Miks on käte pesemine oluline ning kuidas seda õigesti teha?

kätepesu

Hea hügieen vähendab haigeks jäämise riski ning aitab vältida bakterite levikut teistele inimestele. Kuna avalikes kohtades katsuvad samu esemeid sajad ja tuhanded inimesed päevas, siis peamine viis haigestumist vältida, on pidevalt käsi pesta ning teha seda korralikult.

Haigused levivad sageli läbi puudutuse, olgu selleks teise inimese käsi või ühiskasutatav ukselink. Hiljem sama käega silmi, nina või suud puutudes oleme automaatselt bakteritega kokku puutunud ning neil tekib võimalus pääseda organismi. Seebiga käte pesemine vabastab sinna kinnitunud bakterid ning vesi viib need minema. Seetõttu on käte pesemine kõige lihtsam viis, kuidas ennetada haiguse levikut.

Korrektne viis kätepesuks

Kõige olulisem on pesta oma käsi vähemalt 20 sekundit, vastasel korral ei pruugi kogu mustus eemalduda. Samuti tuleb jälgida, et pesemise ajal ei hõõruks ainult peopesasid, vaid ka käeselga, sõrmevahesid ning puhastaks ka küünealused.

On levinud arvamus, et kätepesuks on oluline kuum vesi, kuid tegelikult ei vasta see tõele. Pesta võib ka jaheda või leige veega, sest selline temperatuur, mis päriselt baktereid hävitab, on kätepesuks liiga kuum. Küll aga võib soe vesi aidata kergemini eemaldada rasva või õli.

Käte pesemisel pole oluline, millise seebiga seda teha, kuna igaüks neist suudab eemaldada esmase mustuse. Küll aga võib eelistada nahasõbralikke variante, kuna tihe pesemine võib nahka kahjustada.

Desinfitseerimisvahendite kasutamine

Parim viis on pesta käsi vee ja seebiga, kuid alkoholiga desinfitseerimisvahendid toimivad samuti hästi, kui seep ja vesi pole saadaval. Alkoholi sisaldus nendes võiks olema vähemalt 60%, kuna madalama sisaldusega vahendid võivad olla ebaefektiivsed. Samuti võiks vältida alkoholivabasid desinfitseerimisvahendeid, sest need ei puhasta piisavalt korralikult.

Õige viis nende kasutamiseks on panna seda ühele peopesale ning hõõruda käsi kuni mõlemad käed on vahendiga täielikult kaetud. Alkoholiga desinfitseerimisvahend on efektiivne ainult juhul, kui kasutada seda piisavas koguses ning lasta see ära kuivada, mitte seda salvrätiku või lapiga kätelt maha pühkida.

Millal on eriti oluline käsi pesta?

  • Enne ja pärast toiduvalmistamist
  • Enne söömist
  • Pärast tualetis käimist
  • Pärast lapsel mähkmete vahetamist
  • Peale aevastamist, köhimist või nuuskamist
  • Kui oled puudutanud loomi
  • Pärast prügi käsitlemist
  • Enne ja pärast haavaga ümberkäimist
  • Enne ja pärast haige inimese eest hoolitsemist
  • Pärast avalikus kohas esemete puutumist

 Allikas: everydayhealth.com

Foto: Pexels