Ratasepp püüab viiekordsel ultratriatlonil rekordilist aega

Rait Ratasepp Austria viiekordse ultratriatloni rattarajal
Rait Ratasepp Austria viiekordse ultratriatloni rattarajal

Kõigest kolm nädalat pärast kahekordse ultratriatloni maailmarekordi püstitamist stardib Rait Ratasepp homme hommikul Austrias viiekordsel ultratriatlonil, kus tal tuleb läbida 19 km ujudes, 900 km rattal ja 211 km joostes. Seda kõike järjest ja poodiumile pürgijatele minimaalse uneajaga. Kui tingimused on soosivad, püüab ta ületada finišijoone kiiremini kui praegu kehtiv maailmarekord.

2016. aastal Tartus iseendale korraldatud viiekordne ultratriatlon oli ilmselt katsumus, tänu millele Ratasepp ja ultratriatlon kui mõiste paljude eestlaste teadvusesse jõudis. Trotsides suvekuul 6 °C temperatuuri ja tugevat vihma pidi Ratasepp katsumuse edukaks lõpetamiseks kolima Tartu Ülikooli spordifüsioloogia labori rattapukile. Seal väntas ta 900 km-st 653,13 km. Sisetingimustes sõit ja mitmed tagasilöögid, millele ei osanud esmalt mõeldagi, lükkasid ka finišit aina edasi. Kolm aastat tagasi läbis ta viiekordse ultratriatloni distantsi ajaga 110 tundi ja 9 minutit. Kogu katsumuse vältel magas ta ligi kümme tundi.Tänaseks on Ratasepa füüsiline ja vaimne treenitus läbinud tohutu arenguhüppe ning ta läheb viiekordse ultratriatloni starti eesmärgiga püüda praegust maailmarekordit – 2005. aastal prantslase Emmanuel Conraux’i püstitatud aega 73:18:16. Et ta on selleks suuteline, kinnitas ka vaid mõne nädala eest enda nimele saadud kahekordse ultratriatloni maailmarekordi tiitel ajaga 19:42:57.

“Loodan oma praeguse hea vormi taas heaks tulemuseks vormistada,” sõnas Ratasepp, lisades: “Rada on hea ja kiire. Kui suuremaid tagasilööke varustuse ja ilma näol ei tule, siis pean uue rekordi püstitamist üsna reaalseks. Ilmaennustuse kohaselt on oodata hoovihma, mis võib endaga alati üllatusi ja ebameeldivusi kaasa tuua. Seega vaimselt tuleb valmis olla kõigeks. Stardis on ka üks mu tugevamaid konkurente, sakslane Richard Jung, kes garanteerib selle, et võistlusel tuleb anda endast maksimum.”

Kuna võistlus on pikk, saab määravaks ka see, kes ja kui palju katsumuse vältel seisakuid endale lubab. Esikoha konkurentsis püsimiseks tuleb olla võimeline sisuliselt kolm ööd-päeva magamata olla. Esialgse plaani järgi tahab ta esimese väiksema puhkepausi teha alles pärast 19 km ujumist ja 900 km rattasõitu. Seni on ta kõige pikemalt magamata sportinud 55 tundi järjest.

Tänavusel võistlusel stardib 32 võistlejat – 28 meest ja neli naist. 19 km ujumine toimub 25-meetrises basseinis, kus distantsi läbimiseks tuleb ujuda 760 basseinipikkust. 900 km ratast sõidetakse 2,7 km ringil ehk kokku 333 ringi. Jooksudistants läbitakse 2,94 km rajal. 211 km läbimiseks peab jooksma 72 ringi.

Võistluse start antakse homme, reede hommikul Eesti aja järgi kell 8. Ratasepa võistlusnumber on 101. Tulemusi reaalajas saab jälgida korraldajate veebis.

Austrias toimuv viiekordne ultratriatlon on üks osa Ratasepa sügisese suurkatsumuse ettevalmistusest. 28. septembril alustab ta endale korraldatava 40-kordse ultratriatloniga Fuerteventural, kus tal tuleb ujuda 152 km, sõita rattal 7200 km ja joosta 1688 km. Hooaja suurkatsumust saab toetada ühisrahastusplatvormil tema kodulehel. Kõik toetajad saavad oma nime aasta lõpus ilmuvasse Helios kirjastuse raamatusse “Ultramees Rait Ratasepp – igiliikur inimnahas” ning toetajasärgile. Samuti loositakse välja mitmeid auhindu Ratasepa koostööpartneritelt.