Kaitsevägi ja EOK tähistasid spordinädalat NATO testiga. Vaata järele, kes saavutasid maksimumpunktid?

Nato test

Kolmapäeval sai Tallinna spordihallis kaasa elada erakordsele sportlikule vaatemängule, kui Spordinädala raames toimuval Kaitseväe aktiivsele liikumishommikul panid end kaitseväe üldfüüsilises testis (NATO test) kõrvuti proovile mitmed kaitseväelased ja sporditegelased.

Testi läbisid näiteks kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem, kultuuriminister Tõnis Lukas, EOK president Urmas Sõõrumaa, asepresident Tõnu Tõniste ja täitevkomitee liige Mihhail Kõlvart, mitmed tuntud Eesti tippsportlased, kaitseväe spordirühma liikmed ning muidu spordihuvilised.

Spordinädala liikumishommiku osalejaid ootas ees üldfüüsiline test, millega hinnatakse kaitseväes tegevväelaste kehalist võimekust. Test koosneb kolmest osast: kätekõverdused toenglamangus kahe minuti jooksul, kõhulihasteharjutused kahe minuti jooksul ning aja peale 3200m jooks. Iga osa eest on võimalik saada maksimaalselt 100 punkti, kokku seega 300 punkti, testi läbimiseks tuleb koguda igalt alalt vähemalt 60 punkti. Punktide arvestamisel võetakse arvesse ka sugu ja vanust.

Esiplaanil Urmas Sõõrumaa, talle järgneb Martin Herem (nr 1)
Esiplaanil Urmas Sõõrumaa, talle järgneb Martin Herem (nr 1)

Testi sooritasid maksimaalse 300 punkti peale viis osalejat: Jüri Jaanson, Urmas Sõõrumaa ning Kaitseväe spordirühma liikmed sõudja Tõnu Endrekson, laskesuusataja Tuuli Tomingas ja maadleja Helary Mägisalu. Spordirühma liikmetest kõige madalam punktisumma oli muljetavaldavad 291 punkti maksimaalsest 300st. Üldse tänane väikseim skoor oli tugev 256 punkti.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem märkis, et kuigi tekkis ka võistlusmoment, oli ürituse eesmärk veeta ühine sportlik hommikupoolik. „Koos NATO testi tegemine on moraalne toetus sõjaväelastele ja ajateenijatele, kes näevad, et ka teised on võimelised testi edukalt sooritama ning tekib ka võrdlusvõimalus,“ ütles Herem.

EOK president Urmas Sõõrumaa sõnul tahtis ta spordimehena igast alast maksimumpunktid võtta. „Vaatasin enne võistlust punktitabelit, teadsin, mida tegema peab, ning sain sellega hakkama. Kõhulihaste tegemist veidi pelgasin, sest ei suuda neid väga kiiresti teha, aga tegin ära! Käisin nädala jagu eelnevalt trennisaalis. Inimesed on erinevad, kuid minu arvates võiks NATO testi läbimine olla igale tervele Eesti inimesele jõukohane. Igaüks võiks seda testi aastas paar korda läbi teha, sest nõnda saab oma füüsilist vormi hinnata. Inimesel peab mingi eesmärk olema – me võime öelda, et hakake liikuma, aga see on hea näide, kuidas päriselt oma seisundit hinnata saab. Nõnda liikudes tunned ka ennast hästi!“ jagas Sõõrumaa.

Mihhail Kõlvart
Mihhail Kõlvart

289 punkti teeninud EOK täitevkomitee liige ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart hämmastas publikut, tehes kahe minuti jooksul koguni 108 kõhulihaseharjutust. „Eks võitluskunstide esindajana ongi mul lihtne kõhulihaseid teha. Kätekõverdused on samuti harjutus, mida tihti hommikuti teen. Jooks oli aga täna väga raske,“ rääkis Kõlvart. „Mul on väga hea meel, et selline üritus korraldati, nii tihti erineva taustaga ja erinevate sportlaste vastu võistelda ei saa! Tööpäev on hästi alanud, nüüd on tore minna linnavalitsuse istungile!“

Ainsa naisena täna testi läbinud laskesuusataja, Kaitseväe spordirühma kuuluv Tuuli Tomingas sai kirja maksimaalsed 300 punkti. „Tegin esimest korda NATO testi, see oli väga tore kogemus. Mulle meeldis, et tegu polnud karmi pingutusega, vaid meil oli sealjuures ka lõbus. Kõige lihtsam oli minu jaoks kõhulihaste tegemine, praktiliselt ei tundnudki, et oleksin väga pingutanud. Kõige keerulisemad olid kätekõverdused – mul on väga pikad käed. Kaitseväe spordirühmal oli väga hea spordibaas all, trenni on omajagu tehtud,“ rääkis Tomingas.

Kätekõverdused

Kaitseväe spordirühma uusim liige, kreeka-rooma maadleja Helary Mägisalu tõi samuti ära maksimumpunktid. „Ajateenistuses olles tegin ka kaks korda NATO testi 300 punkti peale, aga nüüd oli veidi keerulisem, sest tulin just MM-i järgselt puhkepausilt. Tänane tulemus andis enesekindlust juurde, et vorm on hea ning see oli hea treening ka sõjaväelaste MM-iks oktoobris. Hakkasin pärast MM-i vaikselt trenni tegema ning see üritus oligi minu Spordinädala algus. Ma ei lähe kunagi midagi poole vinnaga tegema, kuigi sain aru, et jooksus jäi mul ikka veidike varu. Usun, et iga Eesti inimene, kes vähegi kõhulihaseid või kätekõverdusi teeb ning vahel ka tervisejooksu tegemas käib, võiks sellest testist läbi saada ning iga ala pealt võivad pooled punktid tulla küll. Kui juba tippsportlasele pole 300 punkti tegemine nuuskamine, siis oleks kõigil 300 punkti saavutamine raske, aga usun, et terved inimesed naudiksid selle testi tegemist küll,“ arvas Mägisalu.

NATO testi viisid läbi Kaitseväe spordirühma liikmed Kaspar Taimsoo, Andrei Jämsä, Kirill Kotšegarov, Rene Zahkna, Timo Sild, Lauri Sild, Reino Velleste.

23.-30. septembril peetaval üleeuroopalisel Spordinädalal korraldatakse Eestis üle 1100 spordisündmuse, mille eesmärgiks on pakkuda võimalikult paljudele eestimaalastele liikumisega seotud positiivseid elamusi ja kogemusi. Spordinädal toimub Eestis tänavu juba viiendat aastat.  Rohkem infot leiab Spordinädala veebist.

Eestis korraldab Spordinädalat Eesti Olümpiakomitee koostöös Ühendusega Sport Kõigile. Spordinädala korraldamist toetavad Erasmus+ programm, Kultuuriministeerium ning Coop Eesti.

Allikas: EOK

1 Comment on Kaitsevägi ja EOK tähistasid spordinädalat NATO testiga. Vaata järele, kes saavutasid maksimumpunktid?

  1. Hea eeskuju EOK presidendilt, pealinna linnapealt ja kaitseväe juhatajalt! Terves kehas terve vaim + NATO test. Miks mitte tippjuhtide konkureerimisel juhtivatele kohtadele lisaks tavapärastele CV-s kajastatud haridusele ja teenistuskäigule ka üheks kriteeriumiks kaadrite valikul.

Comments are closed.