Päästeamet: mine perega loodusesse ja pane teadmised proovile ohutusteemalistel avastusradadel

Päästeamet on koostööpartneritega loonud üle kogu Eesti rohkelt avastusradu, kus perekonnad saavad looduses jalutades panna proovile oma teadmised ohutuse teemal ning koguda uusi tarkusi, mis aitavad ennetada õnnetusi ja õpetavad ohuolukordades käituma.

„Rajad on eeskätt mõeldud kooliealistele noortele, kuid kindlasti leiavad uusi teadmisi ja avastamisrõõmu ka täiskasvanud. Seega kutsumegi üles perekondi veetma üheskoos vaba aega looduses ja tuletama meelde või kordama üle tarkusi, mis võivad olla heaks abimeheks õnnetuste ennetamisel,“ rääkis Päästeameti ennetustöö osakonna nõunik Tuuli Taavet.

Iga rada on keskmiselt 2-3 kilomeetrit pikk ning jalgsi võtab selle läbimine aega ligikaudu 1,5-2 tundi. Ülesandeid on võimalik lahendada nii eesti kui ka vene keeles ja teadmiste ring, millega avastusrajal kokku puutub, on lai. „Avastusraja läbijad kohtuvad nii tule- kui ka veeohutuse, elektri-, raudtee- ja liiklusohutuse kui ka internetiohutuse teemadega, samuti kontrollitakse raja läbija esmaabi andmise oskusi ning teadmisi vaimse tervise kohta, jagatakse matkatarkusi ja jagatakse juhtnööre, kuidas toimida siis, kui kohtate metsloomi,“ selgitas Taavet.

Ohutusalase avastusraja läbimine on lihtne: selleks tuleb end registreerida mängijana keskkonnahariduse veebiaadressil. Seal saab valida endale sobivas maakonnas paikneva meelepärase raja.

„Radadele soovitame noortel minna koos pere või sõbraga. Kaasa tasub võtta hea tuju, mugavad ja ilmastikule sobivad spordirõivad ning täis laetud nutiseade, millel on sisse lülitatud GPS-moodul,“ julgustas Tuuli Taavet ja pani kõigile südamele, et ka avastusradadel seigeldes tuleb meeles pidada ohutust. „Kuigi rada läbides tuleb aeg-ajalt jälgida kaarti ja kiigata nutiseadmesse, tuleb pilk hoida ka teel, et mitte sattuda liiklusohtlikku olukorda. Ohutus algab igaühest endast ja selle osas järeleandmisi teha ei tohi!“

Ohutusteemalised avastusrajad on koostööprojekt, mille rajapunkte on aidanud küsimustega sisustada Päästeamet, Transpordiamet, Politsei- ja Piirivalveamet, Elektrilevi, Eesti Punane Rist, Keskkonnaamet, Operation Lifesaver Estonia (OLE), Kaitseliit ja MTÜ Peaasjad.

Tutvustavat videot ohutusteemaliste avastusradade kohta saab näha SIIN.

Allikas: Päästeamet