Terviseuuring: aina enam arste näeb nutiseadmeid hea abivahendina terviseriskide tuvastamisel

Huawei

Padel, pilates või kohaliku jooksuklubiga treenimine on vaid mõned näited aina enam populaarsust koguvatest tegevustest, millega inimesed oma vaba aega sisustavad. Ipsose 2025. aasta Euroopa tervisekäitumise uuringu põhjal teadvustab 78% eurooplastest elustiilivalikute ja tervise seoseid, viidates kasvavale teadlikkusele ning soovile oma tervist ennetavalt juhtida.

Tervisliku eluviisi jälgimiseks on paljud inimesed endale appi võtnud erinevad nutivahendid. Uuringu järgi omab pea pool Euroopa elanikkonnast mingisugust tervisejälgimiseks mõeldud nutivahendit. Kuigi sellised seadmed on võimekad, piirdub enamik kasutajatest pelgalt põhinäitajate mõõtmisega, milleks on näiteks päevased sammud, põletatud kalorid või une kestus.

Olgugi et kantavaid nutiseadmeid kasutatakse üldjoontes pigem elementaarsete tervisenäitajate jälgimiseks, selgub uuringust tähelepanuväärne asjaolu. Nimelt, 93% tervishoiutöötajatest tõdeb, et nende vastuvõtule on tulnud patsiente nutivahendi kaudu saadud terviseteavituse ajendil. „See näitab tarbijate kasvavat teadlikkust ja usaldust seadmetest kogutud andmete vastu,“ tõdeb tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina.

Ipsose 2025. aasta uuringu järgi on füüsilise aktiivsuse jälgimine kõige populaarsem tervisefunktsioon nutivahenditel. Antud funktsiooni kasutab 68% igapäevastest kasutajatest. Samas seab vaid 41% eurooplastest endale igapäevase sammueesmärgi, mis jääb keskmiselt 7000–8000 sammu vahemikku. See on murettekitav, sest pelgalt füüsilise aktiivsuse mõõtmine ei ole tervisliku eluviisi viljelemiseks piisav, kui seda ei toeta järjepidev eesmärkide seadmine ja distsipliin. “Oluline on mõista, et nutikell ei muuda inimese tervist automaatselt paremuse poole, sest lõviosa on vaja ise ära teha. Oluline on leida ja luua harjumusi ning distsipliini. See ei puuduta vaid igapäevast liikumist: oluline on ka toituda tervislikult ja magada piisavalt,“ sõnab Mishina, tuues välja, et nutikell on pelgalt üks võimekas abivahend teekonnal tervislikuma elu poole.

Kui tarbijad peavad nutiseadmete puhul oluliseks une, kalorite põletamise ja vedeliku tarbimise jälgimist, juhivad tervishoiutöötajad tähelepanu ka vererõhu, veresuhkru ning EKG andmetele, sest lisaks üldandmetele peaks inimesed pöörama tähelepanu ka tervisenäitajatele, mis annavad hädavajalikku infot südame-veresoonkonna ja ainevahetuse hetkeseisu kohta. “Nagu iga investeering enda tervisesse, nõuab ka nutikella soetamine korralikku eeltööd. Üldnäitajaid, nagu pulssi või põletatud kaloreid, suudavad näidata pea kõik nutikellad, kuid tervise parandamise seisukohalt on olulisemad hoopis keerukamate näitajate analüüs. Nendeks on näiteks pulsi varieeruvus, vere hapnikusisalduse või hoopis EKG mõõtmine,“ loetleb tehnoloogiaekspert, tuues üheks kirjeldatud omadustega näiteks värske Huawei Watch 5 nutikella.

Tänavune Euroopa tervisekäitumise uuring näitab, et erinevad nutivahendid aitavad eurooplastel aina paremini mõtestada oma elustiili ja tervise vahelisi seoseid. “Andmed näitavad, et teadlik nutivahendite kasutamine aitab kujundada püsivaid tervist parendavaid harjumusi. Samas on oluline märkida, et ükski nutivahend ei tee inimese eest seda esimest sammu,” konstateerib Mishina.

Allikas: Huawei Meedia