EOK programmi PÖFF-il saab nautida ka kodunt lahkumata

PÖFF spordifilmidPÖFF spordifilmid

Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programm kuue sel aastal valminud sporditeemalise linateosega jõuab ekraanidele 14. novembrist Pimedate Ööde filmifestivalil (PÖFF). Esimest korda saab mitmeid spordifilme vaadata nii kinodes kui ka veebis.

EOK president Urmas Sõõrumaa sõnul avaneb spordifilme vaadates meile spordialade taustsüsteem, kuhu tavaliselt pilk ei ulatu. „Tänavu on EOK spordifilmide programmis mõtlemapanevad filmid, kus vaatajate ette tuuakse saavutuste taga olev pingutus, eneseületus ja ohverdused, aga ka pahupool. On suur rõõm rikastada PÖFF-iga koostöös Eesti spordikultuuri,“ ütles Sõõrumaa.

Pimedate Ööde Filmifestivali tegevjuht Mikk Granström rääkis: „EOK spordifilmide programm toob kuus selle aasta kõige paremat spordifilmi taaskord publiku ette, lisaks tavapärasetele kinoseanssidele on võimalik filme vaadata ka PÖFF-i veebikinos: kino.poff.ee. Seekordsest programmist leiab filme nii vormel 1, jalgpalli, fitnessi kui muude spordialade kohta.“

Filme veebi teel vaadates tasub meeles pidada, et veebiseanss avaneb vaatamiseks kolm tundi pärast filmi esmast linastust PÖFF-i kinoseansil. Juba ostetud pileti kehtivusaeg on 48 tundi ning juba alustatud vaatamise aeg on 30 tundi. Kinos on festivali üritustel ja -alal maskide kandmine rangelt soovituslik. Seansile võib tulla oma maskiga. Kui maski ei ole, saab selle festivalialale sisenedes tasuta PÖFFi vabatahtlikelt.

PÖFF-i spordifilmide programmis linastuvad järgmised filmid:

  • Higi („Sweat“, Poola, Rootsi 2020, režissöör Magnus Von Horn)

Filmi peategelane Sylvia on kuulus fitnessitreener, kelle sotsiaalmeedia jälgijaskond ulatub kosmilistesse suurustesse, ent kogu selle ilu ja sära taga on ka teine külg: üksildus. Elu ei ole alati selline nagu sotsiaalmeedias paistab, sest ilusate piltide taga on üksik inimene, kes igatseb kontakti päris inimestega. Säärane ilu on küll tore, aga ei täida hinges olevat tühimikku. Ülimalt aktuaalne film keha ja sotsiaalmeedia kultusest, mida igal sammul reklaamitakse.

  • Kangelased („Heroes“, Ühendkuningriik 2020, režissöör Manish Pandey)

Emotsionaalses dokumentaalfilmis astuvad üles kahekordne F1 maailmameister Mika Häkkinen, endine Ferrari äss Felipe Massa, üheksakordne Le Mansi võitja Tom Kristensen ja Michele Mouton, kes on ainsa naisena võitnud ralli maailmameistrivõistluste etappe. Kõik neli legendi jagavad oma emotsionaalseid ja intiimseid mälestusi Michael Schumacherist, kelle kõrval neil oli võimalus mingil eluetapil olla. Näeme, kuidas vihastest konkurentidest on saanud omamoodi sõbrad, kes austavad ja austasid oma konkurente ning suhtusid ka rajal teineteisesse väärikalt. Film tõelisele vormelifännile, kes saab koos filmitegijate ja endiste ässadega meenutada kuldseid vormeliaegu.

  • Liblikas Nadia („Nadia, Butterfly“, Kanada 2020, režissöör Pascal Blante)

Nadia on kogu elu olnud ujuja ja jõudnud kõige kõrgemale astmele. Ta on end täielikult defineerinud läbi spordi ja ujumise, kuid ühel hetkel peab ka tema profisportlase karjäär läbi saama. Kuidas elada pärast tippsporti ja leida elus uus suund, mis motiveeriks ja paneks tegutsema? Nadia murrab nende küsimuste üle pead ning tundub, et see pole sugugi lihtne ülesanne. Filmi peaosas on Kanada liblikujuja Katerine Savard.

  • Meeskond #siinmittetantsida („Les joueuses #paslapourdansen“, Prantsusmaa 2020, režissöör Stephanie Gillard)

Film näitab Lyoni Olympique naiste võistkonna igapäevaelu ja seda, kuidas neist sai üks maailma parimaid naiskondi, kes on mitu korda võitnud ihaldatud Meistrite Liiga karika. Film esitab aga mitmeid olulisi ja teravaid küsimusi võrdse kohtlemise kohta spordis, kus väärtused ja tavad peaksid olema samamoodi paigas spordi põhiprintsiipidega, nagu seda on meeste spordialadel.

PÖFF festival

  • Rattur („The Racer“, Iirimaa, Belgia, Luksemburg 2020, režissöör Kieron J. Walsh)

Suvi 1998, algamas on järjekordne Tour de France, maailma mainekam rattatuur, mis toob igal aastal kokku ratturite teravama tipu. Teiste seas on stardis ka Belgia rattur Dom Chabol, kelle jaoks jääb see viimaseks suurtuuriks. Seni on Dom olnud meeskonnas pigem liidri abiline, seda aga kirglik spordimees enam taluda ei kavatse. Ühel päeval noore andeka arstiga kohtudes seisab Don silmitsi dilemmaga: kas tarvitada dopingut, et saavutada paremaid tulemusi, või jäädagi abimeheks?

  • Suur ja väike (Big vs Small, Soome 2020, režissöör Minna Dufton)

Hiigellained, tormav meri – see on surfarite paradiis. Film portreteerib üht parimat naissurfarit Joana Andradet, kes nihutab pidevalt surfamise piire ja vallutab laineid, millega jäävad hätta ka mehed. Tema julgus ja sihikindel töö on viinud teda sinna, kuhu ta tänaseks on jõudnud. Oma järgmiseks suureks väljakutseks peab Joana veel palju treenima ja sellel teel tuleb ette ka nõrkushetki.

Tutvu Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmiga siin. Lisaks linastuvad PÖFF-i laste- ja noortefilmide alafestivalil Just Film spordifilmid, mis pööravad tähelepanu lastele ja noortele spordis. Need filmid on mõeldud vaatamiseks just lastele, noortele, ka treeneritele, lapsevanematele või kõigile koos. Rohkem infot leiab aadressil https://www.justfilm.ee.

Allikas: EOK