Kuidas oma talvine matk mugavaks muuta?

matk
Foto: Merilin Piirsalu

Eesti talv pakub matkajatele unustamatuid elamusi – külmunud rabade avar vaikus, lumiste metsade kargus ja jääkoorikuga kaetud rannajoon loovad lummava keskkonna, kus looduse ilu avaneb täiesti uues valguses. Talvematkadel tuleb aga arvestada muutliku ilmaga ja olla hästi ette valmistatud.

Talvematka õnnestumiseks on kõige olulisem hea ettevalmistus ja sobiv varustus. Soojad kihilised riided, veekindlad jalanõud ja praktilised abivahendid – näiteks matkakepid, aitavad hoida mugavust ja turvalisust ka külmema ilmaga.

Õige matkakott teeb elu lihtsamaks – sinna mahuvad termosega soe jook, energiarikkad suupisted ja esmaabitarbed. Lisaks on mõistlik kaasa võtta lisariided, sest talveilm võib ootamatult muutuda. Kui oma võimetes päris kindel ei ole, tasub raja valikul eelistada hästi hooldatud või tuttavaid teekondi, kuna libedad ja raskesti läbitavad rajad võivad matka keeruliseks teha. Kui plaanid pikemat matka koos ööbimisega, on hea konsulteerida eksperdiga, et leida tingimustele vastav varustus.

Samuti võib lisada kindlust kaasaegne tehnoloogia – näiteks kvaliteetne nutikell, aidates jälgida nii olulisi tervisenäitajaid kui ka matkateekonda.

Navigeerimine ka keerulistes tingimustes

Kui lumi on matkaraja märgistused ja viidad katnud, võib raja jälgimine muutuda keerulisemaks. “Erinevate nutiseadmete pidev taskust välja võtmine võib külmaga päris keeruline olla. Seega on mugavaim lahendus sellises olukorras kasutada kvaliteetset nutikella – uuel Huawei Watch Ultimatel on offline-kontuurkaardid, mis võimaldavad planeerida marsruute ja navigeerida ka ilma mobiilse internetita,” räägib tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina.

“See nutikell on loodud just aktiivse elustiiliga inimestele. Matkajate rõõmuks on võimalik sellega salvestada radu, trajektoore ja lisada olulisi punkte, näiteks laagri asukohta. Kui oled kaardistanud oma teekonna ja märkinud üles olulised punktid, on tagasi alguspunkti jõudmine lihtne ja turvaline,“ selgitab Mishina ning lisab, et kella uuendatud süsteem tagab kõrge täpsusega positsioneerimise ka keerulistes keskkondades nagu tihe mets või orud. “See aitab matkajaid täpselt oma asukohta jälgida ja ohutult navigeerida.”

Talvised tingimused võivad olla karmid nii matkaja kui ka tema varustuse jaoks. “On teada, et seadmete kõige suurem vaenlane on külm ilm. Seega võib telefoni ja muude seadmete kasutamine külma ilmaga üsna piiratud olla. Huawei Watch Ultimate aku kestab tavatingimustes aga kuni 14 päeva, seega ei pea ka külmaga kella igapäevase laadimise pärast muretsema,” lisab tehnoloogiaekspert.

Allikas: Huawei Eesti