Trenni ABC – II osa

Trenni ABC

Paljude eesmärk on hakata trenni tegema ja tervislikumalt elama. Soovitusi, kuidas seda teha, jagavad Reval-Spordi spordiklubi treenerid.

Treener Liina Laur: hea elu võti on mõõdukus

Spordiklubi Reval-Sport treener Liina Laur tunneb, et ta on sündinud treener, kes läheb rõõmuga tööle juba varahommikul. Siiski paneb ta kõigile südamele, et mõõdukus on trennis ja toitumises väga oluline.

Liina Laur on töötanud TransferWise’is arveldusspetsialistina ja APLis logistikaspetsialistina, andnud kolleegidele tervisenõu, käinud nendega trennis kaasas, korraldanud kontorivõimlemist. Ta on omandanud olümpiakomitee treeneri kutse, saanud Tallinna Ülikoolist magistrikraadi rekreatsioonikorralduse alal ja kirjutanud kaks väitekirja jõutreeningu teemadel. 

Hommikul tõuseb ta kell 6 ja et ta elab spordiklubi lähedal, on ta seal üsna varakult kohal. Tema eesmärk treenerina on see, et mitte jõusaal ei valitseks inimest, vaid ikka vastupidi. Tuleb tekitada huvi treeningu vastu ja näidata, kui palju eri viise jõusaalis treenimiseks on. Lihtne näide on see, et inimesel tuleb pärast treeningut õhtul paremini uni, tema energiatase on kõrgem, ta jaksab rohkem. Trenn aitab vaimset ja füüsilist tervist tasakaalus hoida. 

„Sinu toitumine peab olema korras, et su keha tänaks sind. Loomulikult on tähtis esteetiline vorm. Aga jõusaal ei ole ainult koht, kus me saame suurepärase vormi. Ma ise propageerin väga elutervet suhtumist,“ ütleb Liina. „Elu on elamiseks ja nautimiseks, aga mõistuse piires. Peab olema väga hea tasakaal.“

Liina Laur
Liina Laur

Toitumine algab kogustest

Liina on loonud ka sõpruskondade väikegrupid, kus inimesed saavad mõistliku hinnaga kätte personaaltreeningu kogemuse. Kõigile osalejatele koostab ta oma kava, sest kõigil on ju erinev ainevahetus ja eesmärgid. 

Lihtsustatult öeldes tähendab tervislik toitumine, et tahvli šokolaadi asemel tuleks süüa korralik eine. Šokolaad ei ole halb – ei ole olemas halbu toite, vaid on valed kogused. Kõik algab väikestest muudatustest. Näiteks selle asemel, et võtta hamburger, võiks süüa kohvikus tatart kotleti ja värske salatiga. Selle asemel, et juua limonaadi, võta sidrunivesi jne. „Küsimus pole selles, et kas kõik või mitte midagi. Tehke väikseid samme, sest kohe ei minda maratonile, vaid hakatakse vaikselt treenima,“ nendib Liina.

Paljud tulevad trenni just uue aasta algul, kui on andnud endale lubadusi. „Esiteks ei ole mõtet anda uue aasta lubadust, mida sa täita ei soovi. See peab tulema sinu seest, et kui ma võtan nüüd selle otsuse vastu ja hakkan treenima, siis ma jään treenima. Sellest saab miski, mis on osa minu elust. Kui tervis on hea, saab elu nautida.“

Treener on suutnud õpilastele selgeks teha, et oluline pole saada kiiresti vormi, vaid oluline on treenida samm-sammult ja olla järjepidev. Kui tahta milleski hea olla, tuleb pidevalt vaeva näha. 

LIINA TRENNI ABC 

Ära anna endale lubadust, mida sa tegelikult ei soovi täita. 

Järjepidevus on kõige alus. 

Hea elu võti on mõõdukus. 

Treener Kadi Hunt: ära anna kunagi alla!

Kadi Hunt on viimased paar aastat töötanud spordiklubis Reval-Sport treenerina. Spordi juurde jõudis ta aga seetõttu, et otsis end koolipõlves vaevanud seljavaludele abi, et elada kaua ja tervena.

Kui Kadi veel seljavalude käes kannatas, ütlesid arstid talle, et midagi pole teha, ta peab elu lõpuni valudega elama. Kadi polnud sellega nõus, tema loomuses pole alla anda. Nii hakkas ta esmalt ise ringi vaatama, kust abi saada. Nagu ta tagantjärele naerdes tunnistab – dr Google juhatas ta jõutreeningute juurde ja nüüdseks on tal kõrgharidus kultuuriteaduses. Ta on alati olnud huvitatud kunstist, kuid treeneritööni viisid olümpiakomitee kulturismi ja fitnessi liidu korraldatud jõusaalitreenerite koolitused. Neile lisaks on ta võtnud eri koolitusi, et aasta-aastalt edasi areneda. 

Kooli kehalise kasvatuse tunnid Kadile ei meeldinud. Sportimine ja liigutamine sobisid, aga õpetajad polnud eriti motiveerivad. „Mul on meeles üks hetk, kui üritasin üle kitse hüpata, aga jäin sinna peale kinni. Õpetaja karjus minu peale, et saan ühe ja et ma pole midagi väärt. Sel hetkel mõtlesin, et inimene, kes õpetab teisi, peaks olema neile eeskujuks. Lõpetasin põhikooli kehalise kasvatuse hindega 1, ja seda vist paljud treenerid öelda ei saa,“ muigab Kadi. „Olen väiksest peale tahtnud elada hästi kaua, tervelt ja täisväärtuslikult. Sestsaadik kui leidsin tee jõutreeninguteni, olen elanud valuvabalt.“

Enne treeneriks õppimist oli ta mitu aastat käinud jõusaalis. „Inimesed küsisid minu käest nõu ja see oli hea tunne. Mulle on alati meeldinud teisi aidata ja ma mõtlesin, et miks mitte seda päriselt teha.“

Kadi Hunt
Kadi Hunt

Tuleb olla järjepidev

Üks Kadi hoolealune oli läbinud maovähendusoperatsiooni. Talle oli väga raske isegi kükkide tegemine, rääkimata jooksmisest. „Nüüd on plaan temaga maratonile minna, ta ise tuli sellele mõttele. Ta on väga sihikindel inimene. Ja see näitab väga selgelt, mida liikumine inimesega teeb.“

Treener ütleb, et esimesi paranemismärke näevad inimesed enda juures juba paari kuuga, selleks ei ole vaja aastaid trenni teha. Tuleb olla järjepidev, tulemused ise motiveerivad edasi liikuma. Suureks abiks on ka tugitreeneri programm, kus inimene räägib oma terviseloo ja koos treeneriga otsustatakse, milline on talle sobivaim treening ja toitumine. Enda muutmine algab väikestest sammudest ja see ei ole nii raske nagu kardetakse. 

Kadi annab personaaltreeninguid, jõusaalitreeninguid, lisaks TRX, selg-tuhar, striding, CXWORK, saunajooga − ajaga on neid aina juurde tulnud. 

KADI TRENNI ABC 

Konsulteeri treeneriga – see on kõige olulisem. 

Visualiseeri seda, mida sa päriselt tahad ja mis on sinu eesmärk.

Ole realistlik, sa ei saavuta kõike kohe ja korraga.

Alusta rahulikult ja mõõdukalt. Nädalas viis-kuus trenni ja toitumise täielik muutmine ei ole see, millega kaugele jõuaks.

Ole positiivne. 

Tekst: Monika Kuzmina

Fotod: Shutterstock.com / Reval-Sport