Kuidas peletada väsimust?

Väsimus

Pime ja külm aeg võib olla kehale üpris koormav ja väsitav. Kaob soov liikuda ja trenni teha, tekib isu toidu järele, mida organism tegelikult ei vaja, ja kimbutada võib korralik väsimus.

See ei pea aga üldse nii olema. Piisava liikumise ja õige toitumisega saad keha ja vaimu erksana hoida ka pimedal ajal. Soovitusi jagavad toitumisnõustajate ja personaaltreeneritena töötavad Katrin Pärt ja Kaisa Torn.

Lisa menüüsse vitamiinid

Meie kliimas on suuremal osal inimestel puudu D-vitamiinist. Kuigi ilus suvi andis palju päikeseenergiat, kipub selle toime kiiresti kaduma. Lisaks immuunsüsteemi tugevdamisele aitab D-vitamiin kaasa 300 ensüümi tööle, tapab vähirakke ja aitab kaasa kaltsiumi imendumisele, mis omakorda tagab tugevad luud. Selleks, et kehas D-vitamiini puudust ei tekiks, oleks mõistlik võtta seda juba oktoobrist. Kuna talvel me päikeseenergiast suurt midagi ei saa, soovitatakse D-vitamiini juurde võtta vähemalt kuni maikuuni.

Väsimus

Vitamiinid, mida saab ka toidust

Organismi vastupanuvõime parandamiseks on väga oluline C-vitamiin. Kui D-vitamiini puhul tuleks piisava annuse kättesaamiseks eelistada pigem preparaate, siis C-vitamiini saame kergesti ka toidust. Talve saabudes tulekski toidulaual eelistada toite, kus on rikkalikult C-vitamiini. Heaks valikuks on tsitruselised, peakapsas, brokoli, kõrvits, bataat ehk maguskartul ja spinat.

Söö korrapäraselt ja tasakaalustatult

Teame kõik seda rasket tunnet, kui oleme söönud liiga palju või vastupidi, liiga vähe, nii et tühi kõht segab keskendumist. Selleks, et enesetunne püsiks hea, peaksid suvine ja talvine toidulaud teineteisest mõnevõrra erinema. Külmal ajal tuleks valida immuunsüsteemi tugevdavaid, keha soojendavaid ja vitamiinirohkeid toitaineid.

Talvel võiksime süüa sooja toitu kolm korda päevas ja lubama endale paar-kolm vahepala. Toidukorrad ei tohiks olla üleliia suured, kuid peaksid sisaldama kõike vajalikku organismi heaks toimimiseks. Vahepalad on asendamatud kaaslased, mis aitavad kehale lisaenergiat anda. Lisaks mõjuvad need hästi kehakaalule, hormonaaltasakaalule ja seedimisele.

Kaisa Torn
Kaisa Torn

Mida eelistada?

Toidulaual soovitab Katrin köögi-, puu- ja juurviljadest eelistada kõike kodumaist. Kui neid enam värskel kujul saada ei ole, siis võiks otsida kodumaiseid tooteid külmletist. Puuviljadest tuleks kindlasti tarbida vitamiinirikast granaatõuna ja tsitruselisi. Heaks energiaallikaks on kodused smuutid, mida oleks ideaalne teha suvel korjatud ja talveks külma pandud marjadest.

Kaisa soovitab lisada iga päev pudrule või smuutile peotäis külmutatud musti sõstraid, sest need on hea C-vitamiini allikas. Lisaks võiks salatisse või smuutisse poetada peotäie juursellerit. Eriti hea on hoida seda tükeldatuna sügavkülmas, sest siis on seda mugav kohe võtta ja toidule lisada. Kogusega tuleb olla aga ettevaatlik, et mitte rikkuda toidu maitset.

 Soojenda keha seestpoolt

Talv on parim aega süüa vürtse, sest need hoiavad keha soojas ja tänu neile püsime tervemad. Vürtse soovitab talvel tarbida ka Hiina meditsiin. Parimaks valikuks on karri, fenkol, kurkum, küüslauk ja ingver – kõik need toetavad ka seedimist.

Katrin Pärt
Katrin Pärt

Treeni targalt

Ei tule ilmselt üllatusena, et piisav liikumine ja treening annavad talvel märksa parema enesetunde kui lihtsalt kodus istumine. Selleks, et end motiveerida, sea endale pisikesed eesmärgid. Liigu iga päev vähemalt 30 minutit väljas, mine jala tööle või pane paika kindlad treeningpäevad. Iga väike pingutus loeb ja teeb enesetunde paremaks.Kui võimalik, treeni hommikul enne tööd või lõunapausi ajal, sest siis on veel valge ja keha ei taha unne minna.

Karasta end

Külmal ajal tundub külma duši all käimine võib-olla veidi vastuvõetamatu mõte. Kuid selleks, et keha erksana ja tervis korras hoida, on üks hea nipp just külm ja karastav dušš. Proovi külma dušši kohe hommikul ärgates või peale treeningut. Trennijärgne karastus mõjub kehale eriti hästi, sest see kiirendab lihaste taastumist ja põletab rohkem kaloreid. Karastavat dušši tuleks aga vältida enne magamaminekut, sest muidu ei pruugi kohe und saada.

Katrini ja Kaisa sõnul on oluline oma keha tunda ja pakkuda talle kõike, mida ta vajab. Vastasel juhul koostöö kehaga ei toimi, kimbutama hakkavad tervisehädad ja halveneb ka vaimne tervis.

Tekst: Taisi Kõiv

Fotod: Shutterstock.com / erakogu

2 Comments on Kuidas peletada väsimust?

  1. Söö korralikult ja mitmekesiselt ning treeni targalt, soenda keha seestpoolt ning jälgi, et saaksid vajalikud vitamiinid kätte.

Comments are closed.