
Kui ilm lubab, meelitab soe päike randa või parki, mistõttu on pikaks päevaks valmistudes arukas kaasa võtta ka piknikukorv, mis on täis head ja paremat. Millega aga korvi täita – kas haarata kaasa jäätis või hoopis midagi tervislikumat?
Kuum ilm tekitab isu värskendavate snäkkide ja jookide järele, mistõttu võib poes tekkida kiusatus võtta sügavkülmast üks jäätis. Olgugi et see võib paista hea lahendusena, on selle jahutav mõju aga lühiajaline. Nimelt, enamik jäätiseid sisaldab rohkesti lisatud suhkruid ja küllastunud rasvu, mis mõjuvad organismile koormavalt, raskendades keha võitlust kuumusega.
Jäätis sulab, kuid marjad turgutavad
Murelid, mustsõstrad ja tikrid on väärt ning tervislik täiendus igasse piknikukorvi. Need tervist toetavad vitamiinipommid kasvavad ka heitlikus Eesti kliimas, mistõttu saab neid kasvatada nii enda kui ka vanaema tagaaias.
Murelid sisaldavad C-vitamiini, kaaliumi ja looduslikke antioksüdante. Need ühendid aitavad kehal võidelda põletikega, toetades ühtlasi ka südame-veresoonkonna tervist. Murelid teeb eriti heaks valikuks asjaolu, et need kustutavad ka kõige nõudlikuma magusasõbra isu.
Mustsõstrad on vitamiinipommid, mille kasulikkusest vaadatakse tihtipeale mööda. Neis leidub rohkelt polüfenoole ja antotsüaniine, mis tugevdavad immuunsust ja kaitsevad rakke. On täheldatud, et need pisikesed marjad on eriti kasulikud füüsilisest pingutusest taastumisel, toetades liigeste tervist.
Magusasõpradele, kes eelistavad hapukamaid maitseid, on väga heaks aseaineks tikrid. Tikrites leiduvad kiudained, C-vitamiin ning muud ühendid toetavad ainevahetust ja seedimist. Nagu mustsõstardeski, leidub ka tikrites polüfenoole, aidates seeläbi kaasa inimese pikaeaelisusele.
Tervislik lisand, mitte asendus
Kuigi marjad on suurepärased looduslikud maiused, ei tohiks neid pidada täisväärtusliku toitumise asendajateks. Murelid, mustsõstrad ja tikrid sisaldavad küll rohkelt vitamiine, kiudaineid ja antioksüdante, kuid pelgalt marjadest ei piisa, et katta organismi kõiki vajadusi. Eriti oluline on meeles pidada mõõdukust, sest marjade liigtarbimine võib tekitada puhitust või kõhulahtisust. Samuti võib liigne looduslike suhkrute hulk mõjuda ebasoodsalt veresuhkrutasemele.
Seetõttu on oluline oma toitumist ka mõtestada. Suvel kipub rutiin ununema, mistõttu suhtutakse vabamalt sellesse, mida ja kui palju tarbitakse. Uudsed tehnoloogilised lahendused pakuvad aga võimalust hoida enda toitumisel silma peal, mida on võimalik hiljem ka analüüsida.
„Tänapäevased nutikellad ei ole enam pelgalt sammuloendurid, vaid need aitavad inimesel kujundada teadlikumat ja tervislikumat eluviisi,“ räägib tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina. „Lisaks füüsilise aktiivsuse jälgimisele võimaldavad mitmed seadmed ka toitumisharjumusi paremini mõista. Need aitavad pidada kinni regulaarsetest toidukordadest, jälgida vedeliku tarbimist ning seada meeldetuletusi,“ jätkab Mishina, tuues üheks näiteks Huawei Watch Fit 4 Pro nutikella, mille “Püsi vormis!” funktsioon aitab hoida silma peal kalorite tarbimisel ja kulutamisel, toetades seeläbi kasutajat oma toitumis- või tervise-eesmärkide poole püüdlemisel.
Pealegi võib marjade ükshaaval söömine muutuda aga üksluiseks. Murelitest, mustsõstardest ja tikritest saab valmistada erinevaid smuutisid, mis sobivad suurepäraselt suviseks vahepalaks. Eriliselt hästi sobib marjadega kokku keefir, mis annab smuutile kreemja tekstuuri, toetades samal ajal seedimist. Marju võib ka omavahel kombineerida või segada teiste puuviljadega.
Allikas: Huawei Eesti