Marie Turmann – särav täht Eesti naiste curling’u-taevas

Marie Turmann

Kohtume Mariega Tallinnas toimunud Euroopa meistrivõistluste ja maailmameistrivõistluste kvalifikatsiooni vahel. Viimane toimus jaanuari lõpus Uus-Meremaal ja Eesti naised läksid sinna püüdma pääsu MM-ile. Marie Turmann on naistetiimi Team Turmann kapten ning koos Harri Lillega segapaari võistkonna liige. Räägime Mariega tema tulevikuplaanidest ja sellest, kuidas ta curling’u juurde jõudis.

Kuidas sinu sporditee algas?

Ema mängis kooli ajal võrkpalli ja isa varajasest noorusest käsipalli. Isa käib siiamaani seeniorite võistlustel, Eesti koondist on ta esindanud alates 25-ndast eluaastast. Ise alustasin viieaastaselt show-tantsu grupis ja 11-aastaselt hakkasin tennist mängima. Ühel hetkel kutsus õde mind curling’u-trenni, sest tema klassivend Harri Lill (praegu Eesti parim meesmängija ja Eesti Curlingu Liidu peasekretär) hakkas moodustama tüdrukute juuniorite rühma. Üks tüdruk oli puudu. 

Kuuldavasti oli Jeti jäähall algusaastatel väga jube ja võrreldes tennisega oli curling kindlasti igavam.

Vastab tõele. Mind motiveeris see, et saime kohe hakata valmistuma juuniorite võistlusteks ja mõte sellest, et saame vanema õega ilma vanemateta kuhugi reisima minna, meelitas harjutama. Kokku oli meid viis ning sellest esimesest grupist oleme vaid mina ja õde mängima jäänud. Kerli Laidsalu (praegune Team Turmanni abikapten) tuli õe asemele siis, kui õde vanuse poolest enam juuniorite klassi ei mahtunud.

Väike Marie koos vanema õega
Väike Marie koos vanema õega

Kas mõnikord pidid ennast sundima ka?

Väga isegi ei pidanud. Käisime koos sõbrannaga ja trenn oli alati hea põhjus kokku saada. Kui hästi hakkas minema, ei muserdanud seegi, et mõnikord sadas Jeti hallis lund. Esines ka udu, nii et ei näinud väljaku teist poolt. 

Kes teid treenis?

Alguses treenis meid Harri isa Erkki, aga meid on treeninud ka Harri ja tema onu Martin Lill. Eri projektide raames on õpetusi jaganud välismaalased Soomest ja Šotimaalt. Praegu on meie treener Nicole Strausak Šveitsist.

Kuidas tulid võistkonda Heili ja Erika?

Erika tuli 2016. aastal sõpradega curling’ut mängima ja ka Eesti meistrivõistlustel osalema. Jättis väga hea mulje ja kuna mul oli üks tiimikaaslane välismaale õppima läinud, vajasin jälle uut liiget ja Erika on tõestanud end väga võimeka mängijana .Heili tuli teisest võistkonnast 2017 kevade lõpus, sest õde jäi lapseootele ja vajasime jälle vahetust. Ta oli loobumise äärel, aga otsustas aastatepikkuse töö ikkagi realiseerida.

Kui määrav on curling’us vanus?

Harjajana on vanus tähtis, sest see on füüsiliselt raske. Kaptenid võivad küll veel kõrgemas eas tegusid teha – kogemus, mida vanusega lisandub, annab juurde, kuid noored kehad on üldjuhul paremas vormis, et pikka turniiri vastu pidada.

Curlingu tiim
Treener Nicole, Liisa Turmann, Heili Grossmann, Marie Turmann, Erika Tuvike, Kerli Laidsalu

Trennitingimused on praegu head?

Väga head. Kui mixed doubleolümpiakavva võeti, suurenes motivatsioon veelgi. Tallinnas on hea jää, jää temperatuuri ja niiskust mõõdetakse tipptasemel.

Kuidas su päevakava välja näeb?

Käin esmaspäevast reedeni tööl. Õnneks on naiste ja segapaari hooaeg pooleks. Naiste hooaeg lõpeb jaanuaris, siis keskendun segapaarile. Üritame neid kahte mitte vaheldumisi teha, sest treeningud on erinevad. Hiljuti käisime küll Harriga Rootsis võistlemas, kuid eraldi trenni ei teinud, sest see segaks naistetiimi taktikalist mõtlemist. Täiesti tavaline päev näeb välja nii, et varahommikul lähen jõusaali, siis tööle ja õhtul uuesti trenni. Ülikooli lõpetasin eelmisel aastal – Eesti Lennuakadeemia – Lennunduse side ja navigatsioonisüsteemid. Kaks viimast aastat olid tõeliselt keerulised. Kevadel toimus segapaari MM ja samal ajal kirjutasin lõputööd. Veebruaris asun erialasele tööle Lennuliiklusteeninduse AS-i.

Kuidas su üldine treeningkoormus on?

Jõusaalis käin kolm-neli korda nädalas. Enne võistlusi mitte, sest pole mõtet jõudu raisata. Curling’ut mängin samuti kolm-neli korda nädalas, mis teeb kokku kaheksa trenni. Hooaja keskel on tiimitöö olulisem, hooaja alguses tuleb tehnikat lihvida. Suvel mängin tennist ja käin rullidega sõitmas. Suvel ostsin endale ratta ja kui vähegi võimalik, käin rattaga tööl. Jooksmas käin vaid hea ilmaga, sest jooksmine põrutab jalgu ja põlvi. Kaptenina tundide kaupa jääl kükitades saavad jalad niigi vatti.

Marie Turmann

Millal jõudsid arusaamisele, et tahad olla kapten?

Mul on kogu aeg olnud juhtiv roll ja ma soovin olla liider. Kunagi pidin moodustama ise juuniorite tiimi ja eks kapteniroll kasvas kohustusest välja. Kerliga, kes on abikapten, sujub praegu koostöö väga hästi. Erika on meil väga hea harjaja ja kaitsekivide viskaja. 

Kuidas te treener Nicole’i leidsite?

Meie kunagine treener Brian soovitas. Esimest korda kohtusime 2017. aasta EM-il, enne seda polnud me kunagi kohtunud. Võistlustel läks meil oodatust paremini. Kasutasime teda ka segapaaris, samuti sobis. Nicole on MM-il kunagi hõbedale jõudnud (juunioride MM-i hõbemedal 1991; Euroopa hõbe 1993, MM-i hõbe 2000).Ta on väga rahulik, aitab meid vaimselt palju. Skype’i teel jagab nippe. Hooaja alguses käis treeninglaagris, kuid tavaliselt kohtume paar päeva enne võistlusi. Ka Uus-Meremaale tuleb ta kaasa. Meie maksame talle palka ja ostame talle lennupiletid.

Kas EM-i hea tulemuse eest preemiat saite?

Ei tea veel, aga taotlus on esitatud. Uus-Meremaa sõitu toetatakse mingil määral ja puuduoleva osa peame ise leidma. Vanemad toetavad. Kui peaksime kogu summa ise maksma, siis jääks vist minemata, sest kogu teenitud raha ei saa vaid spordi peale kulutada. Makaronide peal ei tahaks ka elada. 

Kuidas naiste konkurents Eestis praegu on ja milline oli tähtede seis enne Eesti väljalangemismänge EM-i pääsme nimel?

Me ise olime suhteliselt kindlad, tahtsime seda lihtsalt nii väga. Teadsime, et meil on hea treener ja tema võiski selle pöörde mängu tuua, rahustades meid pidevalt maha. Ka eduseisus hoidis ta meid maa peal ja rõhutas, et iga kivi on oluline. Kohati tekib tunne, et kaua sa mängid ühe ja sama tiimi (Team Mölder) vastu, aitab juba (naerab). Tunneme teineteist läbi ja lõhki, teame taktikat. Pikad seeriad väsitavad, kui sama tiimi vastu mängida. 

Väljalangemismängud said läbi alles viimases, seitsmendas mängus extraend’is ja viimase kiviga!

Tahtsin hästi kiiresti selle viimase kivi ära visata. Ma ei tahtnud seda üldse käes hoida. Mõtlesin, et juhtub, mis juhtub. Usaldasin sisetunnet ja välja tuli ideaalne vise. 

Tunned ennast jää lugemises kindlalt?

Eks see keeruline ole, eriti sellepärast, et kõik mängijad viskavad erinevalt. See, kuidas sa kivi lahti lased, mõjutab seda, kuhu kivi lõpuks jõuab. Kõik sõltub veel vintidest ja tiirudest. Väga oluline on ka see, millal kivid on liivapaberiga lihvitud. Kui kive pole tükk aega lihvitud, siis need väga ei pöörle, vaid kulgevad sirgjooneliselt ja ei liigu näiteks kaitsekivide taha. Esimesed viis minutit kulub jääl sisseelamiseks, siis saan n-ö soone peale. 

Milline nägi välja viimane lihv EM-iks?

Tegime tavalisi, kõige lihtsamaid harjutusi nagu kaitse taha kivi viskamine jms. Kivi pessa ja kivi välja. Tegime harjutusi, mis suurendavad enesekindlust, mitte ei lõhu seda. 

Esimene mäng EM-il oli närviline.

Ei mina ega treener osanud esimeses mängus eriti jääd lugeda. Kaamerad mind ei häirinud. Ma vaatan alati ainult kive oma rajal. Oli selline üleüldine ärevus. Kiirused ei klappinud, võib-olla oli jää liiga värske. Järgmistes mängudes saime oma mängu juba käima.

Milline mäng endale kõige rohkem meeldis?

Türgi vastu. Erika näiteks viskas terve mängu vältel 100%. See mäng tuli kõigil hästi välja. Ilmselt kõik tahtsid seda A-divisjoni nii väga.

Väike puhkehetk koos treeneri ja tiimiga Uus-Meremaal
Väike puhkehetk koos treeneri ja tiimiga Uus-Meremaal: Marie, Erika, Nicole, Triin Madisson ja Kerli

Kuidas edasi?

Uus-Meremaa MM-i kvalifikatsiooniks võtsime oma tiimi Triin Madissoni, sest kaheks nädalaks ei olnud kõigil võimalik kaasa tulla. Triin on Eestit tiitlivõistlustel esindanud ja sobis kõige paremini meie tüdrukutega. Eelkõige jälgisin seda, kuidas sobib koostöö harjajatega. MM-i kvalifikatsioonist pääsevad kaks tiimi märtsis Taanis toimuvale MM-ile.

EM toimub jälle novembris. Eesti meistrivõistluste juhend ei ole paigas, sest meil läks EM-il üle ootuste hästi. Ka ratastoolimängijatel läks hästi ja kalendrisse tekkis uusi võistlusi. Eestikad võivad isegi maisse lükkuda.

Kuidas on klapp Harriga?

Alguses ei suutnud me üldse koos mängida. Oleme mõlemad suhteliselt kangekaelsed ja ei osanud teisega arvestada. Mingil hetkel proovisime uuesti ja tuli hästi välja, 2016. aasta MM-il saime lausa kuuenda koha. Viimane MM oli väga edukas kuni saatusliku Türgini, kes mängis täiesti teistmoodi kui teised. Ilmselt oli vastane meile harjumatu ning ka pinge mängis oma rolli. Tahtsime nii väga võita, aga ei suutnud fookust kogu mäng maksimaalselt hoida.

Kuidas näed enda tulevikku?

Mingi hetk pean valima kahe distsipliini vahel. OM-i punktide jagamisel on fookus segapaaril. Kui ma naistega A-gruppi poleks jõudnud, oleksin võib-olla järgmise EM-i vahele jätnud. Praegu kuluvad kõik puhkused curling’u-võistlustele. Mulle meeldib väga reisida ja võistlusreisidel puhkan ka siiski mõne päeva, et ei elaks vaid kolmnurgas lennujaam-hotell-jäähall.

MM-i kvalifikatsioon Naseby, Uus-Meremaa 18-23 jaanuar 2019.

Osalejad (naised): Eesti, Soome, Poola, Ungari, Hiina, Hong-Kong, Uus-Meremaa, Brasiilia
Tulemused: EST-BRA 6:10, EST-NZ 8:5, EST-HUN 2:9, EST-CHN 1:12,
EST-POL 15:5, EST-FIN 5:8, EST-HKG 10:4
Kokkuvõttes 4 kaotust ja 3 võitu andis Eestile 5. koha 8 naiskonna seas.
Eesti eest mängisid Marie Turmann (kapten), Kerli Laidsalu (abikapten), Erika Tuvike ja Triin Madisson.

Mis seisus on Eesti segapaarid (mixed doubles) ja mis ootab ees?

Vastab Harri Lill:

Mis positsioonil asub praegu Eesti ja kus on järgmised tiitlivõistlused?

Maailma alaliidu järjestuses on Eesti praegu 14. kohal, eelmisel aastal kukkusime koha võrra. Järgmine segapaaride MM toimub Norras Stavangeris. Eestit esindava võistkonna eesmärk on kindlasti jõuda esimese 16 sekka, et tagada koht järgmiseks aastaks A-divisjonis. Kui praegu on MM-il üks divisjon u 45 võistkonnaga, siis tulevast hooajast süsteem muutub ja „üles“ jääb ainult 20 tiimi. Igal aastal liigub neli võistkonda B-divisjoni ja neli A-divisjoni. Alla kukkudes ei ole aga välistatud, et tiim saab samal hooajal MM-il osaleda, sest nn kvalifikatsiooniturniir toimub igal hooajal enne A-divisjoni MM-i. Punkte 2019. aasta MM-il ei jagata, aga maailma järjestust arvestades on kõrge koht oluline. 

Harri ja Marie
Harri ja Marie

Kuidas kvalifitseerutakse tiitlivõistlustele Eestis?

Eri hooaegadel on kvalifikatsioonisüsteem olnud erinev, aga viimastel aastatel on Eesti Curlingu Liit jäänud pidama pigem pikema turniiri süsteemile, et tagada võimalikult sarnane võistlussüsteem MM-iga. Toimub põhiturniir, väljalangemismängud, ja kui tarvis, ka kvalifikatsioonimängud.

Kuidas jõuda olümpiale?

Olümpiale jõudmiseks vajab Eesti kvalifikatsioonipunkte 2020. ja 2021. aasta MM-ilt. Punkte on võimalik saada ainult A-divisjoni MM-ilt. See, kui palju punkte täpselt vaja läheb, oleneb teiste riikide mängust. Koht on juba olemas Hiinal kui korraldajal, kellel on samuti väga tugev segapaar. Teised üheksa kohta antakse välja paremusjärjestuse alusel, kahe aasta kokkuvõttes. Oluline on olla mõlemal aastal esimese 16 seas, et tagada vähemalt miinimumpunktid.

Milline on konkurents Eesti segapaaride hulgas?

Julgeksin öelda, et konkurents Eesti segapaaride meistrivõistlustel on tihedam kui kunagi varem. Ma olen ise arvamusel, et kergeid vastaseid Eesti meistrivõistlustel ei ole, sest nagu elu näitab, siis halva mänguga võib kõigile kaotada. Oluline on teha ise korralik esitus.

Kui tihti treenite Mariega?

Treenime Mariega jääl peaaegu iga päev, aga kuna hooaeg on jaotatud kahe võistkonna vahel (meeskond/segapaar), siis tihti ei toimu meie treeningud ühel ajal. Segapaari mõistes on oluline jääl oldud aeg kogu hooaja jooksul. Viimasel paaril hooajal oleme jaganud aasta kaheks: esimesel poolel on fookus võistkonna-curling’ul ja teisel poolel segapaaril. Eelkõige sellel põhjusel, et segapaari tiitlivõistlused toimuvad hooaja hilisemas etapis.

Palun selgita, mis vahe on segapaaride ja tiimide mängureeglites ja olemuses.

Segapaarivõistkond on palju väiksem, üks mees ja üks naine ning treener. Tiimis on viis inimest ja treener. Kuna võistkond on väiksem, on mõlemal mängijal tavalise mänguga võrreldes ehk veidi rohkem rolle ja vastutust. Mängus on kaheksa kivi asemel ainult viis ning iga vooru alguses on juba kummagi võistkonna üks kivi mängu paigutatud. Kokkuvõttes on mäng kiirema tempoga ja kestab vähem aega.

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Maailma Curling’u Föderatsioon / erakogu