhandete eurodeni, näiteks laager USA-s maksis koos lennupiletitega 6000 eurot.

Seni oleme suurema osa treeningukuludest tasunud ise. Selleks olen pidanud võtma laene ja töötama mitmel töökohal. Itaalias korraldatud rahvusvahelisel võistlusel aitasid osaleda Hooandja keskkonnas kogutud toetused; aitas ka eraettevõtja Imre Sooäär.

Nii see kõik ema juhendamisel algas ...
Nii see kõik ema juhendamisel algas … Foto: erakogu

Mis Teile lapsevanemana selle juures kõige rohkem meeldib, et laps on valinud just iluuisutamise? Mis Teid selle ala juures kõige rohkem köidab?

Mulle meeldib kiirus, graatsilisus. Sekund enne muusika käivitumist on alati vaikus, mis paneb hinge kinni hoidma ja südame kloppima.

Millised on Carmeni tugevused iluuisutajana?

Carmen on pikk ja väga graatsiline ja ta on suurepärane esineja. Võistluste puhul hindan kõrgelt tema külma närvi ja keskendumisvõimet.

Tekst: Merilin Piirsalu

1 Comment on Carmen-Aneth Vanatoa teeb jääl võlutrikke

  1. Olles kursis Eesti iluuisutamisega,tekkis küsimus, et mis tasemel 17a tütarlaps uisutab,et nii kallist raha käiakse välja välislaagrite jaoks? Millised on tema saavutused iluuisutamises? Siiani ei mäleta tema osalemist ei 2017 juuniorite kontrollvõistlustel ja alles hiljuti toimunud kontrollvõistlustel? Oleks huvitav teada 17 a tütarlapse spordikarjäärist!

Comments are closed.