Harrastaja spordiedu määravad need neli salarelva

Artikli autor ja personaaltreener Kaspar Nisu treeningut juhendamas
Artikli autor ja personaaltreener Kaspar Nisu treeningut juhendamas Foto: Siim Kinnas

Tippspordis on edu saavutamine ilma toimiva tiimita võimatu. Olgu tegemist siis meeskonnaspordi või individuaalalaga. Maailma parimates meeskondades on palgal arstid, psühholoogid, kokad, füsioterapeudid, treenerid, abitreenerid ja paljud teised. Kas ja millist tiimi vajab harrastussportlane?

Kuigi vahe tippsportlaste ja harrastajate vahel on ajas muutunud tunduvalt väiksemaks, ei vaja harrastaja kindlasti selliseid treeningtingimusi ja tiimi nagu tippsportlane. Tippsportlase jaoks on see töö, harrastajal on aga lisaks spordile tavaliselt päevatöö ja perekohustused. Kui harrastaja otsustaks treenida nagu tippsportlane, oleks tema koormus kaks korda suurem kui tippsportlasel ja see laastaks varem või hiljem füüsilise ja vaimse tervise.

Sellegipoolest vajavad ka harrastajad ja tervisesportlased juhtnööre treeningute planeerimiseks ja lihaspinget maandavat massaaži. Millist tiimi tasuks harrastajal enda ümber tekitada?

Aktiivselt spordiga tegelev inimene võiks enda ümber koondada vähemalt 4 võtmeisikut. Edaspidi nimetame seda sinu tiimiks. Postituse lõpus toon välja mõned suurepärased oma ala spetsialistid, keda kindlasti soovitan.

Perekond

Sinu tiimi kõige tähtsam osa on sinu perekond. Millegi uuega alustamisel ei ole midagi olulisemat, kui koduste toetav tugi. Kui sul elukaaslast ei ole, on selleks sinu vanemad või lähimad sõbrad. Vaimne toetus sinu ettevõtmisele on edu nurgakivi.

Treener

Arvame tihti ekslikult, et treenerid on mõeldud sportlastele. See arusaam on väär. Loomulikult ei saavuta tippsportlane edu treenerita, eriti kui sportlane on nooremapoolne. Treeneri roll on aga ülioluline just neile, kes on otsustanud hiljuti hakata regulaarselt treenima, kuid ei tea täpselt, kuidas, mida ja kui palju edu saavutamiseks teha. Soovitan sul kindlasti hankida treener kodukoha lähedalt, mitte tellida treeningkava sinust mitmesaja kilomeetri kaugusel elavalt treenerilt. Nii saad temaga vajadusel kiiresti kohtumise kokku leppida ja tehtut analüüsida.

Massöör

Lihaspingeid ei tekita ainuüksi sportimine, vaid ka igapäeva elus tekkiv vaimne pinge. Head massaaži vajab aegajalt meist igaüks. Massööride käekirjad on väga erinevad. Selleks et aru saada, milline massöör sulle sobib, külasta mitmeid erinevaid teenusepakkujaid. Olen kindel, et leiad õige massööri õige pea. Kui oled endale sobiva tiimiliikme leidnud, külasta teda korra kuus ja katsu jõuda probleemi likvideerimiselt profülaktika faasi ehk mine massaaži juba enne, kui mõni tõsisem probleem endast märku annab.

Füsioterapeut

Oled otsustanud hakata regulaarselt sportima? Suurepärane! Soovitan sul esmalt külastada professionaalset füsioterapeuti. Mida füsioterapeudi puhul esmalt hinnata? Vaata kindlasti tema CV-d! Meie kehad on erinevad ja vajavad eri lähenemist. Hea füsioterapeut hindab esmalt sinu keha ja rühti ning soovitab harjutusi, millest on sulle kasu. Järgi neid, sest need arvestavad vaid sinu eripäradega.

Kui ümar on sinu ratas?

Sporditegemise eesmärk on hea tervise säilitamine või parandamine ning sellest saadav heaolutunne. Selleks, et harjutamine pakuks järjepidevat arengut ja sellest saadavat õnnetunnet, peavad kõik ratta osad olema tasakaalus. Ratas saab edukalt veereda vaid siis kui see on ümar. Kui üks ratta osa on puudu eksisteerib kaootiliselt, tabab meid varem või hiljem raskuspunkt. Seda illustreerib hästi allolev joonis.

Lopergune ratas

Toon näite. Harjutad enda arvates piisavalt, käid regulaarselt massaažis, sooritad paar korda nädalas füsioterapeudi poolt koostatud harjutusprogrammi, et vältida kaelavalu. Areng on aga pikemat aega peatunud. Arvatavasti pingutad sa liiga kõvasti või vastupidi – mitte piisavalt. Lahendus – soovitan võtta treeneri, kellega koos oma treeninguid ja eesmärke analüüsida.

Oma kogemuse põhjal soovitan järgmisi spetsialiste:

Füsioterapeudid

Mati Arend – Tartu FysioCentrum

Priit Ailt – Tallinn

Danek Tšuškin – Pärnu

Spordimassöör

Timo Müür – Tartu RunMed

Tekst: personaaltreener Kaspar Nisu, www.kasparnisu.ee