Aprillis keskendub liikumisaasta südame tervisele

Süda
Foto: Pexels

Aprillis on liikumisaasta fookuses südame tervis ning selle tugevdamine regulaarse liikumise kaudu – kõndides, joostes, tantsides või muul moel mõõdukas tempos liikudes. Terve kuu jooksul on üle Eesti võimalik osa võtta algajatele mõeldud tasuta treeningutest, avatud tundidest ja infoüritustest, mis aitavad teha tutvust kõnni, kepikõnni, jooksu ja tantsuga.

„2021. aastal Eestis läbiviidud täiskasvanute liikumisaktiivsuse uuringu tulemusel selgus, et 58% inimestest on kehaliselt väheaktiivsed, st nende liikumisaktiivsus on väiksem kui tervise hoidmiseks on vajalik. Umbes veerandil inimestest pole kunagi olnud hobi, mis seostuks liikumise või spordiga, pisut rohkem on neid, kel on olnud sportlik hobi, kuid täna nad liikumis- või spordiharrastusega enam ei tegele. Kui vaadata, millega tegelevad need inimesed, kes ütlevad endil olevat liikumisega seotud hobi, siis kõige enam käiakse lihtsalt kõndimas või tegeletakse kepikõnniga,“ ütles liikumisaasta projektijuht Janne Tomberg. „Kõnd, jooks ja tants on enamusele kättesaadavad ja jõukohased võimalused südame tervise tugevdamiseks. Südamekuuks planeeritud tegevuste kaudu soovimegi aidata inimestel neid liikumisvõimalusi enda jaoks rohkem avastada,“ lisas Janne Tomberg.

Eesti Kepikõnni Liidu juhendajad pakuvad aprillis tasuta kepikõnni tehnika koolitusi ning kutsuvad üheskoos seda ala avastama. Koolitused toimuvad mitmes kohas üle Eesti, kohapealt on võimalik laenutada ka käimiskeppe.

Kõnnime Koos juhendatud jalutusgrupid ootavad uusi liitujaid, pakkudes liikumiseks seltskonda ja toetades regulaarse liikumisharjumuse kujunemist. Jalutusgrupid toimetavad tasuta üle Eesti, jalutatakse kord nädalas koos spetsiaalse koolituse läbinud grupijuhiga kuni üks tund korraga. Jalutuskäigu tempo on rahulik, jalutama on oodatud igas eas inimesed.

Eesti suurim jooksuürituste eestvedaja MTÜ Spordiürituste Korraldamise Klubi kutsub alustavaid jooksuhuvilisi kevadistele ühistreeningutele. Treeningud aitavad selgeks saada jooksutehnika ning soovi korral ka valmistuda rahvajooksu üritusteks.

Tasuta jooksutreeningud toimuvad aprilli teises pooles ka terviseradadel üle Eesti, kus jooksutreenerid jagavad nõuandeid ja kogemusi nii algajatele kui edasijõudnud jooksuhuvilistele.

Nendele, kellele meeldib ennast liigutada muusika saatel, pakub Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liit aprillis hulganisti võimalusi tutvuda erinevate tantsustiilidega ja katsetada tantsulist liikumist  – toimuvad liikumisaastale pühendatud avatud tunnid, töötoad, seminarid, kontserdid, etendused ja muud tantsusündmused.

Südamekuule annab hoogu liikumisaastaga ühinenud funk-bänd Kangelased, kes kutsub inimesi üles avastama liikumise rõõmu nende loo „Horisontaalselt“ saatel ja jagama seda teistega sotsiaalmeedias, kasutades teemaviidet #kangelasedliiguvad. Info aktsiooni kohta on leitav liikumisaasta Facebook´i ja Instagrami lehtedel.

„Meie pundi põhiline missioon on panna inimesed liikuma. Kõige tihedamini tantsides, sest enamik inimesi ei peagi seda otseselt trenniks ja nii saame panna inimesed enesele teadmata oma kehale head tegema, mis on eriti magus. End liigutav inimene on rõõmsam inimene,“ ütles Kangelaste kitarrist Sten-Olle Moldau.

Info liikumisaasta aprilli algatustest on koondatud liikumisaasta veebilehele liikumisaasta.ee.

Jaanuaris oli liikumisaasta fookuses talverõõmude nautimine ja suusatamine. Veebruaris kutsus liikumisaasta kõiki värskes õhus liikuma. Märtsis toimusid liikumisaglatused töökohal ja koolis.

Kultuuriministeeriumi poolt välja kuulutatud liikumisaasta 2023 kutsub eestimaalasi rohkem ja regulaarsemalt liikuma, tutvustades aasta vältel erinevaid liikumisharrastuse viise ja pakkudes kõigile jõukohaseid võimalusi liikumiseks üle Eesti. Liikumisaasta eestvedaja on Liikumisharrastuse kompetentsikeskus, liikuma ärgitavaid tegevusi ja üritusi viiakse ellu koostöös maakondlike spordiliitude, spordialaliitude, kohalike omavalitsuste, avaliku sektori, mittetulundus- ja erasektori organisatsioonide, spordi- ja liikumisürituste korraldajate ning kultuuri- ja haridusasutustega.

Allikas:  SA Liikumisharrastuse kompetentsikeskus