Apteegikosmeetika sobib nii igapäevaseks nahahoolduseks kui probleemide leevendamiseks

Kätekreem

Südameapteegi farmatseut Ethel Jamnes selgitab, mille poolest erineb apteegikosmeetika tavakosmeetikast, ning kes ja millistel juhtudel seda eelistada võiks.

Tihti jõuavad inimesed apteegi kosmeetika osakonda siis, kui on vaja ravida mõnd nahaprobleemi või leevendada juba tekkinud haiguse sümptome. Nahaprobleemidest, millega apteeki pöördutakse, esineb enim aknet, allergilist ja tundlikku nahka. Sageli otsitakse abi naha punetuse, kuivuse, hüperpigmentatsiooni või kõõma korral. Tegelikult on apteegikosmeetika sortiment piisavalt lai, et igaüks leiab endale sobiva toote ka igapäevaseks hoolduseks normaalse naha korral ning erinevate haigusilmingute tekkimise ennetamiseks. Mis siis ikkagi on apteegikosmeetika ja mille poolest see tavakosmeetikast erineb?

Apteegikosmeetika peamised erinevused tavakosmeetikast seisnevad selle tootmises, lähteainetes ja uuringutes. Apteegikosmeetika tootmisele on kehtestatud samad nõuded nagu ravimitele. Nagu ka ravimite puhul, on kosmeetika tootmisel kehtestatud kindlad nõuded valmistamise ruumidele, aparatuurile, töötajate riietusele ja isiklikule hügieenile, lähteainetele ning pakendile. Seega võib kindel olla, et apteegikosmeetika toodete kasutamine on turvaline igale vanusegrupile.

Ethel Jamnes
Südameapteegi farmatseut Ethel Jamnes

Lisaks apteegikosmeetika tootmisprotsessile, on kõrged standardid esitatud ka kosmeetika lähteainetele. Kosmeetikas sisalduvad ained peavad olema kõrge puhtusastme ning kontrollitud kvaliteediga. Lähteaineteks võib nimetada siinkohal raviaineid või keha funktsiooni toetavaid aineid, mille järgi saab tooteid vastavalt naha tüübile või probleemile soovitada. Samuti ei tohi kasutatavad lisaained tekitada allergiaid ega olla mürgised. Palju toodetakse kosmeetikat, mille nikli või mõne teise abiaine sisaldus on viidud miinimumini ning see on tootel eraldi välja toodud. Seetõttu ongi apteegikosmeetika enamasti välja töötatud koostöös nahaarstide ja allergoloogidega.

Apteegikosmeetikas ei kasutata odavaid sünteetilisi lisaaineid, mis sisalduvad tavakosmeetikas ja mida kasutatakse peamiselt toote mahu suurendamiseks või toote säilivusaja pikendamiseks. Enamasti kuivatavad need sünteetilised ained liialt nahka, ummistavad poore, võivad tekitada allergilisi reaktsioone ning imendudes läbi naha kuhjuvad organismis ja võivad põhjustada tõsisemaid tervisehädasid. See võib olla ka määravaks, miks on apteegikosmeetika teinekord tavakosmeetikaga võrreldes kõrgema hinnaga.

Tihti lisatakse apteegikosmeetikale looduslikke aineid ning on ka palju inimesi, kes just looduliku või taimse päritoluga kosmeetikat eelistavad. Näiteks eeterlikke õlisid kasutatakse eelkõige toote lõhna parendamise eesmärgil. Sellisel juhul tuleks apteekriga eelnevalt antud koostisosade suhtes nõu pidada, sest looduslikud komponendid on küll pigem tervislikud, kuid võivad mõnel inimesel siiski allergilisi reaktsioone esile kutsuda.

Nõudlikuma naha tüübi puhul leiab apteegikosmeetika sarjadest ka tooteid, mis sisaldavad looduslikku mineraalvett. Mineraalvesi aitab tervendada ja parendada naha olukorda sobides hästi igapäevase naha hooldusrutiini juurde.

Apteegis on kosmeetika brändide valik võrdlemisi suur. Palju tuleb juurde ka uusi tootjaid ning enne valiku tegemist tasub küsida apteekrilt infot toote tagasiside või kvaliteedi kohta. Apteegikosmeetika brändid teevad Eestis koostööd nahaarstidega ning seegi aitab toote valimisel orienteeruda. Samuti oskavad apteekrid välja tuua erinevusi mitmete tootjate vahel ning soovitada just kindlale nahatüübile sobiva toote.

Kindlasti ei pea apteegikosmeetika ostmisel esinema mõni nahaprobleem. Esimeseks kreemiks või nahahooldustooteks sobib apteegikosmeetika ka teismelisele või lapsele. Kui on kasutatud tavakosmeetika sarju, siis ei tee halba kasvõi võrdluseks proovida apteegis müüdavat kosmeetikat. Kui leiad endale sobiva apteegikosmeetika brändi, mida igapäevaselt kasutama hakata, on su nahk selle eest kindlasti tänulik!

Allikas: Südameapteek