Viie lapse ema Gätly Valge esitab väljakutse: jookse või kõnni iga päev 5 kilomeetrit

Gätly Valge

Võrumaa naine ja viie lapse ema Gätly Valge on suur jooksusõber, sest just igapäevane liikumine aitab tal akusid laadida. Nüüd on ta ellu kutsunud väljakutse, millega ärgitab ka kõiki teisi iga päev vähemalt 5 km jooksma või kõndima. Saame Gätly ja tema plaaniga lähemalt tuttavaks.

Kui kaua Sa oled jooksmisega tegelenud?

Tõsisemalt hakkasin jooksmisega tegelema peale kolmanda lapse sündi 2010. aastal. Esialgu oli eesmärk kaalu langetada, aga vaid paari kuuga oli selge, et jooksmine on just midagi mulle – nautisin seda tunnikest päevas, kui jooksma läksin. Edasi sai sellest minu üks tõsisemaid hobisid.

Olen osalenud paljudel võistlustel ja maratonidel. 2014 jooksin igal kuul ühe maratoni, aga üsna varsti peale seda jäin beebiootele ja olen väikeste vahedega saanud kaks last, seetõttu olen viimastel aastatel vähem jooksnud.

Gätly ValgeMis sulle jooksmise juures meeldib?

Seda on raske isegi sõnadesse panna. Kõik meeldib! Selle lihtsus ja mugavus. Ma saan igal pool seda harrastada, igal ajal. Kui rääkida varasemast ajast, siis meeldis mulle võistlustega kaasnev adrenaliin, tahe ennast ületada, saavutusjanu oli tohutu.

Täna on seda hästi tore meenutada, aga arvan, et see aeg on möödunud ja praegu meeldib mulle jooksmise juures selle mõju minu meelele, kehale, füüsisele. Jooksmine hoiab mind tervena. Koduse emana olen avastanud jooksmise rahulikuma külje. Seda rahulikku kulgemist naudin hetkel kõige rohkem, see on nagu meditatsioon minu hingele.

Mis on jooksutrenni tehes sinu eesmärk?

Aastatega on eesmärk väga palju muutunud. Alguses oli see kaalulangetamine, hiljem juba ajalised eesmärgid. Täna on mu ainuke eesmärk hea enesetunne ja „põgenemine“ igapäevasest kodusest kaosest. Viie lapsega on paratamatult õhtuks toss väljas ja tunnike metsas või maanteel hoiab mind vaimselt tervena. Jooksult tagasi tulles olen valmis taas ema rolli sukelduma selle kõige paremas versioonis. Ma arvan, et räägin paljude emmede eest.

Milliseid distantse kõige meelsamini jooksed?

Praegu naudin kõige rohkem 5-10 km distantse. Seoses kahe järjestikku sündinud lapsega olen viimastel aastatel väga palju harrastanud „kärusporti“ ehk kõndinud pikki vahemaid ja oskan nautida ka kõndimist. Aga minu südames on väga suur igatsus maratonide järele. Loodan, et juba varsti olen valmis üle pika aja taas oma kõigi aegade lemmik distantsile naasma. Praegu ma võistlustel ei osale, arvan, et võistlustel on põnev käia siis, kui on eesmärgid ja saavutusjanu. Mina tunnen, et see aeg on möödas. Saan oma doosi õnnehormoone kodumetsade vahel joostes kätte

Esimese väljakutse viskasid õhku juuli alguses. Milles see täpsemalt seisnes?

Olin juba mõnda aega vabandusi otsinud, et mitte igapäevaselt kõndima/jooksma minna. Küll oli perele süüa vaja teha, koristada, beebi nõudis oma aega jne. Ühel hetkel pisipojaga mängides kargasin püsti ja ütlesin endale kõva häälega: „Gätly, sa pead midagi tegema, nüüd ja kohe!“

Hetke pärast oli mul plaan valmis ja viis minutit hiljem postitasin juba väljakutse „Jooks on lahe“ Facebooki lehele, mille all ma sotsiaalmeedias toimetan. Kuna see tuli nii äkki ja emotsioonide ajel, siis ma reeglitele väga ei mõelnud. Kutsusin kõiki iga päev koos minuga 5 km liikuma, kas kõndides või joostes, lisades iga päev pildi läbitud distantsist või loodusest vms, ma ei seadnud mingeid rangeid kriteeriume.

Hiljem sain aru, et tegelikult oli väljakutse nii haarav, et paljud, kes nägid seda päev- kaks hiljem, tundsid, et on rongist maha jäänud. 1. augustist algab uus väljakutse ja loodan, et sellega probleemi ei teki ning info jõuab paljudeni.

Et esimese väljakutse algus sattus 1.07 peale, oli täielik juhus. See kestab veel 31. juulini ning tagasiside on olnud ääretult positiivne. „Jooks on lahe“ Facebooki lehel on tekkinud juba mõnus seltskond, kes üksteist innustab, motiveerib, kiidab ja naerma ajab. Hästi lahe!

Seltskond on kirju, on isegi osaleja Ameerikast ja Soomest, ja enamasti kõik on emmed.

Gätly perega
Gätly perega

Mis sul täpsemalt augusti väljakutsega plaanis on?

Augusti väljakutse põhimõte on sama – liikuda iga päev 5 km, joostes või kõndides.

Seekord aga otsustasin suuremalt ette võtta ja infot natuke varem levitada, et keegi ei tunneks, et oleks tahtnud osaleda, aga info ei jõudnud temani. Olen kampa saanud ka mõned tuntud inimesed, kes aitavad mul uudist jagada. Olen natuke vaeva näinud ja leidnud päris vinged toetajad, kes premeerivad osalejaid kingikottidega ja kõigi väljakutsest osavõtjate vahel loosin välja hulganisti auhindu.

Näiteks Salvest on pannud välja päris mitu erinevat tervislikku kinkekotti, Taarapõllu talu paneb välja marjakrõpsude valiku, toitumisnõustaja Erik Orgu kingib ühele õnnelikule 6 kuu toitumiskava ja toetajaid on veel ja veel. Peaauhind on eriti äge, aga sellest kuuleb „Jooks on lahe“ Facebooki lehel.

Mida väljakutses osalemiseks tegema peab?

Kõik, kes soovivad liituda, peavad iga päev kõndima või jooksma 5 km. Reeglid lubavad igale osalejale ka viis vaba päeva ehk 31st päevast 26 tuleb kindlasti kaasa teha. Osaleja peab omama seadet, millega tõestada, et ta on 5 km läbinud. See võib olla nutikell, telefonil erinevad rakendused jne. Iga päev tuleb pilt lisada „Jooks on lahe“ Facebooki lehele vastava kuupäevaga postituse kommentaaridesse. Täpsed reeglid leiab samalt Facebooki lehelt.

Gätly Miks soovitad selles väljakutses osaleda?

See on kõigile jõukohane, ei nõua väga palju, aga tagasi annab tohutult. Selle väljakutsega ei ole oht endale liiga teha, aga tervisele teed suure teene. Inimesed tihti ei teadvusta endale, kui palju nad päevas liiguvad ning see väljakutse annab hea ülevaate sinu päevasest liikumisest.

Kutsun kõiki mugavustsoonist välja astuma ja tegema oma kehale kingitus!

5 km päevas joosta või kõndida on jõukohane igale inimesele ja kõik teavad, et liikumine on kasulik. Miks paljud seda ikkagi igapäevaselt ei tee?

See võib olla mugavusest, teadmatusest, hirmust, tihti alahinnatakse oma võimeid ja arvatakse, et jooksmine on midagi väga rasket. Võib-olla puudub motivatsioon.

Ja alustada, teha see esimene samm, on alati kõige raskem. Väljakutse ongi kõigile neile, kes üksi ei taha või ei julge esimest sammu ette võtta.

Üks võimalus ennast motiveerida on osaleda sinu väljakutses, aga kui see saab läbi, siis kuidas igapäevase liikumise juurde jääda? On sul ehk selleks anda mõni hea nõuanne?

Öeldakse, et harjumuse kujunemiseks on vaja 30 päeva. Seega, ma väga loodan, et peale väljakutset, mis ju kestabki täpselt kuu aega, on paljud osalejad leidnud endale ühe hästi toreda ja tervisliku harjumuse. Ja ma väga loodan, et meil saab olema väljakutse osalistega üks väga lahe kamp ja nii mõnigi leiab endale edaspidiseks jooksu- või kõnnisõbra, kes üksteist motiveerivad. Ja mine tea, võib olla juhtub, et septembris jätkame uue väljakutsega.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: erakogu