21 ideed, kuidas lapsed õue saada

Laps õues

Eesti lapsed liiguvad Tervisekassa andmetel värskes õhus keskmiselt vaid neli tundi nädalas ehk tervelt kolm tundi vähem kui Eesti vangid. Kuigi nutiseadmetes istumine on mugav lahendus kodukontoris ellu jäämiseks, maksavad lapsevanemad sellega lõivu lapse liikumise, une ja tervise arvelt. Hansaposti lasteosakonna kategooriajuht Elina Libe toob kodukontoris töötavatele lapsevanematele inspiratsiooniks 21 ideed, kuidas lapsed nutiseadmest rohkem õue meelitada. 

1) Päikest täis lõunasöögid. Terve perega kodukontoris pole lihtne võtta aega lõunasöögiks, kuid väike söögipaus annab energiat ja hoiab ka meeled erksana. Kui igapäevane grillimine näib liiga suure ettevõtmisena, valmista lõunasöögiks tervislik võileib või prae pannil kiiruga muna, aga võimalusel pane piknikutekk maha ning einesta kogu perega ikkagi õues.

2) Koolitunnid õue. Vaata üle oma lapse kodused tööd ning paku välja, milliseid nendest saaks ta teha ilma arvutita õues olles. Ka üle videosilla toimuvates kehalise kasvatuse tundides või trennides saab osaleda õues, kus lisaks värskele õhule ja linnulaulule on lapsel oluliselt rohkem ruumi liikumiseks.

3) Kodune autopesula. Iga väiksema tolmukihi korral ei pea autoga kohe autopesulasse minema. Vaata üle oma kodune pesuvahendite arsenal, majapidamisest üle jäänud nuustikud ja kaltsud ning motiveeri last taskuraha eest auto väljast ja seest puhtaks küürima.

4) Rõdu või terrassi talgud. Palu lapsel teha rõdu või terrass korda ning anna talle kolme kuni viie ülesandega nimekiri toimetustest. Sõltuvalt rõdust või terrassist, võiks koristuse sisse muuhulgas mahtuda põranda pühkimine ja pesemine, terrassilaua ja -toolide, rõduäärte ning akende pesemine, lillede kastmine, diivanipatjade kloppimine ja muu taoline.

5) Kevadised aiatööd. Taimede istutamine, peenarde kaevamine, lehtede riisumine – kõikide aiatöödega saavad lapsed hakkama. Huvi tekitamiseks lase lapsel kaevata ja kujundada enda isiklik suvepeenar ning planeerige tegevused külvikalendri järgi, nii ootab last igal nädalal uus ja põnev aiatöö.

6) Mänguasja pesula. Ka mänguasju tuleb aeg-ajalt pesta ning just selline tegevus sobib suurepäraselt õue. Anna lapsele kaasa kõik tema mudelautod, LEGO mehikesed või Barbie nukud, suur ämber vett, majapidamisest ülejäänud hambaharjad ja kaltsud ning rätik, kuhu peale pestud asjad päikese kätte kuivama panna.

7) Telk. Pane matkatelk või spetsiaalne lapsetelk hoovi püsti ning ehita lapsele tore pesa, kus on hea soe pikutada, raamatut lugeda või koolitöid teha.

8) Munaresti aardejaht. Majapidamises jääb üle palju munareste, mis sobivad suurepäraselt kevadiseks aardejahiks. Anna lapsele munarest õue minnes kaasa ja palu tal iga auk täita ühe hoovist leitud anniga näiteks käbi, kivi, puuoksa, rohulible ja muu taolisega.

9) Seebimullid. Pole ühtegi inimest, kellele seebimullid nägu naerule ei tooks. Mullitajaid leidub tänapäeval igas suuruses ning kui mullivedelik otsa saab, võib suurema koguse ämbrisse valmis teha ka nõudepesuvedelikuga, nii jagub mullitamise rõõmu tundideks.

10) Hüppenöör. Ülikasulik spordivahend nii lapsele kui täiskasvanule, mis toob hea vormi ja palju elevust. Lapsele vali eelkõige keskmise paksusega hüppenöör ning õige pikkuse reguleerimiseks palu tal astuda ühe jalaga nööri peale ning mõõta nii, et nööriosa ulatuks kaenlaalusteni. Näita ette, milliseid lahedaid trikke hüppenööriga teha saab ning esita lapsele väljakutse saada päeva jooksul selgeks näiteks kahekordne, tagurpidi või risti-rästi hüpe.

11) Tubased seltskonnamängud. Kõik klassikalised seltskonnamängud sobivad hästi ka rõdulaua taga või piknikulina peal mängimiseks. Põnevuse lisamiseks on paljud mängutootjad mugandanud ka klassikalised kaardi-, täringu ja lauamängud just õue ehk suuremasse formaati, sealhulgas on olemas näiteks hiigelsuurte puiduklotsidega Jenga ehk tornimäng või siis suurte täringutega Yatzy täringumäng.

12) Asfaldikriidid. Joonistamine on ju palju lõbusam värske õhu käes, kui saab kritseldada südamerahus asfaldile ning selleks sobivad hästi mahapestavad asfaldikriidid. Asfaldikriitidega saab mõelda välja ka mitmesuguseid mänge, näiteks kritseldada maha keksumängu numbrid või jalgratta tee.

13) Rattalised. Jalgrattad, tõukerattad, rulad, rulluisud – vähemalt üks nendest kuulub kindlasti iga lapse kevadisse sporditarvikute hulka. Motivatsiooniks esita lapsele väljakutse teha ümber kuuri või hoovi vähemalt 200 ringi, nii jõuad samal ajal kindlasti osaleda vähemalt ühel veebikoosolekul.

14) Elektriautod ja droonid. Ka mõni tehnikavidin on õigustatud, kui see lapsed õue meelitab. Elevust lisavad kõiksugu elektriautod ja -mootorrattad, mida fännavad kahtlemata kõik poisid, samuti näiteks VR- prillidega täiustatud minidroonid.

15) Viskemängud. Siia alla kuuluvad kõiksugu vibu- ja noolemängud, discgolfi kettad, bowling, petanque, aga ka sulgpall ja lauatennis, mis tekitavad hasarti ning lihvivad täpsust.

16) Täpsusmatiga jalgpalliväravad. Üksi tundide viisi jalgpalli väravasse taguda meeldib vaid tõeliste vutifännidele. Kui mängusõpru parasjagu käest võtta pole, lisab hasarti jalgpallivärava külge kinnitatav täpsusmatt, mis aitab lapsel lihvida löögi täpsust ja jalgpallioskusi.

17) Viis miinust. Ka korvpalli mängimisele lisab elevust vana hea viie miinuse mäng – kordamööda tuleb vabalt valitud kohast pall korvi saada. Kui vise mööda läheb, saab viskaja miinuse ning võidab see, kes kõige hiljem viis miinust täis saab.

18) Joonejooks. Selle edasi-tagasi jooksuharjutuse kiidab heaks iga kehalise kasvatuse õpetaja. Joonista kriidiga või märgi mõne esemega tee peale maha eri distantsiga jooned ning lase lapsel igat joont käega puudutades edasi-tagasi joosta. Võidab see, kes kõige kiiremini tagasi alguspunkti jõuab. Võta appi taimer ning motiveeri last iga korraga distantsi veel kiiremini läbima.

19) Kummikeks. Kõik lapsevanemad kindlasti teavad ja mäletavad kummikeksu, aga kas ka tänapäeva lapsed sellest miskit teavad? Kummikeksuks polegi muud vaja kui ühte venivat kummi ning mängijaid. Kui nii palju mängijad võtta pole, kinnita kumm posti, aiatooli vm hoovis olevate esemete külge.

20) Heeringas-heeringas-üks-kaks-kolm. Üks mängija seisab väikse distantsiga teiste mängijate ees, silmad käega kaetud ning hüüab: „Heeringas, heeringas, üks-kaks-kolm!“. Samal ajal liiguvad teised mängijad tema poole. Kui lause on lõppenud, keerab mängija end ümber, aga lapsed peavad seisma jääma. Kui keegi liigutab, peab ta algusesse tagasi minema. Võidab see, kes esimesena lõppu jõuab.

21) Kull. Klassikaline tagaajamise mäng, millel on mitu varianti – sabakull, hargikull või kükikull. Sabakulli puhul tuleb püksivärvli vahele kinnitada lint või rätik ning mängu käigus tuleb koguda võimalikult palju sabasid. Hargi- või kükikulli mängus tuleb lapsel, kelle kull kätte sai, kükitada või harkis seisma jääda ning teda saab vabastada vaid harkis jalgade alt läbi pugedes või kükitamise korral üle hüpates.