Kas kõndimine on kaalu langetamiseks sobiv treening?

Kõndimine

Kui räägitakse treeningutest, mis sobivad kaalu langetamiseks, siis unustatakse sageli ära lihtne kõndimine. Nüüd on aeg seda mõtteviisi muuta. Kuid selleks, et kõndimisest kaalu kaotamiseks päriselt kasu oleks, pea silmas mõningaid põhimõtteid.

Tee rohkem kui oled teinud seni

Ei ole ühtegi võluvalemit mitu sammu päevas või mitu kilomeetrit nädalas aitaks kaotada kindla hulga kilosid, kuid alustades on esimene võti selles, et sa teeksid rohkem kui oled teinud seni. Kui istud päev otsa kontorilaua taga, siis võib igaõhtune jalutuskäik peale sööki täiesti reaalseid tulemusi tuua. Kui sul on juba töö, kus oled terve päev jalgel, aga kaal ei vähene, siis sellest järelikult ei piisa – peaksid kõndima rohkem.

Palju on räägitud sellest, et 10 000 sammu päevas on hea tervise aluseks. Kui sinu eesmärk on kaalu kaotada, siis soovid ilmselt rohkem, aga alustama ei pea tingimata 10 000st sammust. Stardiplatvorm pane paika arvestades oma seinist harjumust – kui teed tavaliselt päevas 3000 sammu, siis ära sea eesmärgiks kohe järgmisel päeval 10 000 sammu kõndida. See võib esialgu isegi hirmutav tunduda. Võta alguses sihiks 5000 sammu päevas, järgmisel nädalal 7000 jne.

Sunni ennast tagant

Parim viis liigsetest kilodest vabaneda on esitada endale väljakutseid ning kombineerida aeglasem kõndimine kiirema tempoga. Uuringud on näidanud, et nn intervallkõndijad kaotavad rohkem kaalu kui need, kes käivad kogu aeg samas tempos.

Tee kõndimisest oma asi

Sa ei pea iga päev kõndima tund aega, et tulemusi saavutada (ehkki on hea, kui seda suudaksid), kuid on oluline, et harjutaksid end iga päev käima. Muuda kõndimine oma igapäevaseks rutiiniks, millekski, mida teed lõpuks sellele mõtlemata, isegi kui käid mõned päeval ainult 10 või 15 minutit.

Ideaalis võiksid teha nädalas kaks või kolm intervallkõndi, paar pikemat (vähemalt tund aega kestvat) kõndi ning ülejäänud päevadel võid jalutada lühemalt. Lühemad jalutuskäigud võid teha koos perega, koeraga, sõbraga või lihtsalt omapäi pead tuulutades.

Tähtis on see, et sa ei jätaks kõndimist oma päevaplaanist välja, tee seda alati, kui võimalik. Kaubanduskeskuse parklas jäta auto kõige kaugemasse nurka, kõnni paar bussipeatuse vahet pigem jalgsi, lifti asemel vali trepp jne. Võimalusel käi üldse palju treppidel – see põletab rohkem kaloreid kui tasasel maal käimine ning arendab ka jala- ja tuharalihaseid.

Leia tõusud ja künkad

Kergel tõusul kõndimine tõstab pulssi, põletab rohkem rasva, aktiveerib tuharalihased ja reielihased. Mida suurem on tõusunurk, seda suurema koormuse saad, kuid erinevalt jooksmisest ei koorma kõndimine liigeseid. Seega vali marsruut, kus mis ei kulge vaid tasasel maal.

Pane ennast kirja mõnele spordiüritusele

Paljudel võistlustel saab jooksmise kõrval osaleda ka käijana. Tavaliselt on distantsid kas 5 km või 10 km, aga kõndima saab minna ka poolmaratonile või koguni maratonile. Uuri võimalusi! Kui paned end mõnele üritusele kirja, on see heaks motivatsiooniks, et käimisega regulaarselt tegeleda.

Tõsta tempot

Sa ei pea hakkama selleks jooksma, et oma liikumistempot tõsta. Tempot saad tõsta ka kõndimisele hoogu lisades. Kui seda teed, siis saad põletad rohkem kaloreid. Tõsta tempot ja hoia seda!

Refereeritud ajakirjast MensHealth

Foto: Pixabay