Mis aitab kehal pärast sünnitust vormi saada?

Ema ja laps

Üheksa kuud beebiga ühes kehas on igaühele isemoodi kogemus. On naisi, kes naudivad rasedusaega algusest lõpuni, aga on ka täiesti vastupidiseid lugusid. Kuna kehal on uue eluga sinu sees läinud kohanemiseks aega tervelt üheksa kuud, siis lapse väljumine kehast on sellega võrreldes ju tohutu muudatus väga lühikese aja jooksul. Kas ei tundu siis ka loogiline, et keha võib pärast sünnitust vajada taastumiseks sama palju aega? Mõnikord aga rohkemgi?

Beebikilod

On üsna tavaline, et nooremas eas on organismi taastumisvõime kiirem ja tihti ei jõua kehakaalu pärast muret tundma hakatagi. Olles saanud vanemaks ja sünnitanud juba mitmendat korda, võib kehakuju ja number kaalul olla märksa suurem mure. Kõige esimene mõte, mis kaalunumbri vähendamisega pähe turgatab, on muidugi „kalorid“. Võib tekkida tahtmine hakata oma toidukogust ja toiduvalikuid piirama, et liigsetest kilodest kiiremini vabaneda. Siinkohal peaks aga meeles pidama olulist fakti: imetamise ajal on keha lisaenergiavajadus lausa 500 kilokalorit. Seega ei tohiks võtmesõnadeks olla toiduenergia piiramine, vaid hoopis vajamineva energia piisav pakkumine.

Kui koduseid toimetusi on palju ja unetundegi vähe, võib tõesti tekkida küsimus, millal ometi veel mõelda oma menüü ja söömiskäitumise üle? Võiks ju loota, et kui söömegi vähem ja mõnikord selle täitsa ära unustame, küll siis kaal langeb. Tegelikult võib tulemus olla hoopis vastupidine. Saades toiduenergiat tegelikust vajadusest märkimisväärselt vähem, muutub ainevahetus aeglasemaks ja keha hakkab energiat hoopis talletama. Ja just nii need raseduse ajal kogunenud kilod meist kõvasti kinni hoiavadki.

Toit ja toitained

Teine murekoht söömise piiramise juures on toitaineliste vajaduste vajaka jäämine. Kuna loodus on just naisi loonud järglasi kandma ja ilmale tooma, on ka naise organism seatud vastavalt –  kõige enne liiguvad vajalikud ained rinnapiima, ülejäänu on ema organismi jagu. Kui söögikogused on aga väiksed ja vajalikku kraami tuleb sealt minimaalselt, ongi ema keha see, mis kannatab.

Eks see olegi inimesele loomuomane, et tulemusi soovitakse kiiresti ning ootamine tundub olevat lihtsalt ajaraiskamine. Aga just seda üks sünnitanud naise keha tegelikult vajabki – aega oma loomulikuks taastusprotsessiks ja toetust täisväärtusliku toidu näol.

Mida pärast sünnitust keha heaks teha?

  1. Hoolitse enda eest samasuguse armastusega, nagu sa oma beebi eest hoolitsed.
  2. Suhtu oma kehasse heatahtlikult. Lapsekandmine ja sünnitamine on olnud ju tõeliselt olulised ülesanded.
  3. Nii nagu on sünnitus igaühel omamoodi kogemus, on ka meie organismi taastumine kõigil erinev.
  4. Hoia täisväärtuslikud mikrotoitaineterikkad vahepalad kodus nähtaval – nii on need kogu aeg silme ees ning tõenäosus neid ka reaalselt tarbida on märksa suurem.
  5. Täisväärtusliku toidu kõrval toetab taastumist teadlik ja sihipärane liikumine. Loo sellest endale rutiin.

Millised võiksid olla mõistlikud esimesed sammud enda vormi saamisel vaata Nutrilligendi varasemast blogi postitusest.

Tekst: Nutrilligent toitumisnõustaja Kärt Jalajas

Foto: Pexels