Playmakers programm kutsub tüdrukuid multifilmide abil jalgpalli mängima

Playmakers

Eesti Jalgpalli Liit on ühinenud UEFA ja Disney koostöös välja töötatud projektiga Playmakers, mis pakub tüdrukutele võimalust osaleda tuntud multifilmidest inspireeritud treeningutel. Treeninguid viiakse läbi erinevates paikades üle Eesti.

Programm on suunatud 5-8-aastastele tüdrukutele, kellel puudub kogemus jalgpalliga või on senine kokkupuude olnud minimaalne. Programm sai inspiratsiooni teadustöödest, mis on näidanud loo jutustamise positiivset mõju tüdrukute toomisel spordi juurde. Toetudes Disney jutuvestmise oskusele õpivad tüdrukud läbi lõbusate harjutuste jalgpalli põhielemente. Treeningute aluseks on multifilmid „Lumekuninganna” ja „Imelised” ning trenne viivad läbi kvalifitseeritud ja programmi raames koolitatud treenerid. Ühe treeningu pikkus on umbkaudselt 45 minutit.

Kohaliku projektijuhi Kethy Õunpuu sõnul julgustatakse treeningutest osa võtma just neid tüdrukuid, kes muidu teed jalgpalli juurde ei pruugi leida. „Klubid teevad koostööd kohaliku lasteaia või kooliga ja toovad treeningud lastele mugavalt kätte. See paljud tüdrukud jõuavad hiljem jalgpalli juurde, näitab aeg, kuid peamine eesmärk on pakkuda neile positiivne kogemus ning arendada nende üldisi liikumisharjumusi ja sotsiaalseid oskusi,” sõnas Õunpuu.

Playmakersi projekti tegevused algasid möödunud aasta sügisel, kui Eesti Jalgpalli Liidu poolt läbisid Silja Goroško ja Imbi Hoop vastava koolituse UEFA-s. Nende ülesandeks sai omakorda kohalikud treenerid projekti tegevusteks välja koolitada. Eestis on praeguseks vajaliku koolituse läbinud 20 erineva klubi 37 treenerit ja aktiivselt käivad treeningud 16 keskuses. Tänaseks on vähemalt ühel treeningul osalenud 335 last ning keskmiselt külastab treeninguid korraga 13 tüdrukut. Õunpuu loodab, et esimeste klubide edulugu motiveerib ka teisi treeningutega alustama. „Soovime kindlasti, et veelgi enam klubisid liituks programmiga. Omalt poolt oleme neile igatpidi toeks ja pakume lisaks materjalidele ja varustusele ka erinevat oskusteavet, kuidas treeninguid läbi viia.”

Ühe klubina osaleb projektis Saue JK, kelle treeningutel lööb stabiilselt kaasa mitukümmend last. Treener Kärt Mere sõnul aitavad lood, mida programmis kasutatakse, treeneritel luua tüdrukutega suurema usalduse. „Muidugi peab ka treener ise olema multifilmide sisuga hästi kursis, sest vastasel korral võivad tüdrukud sinus kahtlema hakata. Üldiselt meeldib lastele samastuda erinevate tegelastega lugudest ja seda suurem on nende rõõm, kui nad saavad olla ise kangelase rollis.” Lisaks kiitis ta ka treeningute eakohasust. „Harjutuste vahel lugude jutustamine aitab koondada nende tähelepanu järgmisele sooritusele ja paneb neid hingestatumalt harjutusi kaasa tegema,” sõnas Mere. „Tüdrukutele on treeningud väga meeldinud. Multikategelased on nende jaoks eeskujud, kelle moodi olla ja läbi selle on lihtsam erinevaid oskusi omandada. Ka need, kes alguses ütlesid, et neile jalgpall ei meeldi, jooksevad palliga saalis ja naudivad, kui nad saavad olla nagu Elsa,” lisas ta lõpetuseks.

Lisaks tüdrukutele jalgpalli tutvustamisele on projektil ka laiemaid eesmärke. Õunpuu lausub, et üheks sihiks on ka laiendada olemasolevate treenerite ringi. „Omalt poolt julgustame klubisid tooma uusi inimesi juhendajatena jalgpalli juurde. Meie pakume neile Playmakersi koolitust ja tulevikus ka võimalust osaleda jalgpalliliidu D-koolitusel. Soovime, et programmis osalevad treenerid oleksid kvalifitseeritud, aga neil peavad olema ka õiged isikuomadused ja oskused, et lastega tegeleda,” sõnas Õunpuu.

Rohkem infot projekti ja seal osalevate klubide kohta leiab Eesti Jalgpalli Liidu kodulehelt.

EJLi pressiteenistus

www.jalgpall.ee