Milline on trenniks parim aeg?

Parim aeg trenniks

Treeningute sobitamine toimetusi täis argipäevarutiini võib teine kord kujuneda päris keeruliseks ning tihti kuulebki, kuidas öeldakse, et treeningute jaoks ei ole aega ega jaksu. Arutleme natuke, milline kellaaeg võiks treenimiseks sobida ja miks.

Hommikused treeningud

Ei ole kahtlustki, et hommikused treeningud sobivad ennekõike hommikuinimestele – neile, kes naudivad varast ärkamist, kes on pärast voodist tõusmist kohe virged ja tegutsemisindu täis. Kuna kõigis oma tegemistes ning sealhulgas treeningute puhul peaksime arvestama oma isikupära, siis tasub end hästi tundma õppida. Kuidas seda teha? Parim viis ennast tundma õppida on katsetada. Vali enda jaoks välja hommikud, mil tahaksid trenni minna, ja jälgi, mis juhtuma hakkab. Kui esimesel hommikul oled tublisti trennis kohal, aga järgnevad kolm korda otsustad edasimagamise kasuks, siis on päris selge, et hommikused trennid ei ole sinu jaoks mõeldud.

Kui oled kahevahel – natuke raske on tõusta, aga samas ikkagi meeldib hommikul end liigutada -, siis tasub leida treeningpartner, kellega koos jooksma või spordiklubisse minna. Sa ei taha ju teda alt vedada? Tema sind ka mitte. Rühmatreeningus osalejatel soovitaksin kindlasti end eelmisel õhtul varahommikusse tundi ära registreerida – see on samuti lubadus kellelegi (oma toredale spordiklubile), et lähed kohale.

Hommikuste treeningute suureks plussiks on mõnus energialaeng, mida jagub terveks päevaks, ja värske enesetunne enne argitoimetuste juurde asumist. Miinustena võib välja tuua, et kui sa just paar tundi enne treeningut ei ärka, siis keha ei pruugi veel päris ärkvel olla, mis tähendab, et väga tugev ja äkiline treening ei sobi ja tekitab pigem kerge stressi. Kui eri spordiklubide treeningplaane vaadata, siis leiab hommikustelt aegadelt nii rahulikke kui ka päris intensiivseid treeninguid – tasub katsetada ja leida endale sobiv.

Parim aeg trenniks

Hommikuste treeningute puhul kerkib üles üks igivana küsimus, mille üle on palju vaieldud – kas süüa enne või pärast trenni. Kaalulangetajatele võib tunduda ahvatlev tühja kõhuga treenima minna, kuid tegelikult võib nii kannatada treeningu kvaliteet, nälg võib kuhjuda ja seetõttu süüakse hiljem rohkem kui mõistlik. Teisalt ei ole tihti varajasel hommikusel ajal söögiisu, samuti ei jää enne treeningut piisavalt aega seedimiseks. Kokkuvõttes – nii palju kui on erinevaid inimesi, on erinevaid sobilikke lähenemisi. Seega katseta julgelt.

Treening lõunapausil

Istuva töö puhul tuleb tihti pärast lõunasööki peale mõnus rammestus ja unistus väikesest lõunauinakust. Kui aga lõunapausil ainult söömise asemel valida kombinatsioon treeningust ja lõunasöögist, on tulemus hoopis teine – päeva teises pooles saadab sind mõnus uus energia. Millist treeningut lõunapausil eelistada? Ennekõike tuleb arvestada, kui palju sul on aega. Spordiklubides saab lõunasel ajal võimalik valida ka traditsioonilisest tunniajasest treeningust lühemaid, nt 30- või 45-minutilisi treeninguid ja spordiklubide eelis on kindlasti pesemisvõimalus. Aga võib-olla soovid pausi ajal hoopis sõõmu värsket õhku ja valid jooksmise, rulluisutamise, kepikõnni või õues sooritatavad lihasharjutused? Sel juhul tasub mõelda, kus ja kuidas end tööpäeva teiseks pooleks värskeks ja higivabaks saada.

Paar tundi enne lõunast treeningut võiksid ampsata väikese suutäie – hästi sobivad nt puuviljad (banaan, apelsin, õun) ning pärast treeningut võid rahuliku südamega minna lõunat sööma ja treeningust taastuma.

Õhtused treeningud

Õhtused, pärast tööpäeva lõppu algavad treeningud on spordiklubi ühed populaarsemad, kuna otse töölt trenni minna on väga mõnus ja enamik inimesi tunneb end piisavalt hästi, et teada, et kui kord juba töölt koju jõutud, siis sealt enam suure tõenäosusega treeningule minemiseks ei välju. Kui soovid suuremat sagimist ja rahvamurdu vältida, siis tasub vältida ka ajavahemikku 17.00-18.30.

Spordiklubid pakuvad treenimisvõimalusi üsna hilise kellaajani välja. Kui sulle sobib treenimiseks hilisõhtune aeg, kuid sa ei taha ka magamaminemist väga hilisele kellaajale jätta, soovitan kindlasti valida rahulikumaid treeninguid, mis ei tõsta olulisel määral pulsisagedust. Kui valid õhtusse aga mõne hoogsama tantsut- või ringtreeningu, pead olema valmis selleks, et energiatase on veel mitu tundi kõrgel ning unenäod võivad oodata. Viimane on muidugi ideaalne variant siis, kui pärast hilisõhtust treeningut ongi vaja veel mingisuguseid toimetusi teha ja plaan ei ole treeningult otse voodisse minna. Kas pärast hilisõhtust treeningut süüa? Jällegi enesetunde küsimus. Pärast intensiivset treeningut pigem jah. Õhtused portsud ei tohiks olla eriti suured, julgustan jälle leidma endale sobilikku kuldset keskteed – jälgi, et sinu uinumist ei häiriks tühi kõht ega liiga täis kõht.

Parim aeg trenniks

Tähtis on leida see õige

Kui oled oma aja peremees, on sinu ees lahti kõik teed. Katseta erinevaid kellaaegu, tunned kohe kindlasti ära, millisel ajal on sinus jaksu ja motivatsiooni kõige enam.

Et püsivust säilitada, on väga suureks toeks treeningpartner – hea kaaslane, kes naudib samu treeninguid ning kellaaegu, mida sinagi. See võib olla töökaaslane või abikaasa, tütar või ema, poeg või isa jne. Järjepidevuse tagamiseks on hea kasutada ka treeningpäevikut, kuhu märgid üles tehtud treeningud ja kuhu võid lisada veel hulga igasugu muid parameetreid, millel soovid silma peal hoida (kaal, pulss, kulutatud kalorid, enesetunne, vahemaad). Kui eelistad kirjutada käsitsi, vali päevik poelettidelt, kui oled Interneti-inimene, siis on olemas ka suur hulk online-päevikuid. Veel üks võimalus rajal püsida on koostöö personaaltreeneriga, kes on alati toeks nõu ja jõuga, kes aitab valida parimad harjutused ja koormused ning aitab arengul silma peal hoida. Üks kõige kindlamaid treeningutel järjepidevuse saavutamise alustalasid on aga meeldiva treeningstiili leidmine. Kui oled leidnud treeningu, mis sind inspireerib ja silma särama paneb, ei taha sa sellest ilma jääda.

Tekst: Kristel Koitla, personaaltreener

Fotod: Shutterstock.com