Triatloni populaarsuse kasv ei ole ilmselt kellelegi märkamatuks jäänud. Kuidas selle ala juurde satutakse ja miks sellega tegeleda võiks, küsisime oma ala praktikutelt.
Marti Alt
Kuidas triatloni juurde sattusid ja miks sellega tegelema jäid?
Tegelesin põhikoolis väga pikalt korvpalliga, kuid vigastuste tõttu kaalusin spordiala vahetust. Kõigepealt mõtlesin jalgrattaspordile, kuid noorema õe eeskujul sattusin triatlonitrenni ja -rajale, nüüdseks on ka emast saanud meie eeskujul tubli harrastaja. Muljet avaldas ka TriSmile’i kevadlaager 2016. aastal.
Mida triatlonitreeningute puhul kõige rohkem naudid?
Raskeid hetki, näiteks jooksutrennis lõike tehes, kui on viimased ringid ja pingutused. Naudin seda, kuidas tuleb uus jõud ja uue taseme tunne ning uus kergus raskel hetkel. Naudin heas füüsilises vormis olemist ja treeninguid värskes õhus. Ja muidugi treeningute mitmekülgsust.
Mis olid suurimad elamused, mida pakkus triatlon 2018. aastal?
Osalesin väga palju IRONMAN 70.3 Otepää ja IRONMAN Tallinna ettevalmistustes ja korraldamises. Enda võistlused ei läinud kõige paremini, kuid suur korraldustöö ja vaev avas silmad, nähes osalejate pingutusi ja lõpetamisemotsioone. Uuel aastal olen juba täiskasvanute klassis ja see andis tulevikuks uut indu.
Mis on sinu eesmärgid uueks aastaks?
Praegu on ajateenistuse ja väljaõppe kõrvalt raske treenida. Osalen 15. juunil IRONMAN 70.3 Otepääl ja annan seal endast maksimumi. Eesmärk on saada koht oma vanuseklassis (18–25) IRONMAN 70.3 maailmameistrivõistlustel Nice’is 7. septembril. Pealegi on Otepää poolpikk ju Eesti meistrivõistluste üritus. Loodan, et Otepää õnnestub, aga kui ei pääse MM-ile, siis on järgmine siht Eesti meistrivõistlused olümpiadistantsil Valgas 30. juunil.
Miks soovitad triatlonit proovida neil, kes seda veel teinud ei ole?
See on nii mitmekesine spordiala, et sellest tüdineda on keeruline. Võimalusi eri aladel treenida on väga palju ning võistlustel saab osaleda nii kaua, kui pea on selge ja jalad kannavad. Ei tapa mitte distants, vaid valesti valitud tempo.
Ahti Suppi
Kuidas triatloni juurde sattusid ja miks sellega tegelema jäid?
Kui esimesel korral proovisin, ei jäänud ma viimaseks, ja see andis hea kogemuse. Esimese triatloni läbisin 2011. aastal Võrus olümpiadistantsil (1,5 km ujumist, 40 km ratast ja 10 km jooksu). Kuna ma ujuda põhimõtteliselt ei osanud ja ei oska eriti siiani, siis olin nõus osalema vaid põhjusel, et ujumises sai vahepeal kaldal hinge tõmmata. Kui lõpuks ühena viimastest ratta peale sain, oli tunne vägev, sest terve rattasõidu sain teistest mööda kihutada. Jooksus hoidsin kohta ja olin kokkuvõttes päris kõrgel kümnendal kohal, vahetult ministrihärra Ligi ees. Sellega sain hamba verele ja peale seda pole ükski aasta triatlonita möödunud.
Mida triatlonitreeningute puhul kõige rohkem naudid?
See hoiab toonuses. Treeningud aitavad mõtted mujale viia ja pea selgeks saada. Sõltuvalt seatud eesmärkidest, näiteks IRONMAN-i läbimise ajast, naudin protsessi ja selle eesmärgi poole liikumist. Esimene hetk näiteks ujumistrenni minnes võib olla eriline, kui tajud, et see on järgmine samm su eesmärkide täitmise nimel.
Mis olid suurimad elamused, mida pakkus triatlon 2018. aastal?
Osalemine IRONMAN-i maailmameistrivõistlustel Hawaiil. Selle pääsme lunastamiseks panin panused 2018. aasta augustis toimunud IRONMAN Tallinna võistlusele. Aastane ettevalmistustsükkel sai läbitud plaanipäraselt, kuid minu sooritus Tallinnas oli selgelt alla võimete ning finišitunded seetõttu kesised. Püüdsin harjuda mõttega, et unistus jääb seekord täitmata. Kui järgmisel päeval Hawaii pääsmete jagamisel minu nimi siiski välja hüüti, siis seda tunnete plahvatust on võimatu kirjeldada.
Hawaiil lõpetasin ajaga 10:18.10 ja kogesin kirjeldamatut rahulolu, mis Tallinnas saamata jäi. Megavõimas emotsioon maailma ihaldusväärseima IRONMAN-i võistluse lõpetamisest oli toodud ohvreid kuhjaga väärt.
Mis on sinu eesmärgid uueks aastaks?
Väga tähtis eesmärk on pärast mitmeaastast pingutust saavutatud ja täidetud. Naudin praegu seda protsessi ja uute sihtide seadmist. Kindlasti teen mõne triatloni ja tahan taas rohkem harrastada maastikurattasõitu, millega varem tihedamalt tegelesin.
Miks soovitad triatlonit proovida neil, kes seda veel teinud ei ole?
Seal on kolm ala, mis pakuvad väga vahelduvaid ja häid emotsioone, kui võistlustel lõppu jõuad. Kui treenid mõne eesmärgi nimel ja annad endast parima, siis eriti poolpika või täispika distantsi puhul on tunne ülivõimas.
Väga oluline on see, et iga ala on omaette asi ja aasta ringi saab trenni teha, olgu sise- või välitingimustes. Triatlon pakub koormust kogu kehale.
Kairi Marie Riigor
Kuidas triatloni juurde sattusid ja miks sellega tegelema jäid?
2015. aastal osalesin sõbrannaga (treening- ja mõttekaaslased on alati tähtsad) Otepääl Pühajärve ääres 33,3 km distantsil (300 m ujumist, 30 km ratast, 3 km jooksu).
Tasus proovida ja sealt see pisik sisse jäi. Sportlandi ja IRONMAN 70.3 Otepää 2018. aasta hea eeskuju kampaania konkursil kandideerimine ja projektis osalemine oli määrav, et uusi sihte seada ja poolpikaks triatloniks valmistuda.
Mida triatlonitreeningute puhul kõige rohkem naudid?
Kõige rohkem meeldib vaheldusrikas trenn: ei ole tuimalt ühte ala, vaid kolm mitmekesist ala, mida treenida.
Mis olid suurimad elamused, mida pakkus triatlon 2018. aastal?
IRONMAN 70.3 Otepää lõpetamine – eesmärk oli läbi teha, mitte lõpuaeg. Kordagi ei olnud raske, kordagi ei mõelnud, et ma ei jõua finišisse. Treener Juhanson ütles, et vist pingutasid vähe. Aga nii tore oli järgmisel päeval teha „taastava treeninguna“ läbi Telia 4:18.4 rahvatriatlon.
Millised on sinu eesmärgid uueks aastaks?
Tahan kindlasti osaleda IRONMAN 70.3 Otepääl 15. juunil ja ka IRONMAN Tallinn on silme ees. Olin IRONMAN Tallinnal abiks meedikuna – see innustas, tegi kadedaks, pani kõike nägema teise pilguga. Süda tilkus verd, et ma ise rajal polnud.
Miks soovitad triatlonit proovida neil, kes seda veel teinud ei ole?
See on väga vaheldusrikas trenn ja ravim igasuguse rutiini vastu. Kui oled triatloniga hakkama saanud, olenemata distantsist, siis see on hea tunne.
Kairi Ustav
Kuidas triatloni juurde sattusid ja miks sellega tegelema jäid?
Aura keskuse juhatajana sattusin ujumise juurde alles 35-aastaselt ning tasapisi tekkisid triatlonitrenni ja võistlustel osalemise plaanid. Alustasin Tartu Milli triatlonil olümpiadistantsiga ja järgmisel aastal võtsin ette Otepääl 111 km distantsi. Jäin selle ala juurde, sest piiride nihutamine ja järjest pikema distantsi lõpetamine pakkus ägedaid emotsioone.
Mida triatlonitreeningute puhul kõige rohkem naudid?
Vaheldusrikkust ja sportimist värskes õhus. Eriti meeldib mulle hommikuti treenida, siis lõhnab loodus hoopis teistmoodi. Tänu triatlonile on sportlik hooaeg väga pikk. Lisaks triatlonile võtan varakevadest hilissügiseni osa jooksumaratonidest, talvel tegelen taliujumisega, rattasõitu on kalendriaasta jooksul ka palju.
Mis olid suurimad elamused, mida pakkus triatlon 2018. aastal?
Täitus minu kauaaegne unistus läbida IRONMAN Tallinna täispikk triatlon. Publiku kaasaelamine oli väga eriline, tekkis lausa sportlase tunne. Miski pole enam võimatu!
Millised on sinu eesmärgid uueks aastaks?
Natuke jäi kripeldama täispika triatloni aeg (12:06). 2019. aasta eesmärk on läbida IRONMAN Tallinn 3. augustil ajaga, mis jääb alla 12 tunni. Võtan osa ka Saksa Klassikeri sarjast.
Miks soovitad triatlonit proovida?
Kuna triatlon on vastupidavusala, siis sobib see hästi just küpsemas eas inimestele. Ilmselt on paljudel vaja alustada ujumistreeningutega, sest jooksnud ja rattaga sõitnud oleme lapsepõlves kõik. Kindlasti soovitan osaleda kevadlaagris, kus saab lisaks proffide käe all treenimisele nautida treeningutega seotud vaimset õhkkonda.
Tekst: Merilin Piirsalu