AJARATAS: Balti velotuuri esimesest otseülekandest möödub 60 aastat

Jalgratas
Foto: Pexels

Balti Keti velotuuri eelkäija Balti tuur jõudis esmakordselt Eesti pinnale 1959. aastal. Mitmepäevasõit lookles trassil Vilnius-Kaunas-Šiauliai-Riia-Valmiera-Riia-Pärnu-Tallinn. Toona publik lausa janunes esinduslike spordivõistluste järele ning staadionid ja linnatänavad olid kaasaelajatest pungil.

Velotuuride etappide finišipaikadeks olid tihtipeale staadionide söekattega jooksurajad ning rattavõistluste kulminatsioone jälgisid kohapeal mitte ainult tuhanded, vaid kümned tuhanded silmapaarid. Ka Balti velotuuril, kus startisid reeglina kõigi kolme Balti liiduvabariigi parimad pojad. Velotuuri linna saabumine oli suur sündmus.

1962. aastal katsetas Riia Televisioonistuudio algelist otseülekannet Saldus-Riia etapi viimasest 15st kilomeetrist. Rahva huvi oli meeletu, kuna aasta varem võidutses Balti tuuril riialane Aleksander Pavlovs. Mida otseülekandes näidati? Tõesti ei tea. Ju pandi kaamerad finišipaigas tööle ning hakati kommentaatorite targa jutu saatel esimesi finišeerijaid ootama. Rääkida oli palju, sest jalgrattavõistlus pakkus ja pakub siiani sangarlikke eneseületusi.

Tänavusel Balti Keti velotuuril, mis leiab aset 18.-21. augustini on Eesti taasiseseisvumispäeval 20. augustil Tartus, Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ees, vanu aegu ellu äratamas I Retrosõit. Osa saavad võtta kõik, kel vähegi soovi – 10km rada ootab igaüht, k Tulla tasub, sest Eesti Jalgrattamuuseum toob publikule vaatamiseks ja võimalik, et ka proovimiseks vanu museaale – aastakümnete taguseid jalgrattaid.

Ühtlasi saab kaasa elada Balti Keti velotuuri sündmustele. ERM-i eest antakse 3.etapi pidulik start, päeva jooksul saab võisluse otsepilti jälgida suurelt ekraanilt – mõistagi igas mõttes oluliselt värvilisemalt kui 60 aastat tagasi. Otseülekanne, mida saab veebi vahenduselt üle kogu maailma jälgida näiteks tuuri Youtube’i kanalilt, toimub samaaegselt koguni neljas keeles: eesti, läti, leedu ning inglise. Produktsioon on suurem, kui algusaastatel uneski näha oleks osatud.

Etappide täpne info, marsruudid, liikumiste kellaajad ja muu oluline info on leitav velotuuri kodulehelt.

Huvitavad faktid Balti tuuri algusajast:

1959. aastal jõudis Balti velotuur esmakordselt Eesti pinnale. Esimeseks finišipaigaks Eestis oli Pärnu. Etapi trassil Riia – Pärnu võitis Riia SRSK-d esindanud eestlane Vello Heamägi.

1960. aastal sai Aluksne ja Ape vahel toimunud eraldistardiga sõidus esikoha esialgu teise tulemusega lõpetanud sõitja, Jüri Randmaa. Tema finišaeg 41.31, Rein Leegul 41.27. Aga võitjaks tuli ikkagi Randmaa, kuna tema ajast lahutati kohtunike otsusega 15 sekundit, mis ta oli seisnud raudtee-ülesõidu tõkkepuu taga.

1961. aastal kestis velotuur tervelt 12 päeva, milles sees oli kolm puhkepäeva. Kilometraaž 1382 kilomeetrit, esimest korda oli kavas meeskonnasõit (40 km). Eestis lõppenud etappide finišipaikadeks Vastseliina, Tartu, Tallinn ja Pärnu.

balti keti velotuur
Balti keti velotuuri kolmekordne võitja Ants Väravas koos pojaga 1962 aastal. Foto: Arhiiv/Spordileht

1962. aastal kandis tuuri liider helesinist särki, liidermeeskonna liikmed kollaseid käesidemeid. Osalejate hulgas oli 46-aastane leedulane Kazys Paršaitis, kes kümme aastat varem võitis NSV Liidu meistrikulla mitmepäevasõidus Heino Ruubeli ees.

1963. aastal etapil Ape – Valmiera olid viimased 35 kilomeetrit kui Sahara kõrb – trepiline kruusatee vaheldus liivaga, mis kohati ulatus poole rattani. Sõgeda lõpu ja paljude kukkumistega etapi võitis eestlane Olavi Ulm. Tuuri üldarvestuses said kaks paremat 1264 kilomeetri läbimisel võrdse aja 29:32.28! Kohtunike eriotsusega võitis velotuuri leedulane Juozas Grabauskas, kuna lõpetas viimase etapi Läti esindajast Vladimir Rõbakovist eespool.

1964. aastal sai Ants Väravasest esimene ja seni ainus kolmekordne Balti tuuri võitja. Mitmepäevasõit kulmineerus Riias Daugava staadionil.

Vanade aegade meenutused videos: https://www.youtube.com/watch?v=D-PVy0N9ClA

Balti Keti velotuuri korraldajatele on tänavu ulatanud abikäe Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), Eesti ja Läti kultuuriministeeriumid, Visit Estonia, Tallinna, Tartu, Valga-Valka, Panevežyse, Jelgava ja Sigulda linnad, lisaks eratoetajate poolt palju aastaid velotuuri toetanud Škoda Laagri, Hansgrohe ja Hawaii Express, sellest aastast ka Ramudden, Solar Wheel ning SleepAngel.

Allikas: Balti Keti velotuuri