Miks Hestra kindad on tõeline maailmaklass?

Hestra kindad

Vaadates videoid ja pilte maailma looduses seiklejatest olen tihti unistanud sarnastest retkedest. Avastada igapäev uusi orge ja jõgesid, ronida mägisel maastikul, sumbata lõputus lumes ja nautida metsade võlu! Kunagi see aeg ehk tuleb.

Unistusest reaalsusesse pöördudes on aga esimene mõte: kuivõrd oluline on riietus ja varustus sellisel retkel. See mängib rolli ka üldisemalt, sest riietuse valik meie kliimas, eriti septembrist maini, mõjutab enesetunnet ja tervist omajagu. Kellele meenuvad külmetavad käed lapsepõlvest, see teab, kui ebamugav tunne see on! Seepärast uurimegi lähemalt, kuidas oma käed mõnusalt soojas hoida ning teeme seda Hestra näitel.

Terved põlvkonnad kogemusi

Hestra on juhtivamaid kindatootjaid terves maailmas. Perekondlik ettevõte Martin Magnusson & Co asutati 1936. aastal ja seda veavad nüüd kolmanda põlvkonna Magnussonid: vennad Claes ja Svante Magnusson. Neil kummalgi on kaks poega – neljas põlvkond Magnussone, kes töötavad samuti Hestras. Alguse sai tegevus metsameeste jaoks loomanahast töökinnaste valmistamisest. Aga juba järgneval aastal tehti algust esimeste mäesuusa kinnaste tootmisega.

Oskused on edasi antud põlvest põlve inimeselt inimesele (ausalt öeldes ei teagi, et seda ala kusagil muudmoodi väga õpetataks). Nii toodete disain kui ka arendus toimub siiani Rootsis Hestra väikelinna peakorteris. Kui vaadata antud kindaid lähemalt, siis on hästi näha, kui palju oskusi nende valmistamine nõuab. Läbimõeldust, täpsust ja põhjalikkust on tunda iga kord, kui ühe nende kinda kätte tõmbad. Eriti hästi tuleb see välja nahkkinnastel – need istuvad kui valatult! Selles ju peitubki nahkkinnaste võlu. Mõõtudele on lisatud ka täistollide vahepealsed ehk poole tollise sammuga mõõdud tagamaks ideaalse istuvuse igale käele.

Hestra kindad

Kvaliteetne käsitöö

Hestra puhul on üheks oluliseks määrajaks kõrge kvaliteedi tagamisel kõikide materjalide – nahad, kangad, villad jm, ise hankimine. Samuti oma tehaste rajamine sõlmasukohtadesse: lisaks Rootsile asuvad need Ameerika Ühendriikides, Norras ja Saksamaal. Käsitsi valmistamise töökodadest rääkimata. Suur osa Hestra nahkkindaid ongi käsitsi valmistatud Euroopa kõige kogenenumate kindameistrite poolt. 2019. aastal valmistati kokku üle 2 miljoni paari kindaid. Lisaks Skandinaaviale on Hestra suurimad turud USA, Alpide riigid ja Jaapan.

Igaks asjaks oma kinnas

On isegi pisut hoomamatu, et üheaegselt on tootmises üle 400 erineva mudeli, ja seda ainult kindaid! Number võib tunduda suur, aga inimesed ja nende käed on erinevad ning seepärast vajatakse niipalju erinevaid kindaid. Mudelid jagunevad 14. kategooriasse, millele eelneb jaotus: elegantne ja sportlik. Mudelite ampluaa on lai: mäesuusatamine, mäesuusatamine edasijõudnuile, mäesuusatamine võistlemiseks, lapsed, elegantne mittesportlik, murdmaasuusatamine, golf, ratsutamine, vooderkindad, mägironimine, maastikujalgrattaga sõitmine, matkamine/vaba aeg, klassikaline sportlik ja käsitsi nahast õmmeldud.

Hestra kindad

Selles loetelus on kindaid, mis on loodud vaid üheks kindlaks tegevuseks – golf, ratsutamine, mägironimine jne. See võib tunduda ülepakutud, aga siiski vajalik, kuna erinevate alade esindajatel on oma nõudmised kindale: liibuvus, tugevdused, kinnised, paksus. Iga väike detail loeb ja aitab kaasa oma ala parimaks soorituseks. Toon välja näiteks autojuhi kindad. Need on liibuvad ja õhukesed nahkkindad, mis annavad väga hea haarduvuse. Ma ei ole liikluses küll uljas sõitja, aga kindel haare ümber rooli takistab libisemist ja aitab kindlasti kaasa sõidumugavusele. Lisaks aitavad kindad vältida talvel külma rooli – iga autojuht teab, kui ebameeldiv tunne see on. Uuematel masinatel on küll roolisoojendus rohkem levinud, aga ikkagi veel pigem luksus kui argipäev.

Jahimajanduse ja lihatööstuse kõrvalsaadused

Traditsiooniliselt on suurim osa Hestra kinnastest valmistatud kas osaliselt või täielikult ehtsast nahast. Siinkohal on oluline teada, et ükski loom pole pidanud saama hukka sellepärast, et saada kindaks.

Kõik nahad tulevad jahimajanduse ja lihatööstuse kõrvalsaadustest!

Kitsenahk on üks vastupidavamaid ja seepärast kasutusel suurt kulumist taluma pidavatel kinnastel. Hirvenahk Põhja-Ameerika mandrilt on peenema tekstuuriga ja seepärast rohkem kasutusel elegantsemas kollektsioonis, mille eklusiivsemad mudelid on valmistatud Brasiilia metssea ja Lõuna-Ameerika näriliste eriliselt pehmetest nahkadest ühendatuna kašmiiri villaga. Känguru nahk on kasutusel erimudelite tugevdusteks.

Hestra kindadKvaliteetsed materjalid

Tänapäeva sünteetiliste materjalide maailmas ei saa läbi ka nendeta ning Hestras on need vaid kõrgemast sordist. Peopesade detailides kasutatakse vastupidavuseks polüuretaani, veekindluse ja tuulekindluse tagamiseks on Core-Tex ja Czone membraanid, pealismaterjalidena polüesteri ja elastaani erinevad kooslused, nagu Flextron Softshell, Appa Polyester, Duratan Mikrokiud jt. Kuid alles on ka pikaaegse ajalooga vahatatud jämedakoeline puuvill. Ühendades need nahaga, on tulemuseks traditsioonid ja tänapäev.

HestraVoodritest on kasutusel siid, meriino vill, Šveitsi mägilammaste vill, tavaline lambavill, kašmiir ja harjatud polüester. Soojustusena enamasti Primaloft, mis omadustelt sarnane sulesoojustusega ja G-Loft polüester, mis on imeõhuke ja kiiresti kuivav ning säilitab oma omadused ka märjana, nagu näiteks meriino vill. Neile lisaks Šveitsi mägilammaste vill ja tavaline lambavill. Voodri valmistamiseks on vill kootud nii, et selle lokkis kiud ja froteesilmused koos suudavad siduda suure hulga õhku, hoides sedasi rohkem sooja.

Oma ala parimad

Väga eriline on see, et Hestral on mudeleid, millel saab voodrit vahetada ja uuendada vastavalt vajadusele. On ju loomulik, et tihedas kasutuses olevad materjalid kuluvad nii kandmise kui ka pesemise käigus. Sellepärast on Hestra mõelnud sellele, et väline kinnas suudab õige hoolduse korral vastu pidada palju kauem kui villasegune soe vooder. Villal nimelt on kalduvus pikapeale kokku tõmbuda ja nii kaotab see oma õhulise sooja efekti. Lisaks on ju mugav külmemate ilmadega kasutada paksemat voodrit, soojemate ilmadega õhemat.

Hestra kindad
Johannes Høsflot Klaebo

Et tagada pidev tootearendus tehakse koostööd oma ala parimatega, kelle tagasiside on hindamatu väärtusega. Spordihuvilistele on kindlasti tuttavad nimed Johannes Høsflot Klaebo, Andreas Fransson, Elyse Saugstad, Cody Townsend, Andrè Myhrer, Alex Deibold, Rebecca Selig, Mike Douglas ning Rootsi ja USA suusakoondised, nii alpi, freeski kui murdmaa. Aina täiuslikuma riietuse kandmine innustab uutele seiklustele, kas pole!

Kommenteerib Kristel Lind:

 „Avastasin Hestra enda jaoks mõned aastad tagasi, kui leidsin lõpuks kauaotsitud nahkkindad, mis istusid nii hästi, et ei tahtnud neid enam käest võtta. Seda juhtub minuga harva, sest olen üsna nõudlik nii istuvuse, kvaliteedi kui ka tootmise loodussäästlikkuse osas. Kindaid valides ei saa mõelda, et need on pelgalt aksessuaar. Kinnas on mõeldud palju enamaks – nad kaitsevad käsi ilmastiku eest, aga annavad ka kogu garderoobile viimase lihvi – sa mitte ainult ei tunne käes oma kindaid, vaid näed neid iga kord, kui pilgu kätele heidad – on ju oluline, et kinnas oleks lisaks mugavusele ka kaunis!“

Tekst: Ahto Paju, pajusport.ee

Fotod: Hestra