Küünte sissekasvamist saab korrektse jalahooldusega ennetada

Ave Niidu
Ave Niidu

Sissekasvanud varbaküüned on äärmiselt levinud probleem, mis põhjustab nii valu, kui ka ebamugavust. Südameapteegi proviisor Ave Niidu ütleb, et sissekasvanud küünt ei tohiks kindlasti tähelepanuta jätta, kuna halvemal juhul võib probleemi süvenemine vajada ka kirurgilist sekkumist.

Küünte sissekasvamine on üks sagedasemaid varbavalu põhjuseid, mille tekkimisele aitab kaasa küünte ebaõige lõikamine ja jalgade halb hügieen. Probleem esineb enim noortel ja keskealistel inimestel.

Sissekasvanud varbaküünte korral on küüne nurk või serv kasvanud küünt ümbritseva naha sisse põhjustades punetust ja valu. Küüne serv põhjustab liikumisel pidevat ärritust, millele võib lisanduda liigliha vohang. Sissekasvanud küüned tekivad enamasti suurele varbale. Esimeseks märgiks probleemist on kerge valutunne küüne otsale või küljele vajutades.

Varbaküüne sissekasvamise sagedasemad põhjused:

  • Varbaküünte valesti lõikamine (küüsi lõigatakse liiga kaarjalt)
  • Küünevalli vigastus küünelõikusel
  • Kitsaste jalanõude kandmine
  • Pärilik eelsoodumus, mis väljendub küüne kasvusuunas
  • Küünte seenhaigused
  • Varvaste deformatsioon
  • Varba trauma, küüneplaadi lõhenemine

Sissekasvanud varbaküünte sümptomiteks on probleemse varba punetus, turse ja valu (mõningatel juhtudel on isegi kõndimine valus). Ravi puudumisel võib tekkida ka põletik ja mädane eritis.

Kuidas probleemi ennetada ja ravida?

Lihtsam on probleemi teket vältida, kui hiljem valu ja ebamugavustundega tegeleda. Esmalt tuleks tähelepanu pöörata jalgade hügieenile – jalgu tuleb pesta iga päev, et mustus küünte alla ei koguneks.

Igapäevaseks kandmiseks tuleks valida mugavad ja avarad jalanõud, mis ei suru varbaid liialt kokku. Jalanõud peaksid olema kindlasti õiges suuruses, et jalgadel mugav liikuda oleks.

Kui aga sissekasvanud küüs juba tekkinud on, tuleks seda esmalt antiseptikumiga puhastada. Punetus ja turse viitavad põletikulisele protsessile, mille korral tuleks kasutada antiseptilist kreemi või salvi.

Oluline on parandada ka küünte lõikamise tehnikat. Pediküüri tegemisel ei tohi küüsi liiga palju lõigata – piisab sellest kui lõigata küüne kasvavat serva vaid varbaotsani. Vältida tuleb küüne kaarjalt lõikamist. Sissekasvanud küüs tuleb esialgu tuleb kasvatada pikemaks ning vajadusel võib küünenurga alla panna kaitsva marlitampooni, mis takistab sissekasvamist.

Tõsisematel juhtudel võib osutada vajalikuks suukaudne ravi antibiootikumidega. Kui aga varbaküüs on sügavalt sissekasvanud ja seda muud moodi enam ravida ei saa, tuleb viga saanud varbaküüs kas osaliselt või täielikult eemaldada.

Allikas: Südameapteek