Rattarikka reede aktsiooni raames loendati üle 22 000 ratta

Laagri kool
Laagri kool. Foto: Tormi Tabor

MTÜ Rattaga Kooli ja Hawaii Expressi algatatud Rattarikka reede aktsioonis osales seitsme nädala jooksul 76 haridusasutust, kus loendati 22 102 jalgratast. Korraldajate sõnul pani aktsioon koole oma territooriumi rattasõbralikkust üle vaatama, et veelgi rohkemad lapsed ja noored saaksid peamise liiklemisvahendina just jalgratast kasutada.

Aktsioonis osalejate hulgas oli lasteaedu, põhikoole ja gümnaasiumeid nii suurlinnadest kui ka väikeasulatest. „Rõõm oli näha, et aktsioonis osales väga erinevaid haridusasutusi – kaasa lõid nii väikesed, alla 100 õpilasega maakoolid, kui ka suured üle 1000 õpilasega gümnaasiumid. Kõige rattarikkamat kooli me eraldi ei tunnustanud, kuna tingimused, milles koolid toimetavad on erinevad. Olulisem on, et kõik osalevad koolid pühendusid kampaania ajal rattaga liiklemise tingimuste parandamisele,“ kommenteeris MTÜ Rattaga Kooli juhatuse liige Tormi Tabor.

Rattarikka reede tagasisideküsitlusest tuli välja, et põhjuseid aktsioonis osaleda oli erinevaid – mõne jaoks oli eesmärgiks innustada õpilasi ja õpetajaid keskkonnasõbralikumalt liiklema, teine tahtis ärgitada kooliperet kehaliselt aktiivsem olema ning kolmandat motiveeris hoopis auhinna võitmise võimalus. Nimelt loositi kõigi osalejate vahel igal reedel välja üks kool, kellele Hawaii Express kinkis uue linnaratta.

„Meil on väga hea meel, et saime laste liikumisaktiivsuse suurendamisse oma panuse anda. Aktsiooni ajal oli meil poodides ka kooliratta pakkumine, mis tähendas, et lisaks hea hinnaga ratastele said paljud lapsed ja noored endale tasuta kvaliteetse kiivri. Kiiver on ratturile kõige odavam elukindlustus, mille kasutamine aitab olulisel määral kaasa sellele, et lapsed ja noored õpiksid nautima rattasõitu ja vabas õhus liikumist turvalisel moel,“ kommenteeris Almare Hawaii Expressi juhataja Jürgen Janson.

Lisaks ohutu liiklemise fookusesse toomisele nimetas Tormi Tabor aktsiooni olulise mõjuna ka rattasaadikute võrgustiku loomist. Rattasaadikuna esindasid koole nii direktorid, õpetajad, huvijuhid, lapsevanemad kui ka õpilased, kes soovisid kooli rattakasutuse seisu jälgimise ja rattarikkuse suurendamise ettepanekute tegemise oma südameasjaks võtta. „Rattasaadikute võrgustikus on nüüd ligi 100 inimest, kellega kogemusi jagada ning ühiselt kogu valdkonda edasi arendada,“ ütles Tabor.

Korraldajad loodavad aktsioonist kujundada iga-aastase ettevõtmise ning piloteerida seda ka külmemal aastaajal. „Kevadiste päikeseliste ilmadega on nii lapsi kui täiskasvanuid rattaga sõitma julgustada võrdlemisi lihtne, kuid sügisel, mil ilmad muutuvad taas jahedamaks ja vihmasemaks, saab see olema korralik väljakutse. Alustuseks peamegi lükkama ümber levinud müüdi, et ratas sobib liiklusvahendiks vaid ilusa ilmaga,“ kirjeldas Tabor tulevikuplaane.

Lisainfo www.rattagakooli.ee

Allikas: MTÜ Rattaga Kooli