Kuidas ennast motiveerida?

Foto: Shutterstock

Motivatsiooni treeningute ja tervislikuma eluviisiga alustamiseks jagub mõnikord ainult paariks nädalaks või kuuks. Kuidas seda muuta?

Inimene on oma loomult mugav, et mitte öelda laisk. Enda liikuma sundimiseks vajame tugevat ajendit. Kui puudub suur tahe, on raske leida jõudu mugavustsoonist välja tulla. Sageli on motivaatoriks kehv tervis – kui vikatimees sõna otseses mõttes õlale koputab, leiab ka laisk inimene aja ja võimaluse treenida. Kuidas aga leida muudel juhtudel motivatsiooni eesmärkide poole püüelda ja need ületada ning säilitada trennientusiasm kogu aastaks?

Väljakutset pakkuvad eesmärgid

Regulaarsed treeningud (ning sealjuures teadlik toitumine) tagavad tugeva tervise, kauni välimuse, hea füüsise, võimaluse ennast realiseerida – kokkuvõttes õnnelikuma elu. Nagu elus ikka, algavad kõik suured asjad eesmärkide seadmisest. Kui puudub otsene eesmärk ehk motiiv midagi korda saata, on väga keeruline leida motivatsiooni hägusat unistust realiseerida. Midagi sunniviisiliselt teha ei ole jätkusuutlik tee. Ära sea endale eesmärke, mis on ajendatud väliskeskkonnast (lihtne näide: elukaaslane soovib, et näeksid välja kui fitness’i-võistleja). Kõik suudavad ennast kokku võtta ja teatud ajaperioodil millekski sundida, kuid see ei kesta igavesti. Sea endale eesmärk, mis just SIND sisemiselt motiveerib.

Pane oma eesmärgid kirja, ükskõik kui utoopilised nad ka ei tundu. Jaga suur eesmärk kolmeks ja lisa juurde ka ajaline määratlus – lühike, poolpikk ja pikk perspektiiv. Näiteks treeningutega alustamisel võiks lühiajaline perspektiiv olla, et jõuad nädalas vähemalt kolm korda trenni. Poolpikk perspektiiv võiks siis olla seatud mingi ajaperioodi läbimise ja hinnangute andmise jaoks, näiteks jõuad teha kümme lõuatõmmet või läbida 10-kilomeetrise distantsi. Lõppeesmärk võiks olla midagi sellist, mis on saavutatav pikemas perspektiivis, näiteks oled kasvatanud juurde 5 kg lihasmassi või läbinud täispika maratoni. Kirjuta eesmärk koos ajalise perspektiiviga nähtavale kohale, näiteks märkmikusse, arvuti desktopile või kleebi see seinale.

Foto: Shutterstock

Ka väike edusamm on tähtis

Ajaline jaotus võib olla loomulikult erinev. Ühe inimese jaoks võib olla kümne kilomeetri läbimine või kümne lõuatõmbe tegemine hoopis pikk perspektiiv. Seepärast ongi oluline jagada eesmärgid nii, et lühiajaline perspektiiv oleks saavutatav suhteliselt lühikese ajavahemiku jooksul. See annab jõudu edasi pingutada, seetõttu võivadki lühiajalised eesmärgid olla realistlikumad ja kiiremini saavutatavad. Loomulikult võid kasutada ka edasiarendatud mudelit, kus paned paika lõppeesmärgi ja lood sinna vahele kas või kümneid vaheetappe. Iga etapi läbimine annab ju innustust, et oled jällegi mõne sammu eesmärgile lähenenud. Pea meeles, et ka väike edusamm (ühe etapi läbimine) on suure eesmärgi realiseerimiseks äärmiselt tähtis.

Foto: Shutterstock

Kui aga eelnevast ei piisa ja trennimotivatsioon hakkab langema, siis katseta neid nippe:

1. Alusta treening- ja toitumispäeviku pidamist.

Treeningpäevikusse pane kirja kõik planeeritud ja sooritatud treeningud. Kui on aga soov kehakaalu alandada, märgi üles kõik ampsud, mis suust sisse rändavad. Nii suurendad enesekontrolli. Asjade üleskirjutamine motiveerib nii järgmisele planeeritud treeningule minema kui oma söödavaid toiduaineid ja – koguseid läbi mõtlema ja planeerima. Taoline ülesmärkimine võib aidata kehakaalu kontrolli all hoida, sest tahes-tahtmata toitud nii korralikumalt. Sa lihtsalt ei soovi, et seal kajastuksid asjad, mis on vastuolus sinu unistuste ja eesmärkide saavutamisega.

2. Võta trenniriided tööle kaasa.

Kui oled kogu päeva spordikotiga ringi liikunud, on kahju see vaev raisku lasta ja sama lahtipakkimata kotiga koju minna. Sel juhul on mõistlik seada sammud siiski spordiklubisse.

3. Kirjuta blogi – nii innustad lisaks endale ka oma sõpru ja tuttavaid.

Kuna kõik ootavad sinu uut trennipostitust, on patt treeningut vahele jätta. Või pea blogi endale, näiteks trennipäeviku hoolas täitmine võib olla samuti üks blogipidamise viise.

4. Pane ennast kirja mõnele võistlusele.

Olgu selleks siis järvejooks, SEB Tallinna maraton, triatlon või fitness’i-võistlus. Esialgu võib eesmärk tunduda suur, kuid rahulolu pärast õnnestumist on veelgi suurem. Kui oled ennast kuhugi kirja pannud ja osalemise eest varakult tasunud, leiad kindlasti rohkem motivatsiooni ürituse nimel treenida.

5. Planeeri treening oma märkmikusse või kalendrisse.

Pane see kalendrisse kirja sarnaselt mõne tööülesande või kohtumisega. Nii on tegevus alati nähtaval ja sõnastatud nii, et sellest ei saa loobuda. Samamoodi ei loobu sa ju näiteks sõbra sünnipäevast.

6. Leia endale keegi, kes sind toetab.

Olgu selleks treener, elukaaslane või hoopis parim sõber. Lihtsam on usaldada üht kindlat isikut kui kümmet erinevat, kes kõik sulle vastukäivaid nõuandeid jagavad.

7. Pese juukseid vaid pärast treeninguid.

Kui oled kolm päeva pesemata, tekib paratamatult väga kehv enesetunne. Ehk motiveerib see trenniteekonda jalge alla võtma?

8. Jää endale kindlaks, ükskõik mis ei juhtu.

Ära võta tõsiselt teiste kadedusest tingitud kommentaare, mis püüavad sind unistustest kaugemale tirida. Püüa jääda oma eesmärkidele kindlaks isegi siis, kui kõik alguses ideaalselt ei õnnestu. Kui suudad esimesed tõkked ületada, tulevad järgmised juba mängleva kergusega.

9. Püüa vabaneda liigsest stressist ja ületöötamisest.

Sinu enda tervis ja heaolu on palju olulisem kui kõik muu. Väärtusta ennast! Niimoodi talitades on lihtsam leida motivatsiooni nii treeningute kui eluliste eesmärkide täitmisel.

10. Pea meeles, et mitte keegi ei ole alustamiseks liiga vana, liiga ülekaaluline või liiga laisk!

Kõik piirid loome oma mõtlemisega endale ise. Seega ära mõtle oma nõrkustele, vaid keskendu oma tugevustele.

Vormiloojate peatreener Egert Oiov, Foto: Irene Kollo

Sea eesmärk!

Sea endale just sind motiveeriv eesmärk. Jaga suur eesmärk väiksemateks. Kirjuta eesmärgid üles ja pane nähtavale kohale.

Vormiloojad – personaalselt sinuga!
vormiloojad.ee

Tekst: Egert Oiov, vormiloojad.ee