Liigume koos vabariigi terviseks!

Guido Kangur
Näitleja Guido Kangur Harku terviserajal suusatamas. Foto: Assar Jõepera

Eesti Terviserajad kutsuvad vabariigi aastapäeva tähistama aktiivse liikumisega. “Vabariigi terviseks!” liikumisalgatus toimub 23. – 26. veebruaril üle terve Eestimaa. 

Sihtasutuse Eesti Terviserajad juhataja Assar Jõepera sõnul on liikuma oodatud kõik inimesed, vanusest ja sportlikust vormist hoolimata. “Kevadehõngulises värskes õhus liikumine on parim kingitus tervele Eestile – mida tervem on iga eestimaalane, seda tervem ja rikkam on Eesti riik. Vabariigi sünnipäeva puhul võiks iga täiskasvanud eestimaalane liikuda vähemalt ühe tunni ja teha seda koos oma pere või sõpradega,“ ütles Jõepera.

Eesti Terviseradade ellukutsutud liikumisaktsiooni “Vabariigi terviseks” eesmärk on liikumise kui vaimse ja füüsilise heaolu vundamendi väärtustamine. “Regulaarse liikumisharjumusega inimesed on elurõõmsad ja loovad ühiskonnale oluliselt suuremat lisaväärtust kui väheliikuva elustiiliga kodanikud,” sõnab Jõepera.

Sel aastal on ettevõtmise patrooniks näitleja Guido Kangur, keda võib aastaringselt liikumas näha Õismäe raba ja Harku terviseradadel. “Tunnine suusasõit hästi hooldatud rajal on nauding, mida tulen talvisel ajal ikka ja jälle terviseradadele kogema. Suvisel ajal liigun radadel jalutades või jalgrattaga sõites. Terviseradadele on alati hea tulla, siit saab energiat terveks päevaks kaasa,” ütleb enda liikumisharjumuste kohta Guido Kangur.

Vaata “Vabariigi terviseks” videoüleskutset Guido Kanguriga

Nagu ka varasemalt, toimub liikumiskilomeetrite arvestus Eesti Terviseradade veebilehel https://terviserajad.ee/vabariigi-terviseks/ reaalajas ning selleks peaksid kõik liikujad läbitud distantsi kodulehele sisestama. Arvesse lähevad ka väljaspool ametlikke terviseradu, näiteks parkides, kergliiklusteedel ja metsaradadel, läbitud kilomeetrid. “Registreeritud kilomeetrid liidame kokku ja proovime nelja päeva jooksul koguda 80 000 kilomeetrit, mida on virtuaalselt kaks ringi ümber maakera,” selgitas Jõepera. 2023. aastal läbiti üheskoos enam kui 50 000 kilomeetrit.

Sotsiaalmeedias fotode ja videote jagamiseks sobib kasutada teemaviidet #terviserajad ja #vabariigiterviseks.

Vabariigi aastapäeva nädalal toimub üle Eesti asuvatel terviseradadel mitmeid tegevusi, näiteks EV106 matk Kambja terviseradadel, Narva Suuusasõit Pähklimäe terviseradadel, Kehtna Suusasarja IV etapp Paluküla terviseradadel, 26. Tallinna Suusamaraton Kõrvemaa terviseradadel, Madisepäeva Suusasõit Valgehobusemäe terviseradadel, Vabariigi matk Prangli külakeskusest, Vabariigi matk Põlvas, Palivere suusasarja etapp Palivere terviseradadel, Viljandimaa suusatamise meisitrivõistlused Holstre-Polli terviseradadel, Tabasalu jooks-matk ja palju teisi liikumisüritusi.

Rohkem infot leiab kodulehelt www.terviserajad.ee ja Facebooki sündmusest https://fb.me/e/3qdHgw5xa

Eesti Terviserajad SA asutasid 2005. aastal ettevõtted Merko Ehitus, Swedbank ja Eesti Energia. Tänaseks on Terviseradadest saanud üks suurimatest liikumisharrastuse mõjutajatest Eestis. Kokku on Eestis 125 terviserada, mille 1100+ rajakilomeetrit on aastaringselt hooldatud. 2023. aastal külastati terviseradasid rohkem kui 8,4 miljonit korda ja neid hooldab 200-liikmeline rajameistrite meeskond.

Allikas: Eesti Terviserajad