Elame ühiskonnas, kus alkohol on koosviibimiste loomulik osa. Olgu siis selleks õhtusöök perega, spordiüritus või vabariigi aastapäev. Enamikule on teada, mis alkoholism meie kehaga teeb. Samas võib ka mõõduka tarbimisega kehale kahju teha.
Alkoholi mõju kehakaalule
Kas on garanteeritud, et alkoholi tarbides kaal tõuseb? EI. Kas see tähendab, et alkohol ei mõjuta kehakaalu? Jälle ei. Kaalutõus tuleneb sellest, kui tarbitakse rohkem kaloreid, kui kehal on vaja. Alkoholist saame küll palju energiat aga kehale vajalike aineid (vesi, vitamiinid, mineraalid, süsivesikud, valgud, rasvad) me sealt ei saa. Seetõttu võib nimetada alkoholi kui “tühjaks kaloriks”.
Kui tarbida drink juba enne sööki, siis on leitud, et hiljem tarbitakse toiduna 20% rohkem kaloreid. Nimelt langeb alkoholi tarbides veresuhkru tase meeletult (eriti tühja kõhuga), mistõttu tekib nälja tunne ja tahame süüa ning tõenäoliselt söömegi rohkem. Ehk on suur tõenäosus liigse kehakaalu tekkeks, mis omakorda soodustab näiteks teist tüüpi diabeeti, kõrge vererõhu ja südamehaiguste teket.
Kui sa tahad, et alkoholi tarbides jääks tarbitud kalorite hulk minimaalseks, siis peaksid eelistama puhast kanget alkoholi.
Kas alkohol on kasulik?
On fakt, et tegelikult meie keha alkoholi ei vaja. Alkoholi kasulikud omadused ei ole piisavalt head, et need oleks kaalukausil kaalukamad kui negatiivsed omadused. Näiteks vähendab alkohol kaltsiumi, vitamiinide A, B12, B1 osakaalu kehas, mis võib hakata segama normaalset organismi funktsioneerimist. Samuti halveneb lihaste taastumine treeningust ja immuunsüsteemi võime võidelda haigustekitajatega.
Lõpuks pead sa ise otsustama ja teadma, millised on sinu prioriteedid ja eesmärgid. Kui sa just six pack’i ei taha siis kerge drink on lubatud. Ära unusta ainult iga dringi vahele klaas vett juua.
Tekst: personaaltreener Martin Kiho www.martinkiho.com