Võitlussportlased räägivad enesekindlusest

Romet Reilson Fightlandil peale teist võitu Kaijo Nurmsoo üle
Romet Reilson Fightlandil peale teist võitu Kaijo Nurmsoo üle

Kui tähtis on sportlase jaoks enesekindlus ja milles see väljendub? Aga mis juhtub siis, kui olla liiga enesekindel? Kas enesekindlust saab välja lugeda kehakeelest? Kuidas enesekindlust kasvatada? Küsimustele vastavad meie parimad võitlussportlased.

Romet Reilson

Enesekindlus on väga tähtis. Enesekindlana suudad jääda ringis rahulikuks ning jälgida hingamist ja liikumist, teha lööke ja kaitsta.

Enesekindlus väljendub eelkõige sportlase tehnikas. Näiteks mina kahtlesin paar aastat tagasi oma K1 tehnikas, seega ladusin end kohe matši alguses võhmast tühjaks, proovides vastast nokki lüüa. Vastane oli füüsiliselt tugev, talus löögid ära, ja teised raundid tulid väga halvad. Matši ikkagi võitsin, kuid tehnikale toetudes oleks võitlus palju paremini välja tulnud. Endas olin aga alati kindel.

Näidates kehakeelega, et oled enesekindel, võib see olla vastasele kurnav ja hirmutav, sest enesekindel võitleja ei kiilu kinni, on liikuv ja teeb lööke.

Soovitus: Tehke trenni ja andke endast parim.

Mirkko Moisar
Mirkko Moisar

Mirkko Moisar

Sportlasel peab olema usk iseendasse, see teebki enesekindlaks. Enesekindlusega saavutab inimene edu.
Enesekindlus väljendub rahulikus olekus, sest ebakindlus teeb pigem närviliseks ja murelikuks. Mina olen olnud just liiga enesekindel ja seetõttu kaotanud, aga need on kõik olnud kasulikud õppetunnid.
Enesekindlust ei ole vaja välja näidata, sest sa juba oled endas kindel ja vastast pole vaja mõjutada.

Soovitus: Lihtsaim viis enesekindlust kasvatada on mediteerida. Seda tehes hakkab inimene endasse rohkem uskuma. Teine võimalus on alati end kokku võtta – inimeses peitub energiat ja usk endasse leiab selle energia.

Markko Moisar

Sporti saab teha ka ebakindel inimene, kuid et olla sportlane, peab olema enesekindel ja endasse uskuma. Vastasel juhul põleb tihedas konkurentsis lihtsalt läbi.

Enesekindlus väljendub eelkõige austuses ja lugupidamises teiste inimeste vastu. Samuti selles, et sa oled valmis ennast kogu aeg täiendama, ja arusaamises, et pidev eneseareng viib heade tulemusteni.

Markko Moisar
Markko Moisar Tai treeninglaagris Phuket Top Team treeneriga

Liigne enesekindlus võib tuua ükskõiksuse spordi vastu. Sporti peab suhtuma alati tundega, et keegi kuskil on sinust parem ja sa ei taha talle alla jääda.

Kehakeel on enesekindluse juures väga oluline. Jälgin palju inimeste kehakeelt: kõnnakut, hääletooni, žeste suhtluse ajal. Esimene asi, mida märkan, on silmside – enesekindlal inimesel on see konkreetne ja ta julgeb alati otse silma vaadata.

Soovitus: Kõik saab alguse iseendast. Keegi ei saa sulle seda sisse süstida. Endaga peab olema sina peal ning muutma asju, mis enda juures ei meeldi. Uskuma peab iseendasse.

Tarmo Kõrs
Tarmo Kõrs

Tarmo Kõrs

Enesekindlus on väga tähtis, sest ilma selleta on raske tipu poole pürgida. Sportlase enesekindlus väljendub hoiakus ja käitumises.

Mõned mu kaotused on tulnud selle tulemusena, et ma pole olnud piisavalt enesekindel, kuigi oleks pidanud. Samal ajal võib liigne enesekindlus kaasa tuua motivatsioonilanguse.

Enesekindluse puhul on kehakeel oluline. Seda, kas sportlane on enesekindel või mitte, saab aru kehahoiakust, sest kui sportlane on enesekindel, siis ta näitab seda välja. Kui enesekindlus puudub, siis ollakse pigem vaikselt omaette.

Soovitus: Enesekindluse kasvatamiseks on väga hea soovitus teha kõvasti trenni ja palju võistelda.

Maikel Astur

Sportlane peab olema enesekindel, sest kui sa iseendasse ei usu, siis kes seda veel teeb?

Enesekindlus väljendub selles, kuidas võistlustel esined – kui põled läbi ega suuda pingelises olukorras võistelda, siis pigem on probleem enesekindluses või ei pea närvid vastu.

Maikel Astur (keskel kinnastega) koos Viimsi Tigers Gym treeneritega
Maikel Astur (keskel kinnastega) koos Viimsi Tigers Gym treeneritega

Minul pole oma sportlaseteel üldiselt enesekindlusega probleeme olnud, aga on olnud hetki, kus olen olnud liiga enesekindel. Liiga enesekindlana hakatakse tihtipeale vastast alahindama ega mõelda selge peaga. Näiteks selle aasta märtsis osalesin Yakuza Fightil ning mu vastane oli pärit Valgevenest, hea Tai poksi taustaga ja võitnud maailmameistrivõistlused. Kuna mina polnud profikarjääris veel kaotust kogenud, siis tundsin, et olen võitmatu. Olin väga enesekindel, aga sellega vähenes minu keskendumisvõime. Vastane oli kahe jalaga maa peal ja kaotasin talle matši esimeses raundis.

Minu jaoks pole oluline kehakeelega enesekindlust näidata, sest sa ei pea teistele tõestama, et oled enesekindel, vaid pead ise oma võitu uskuma.

Soovitus: Arvan, et enesekindlust ei saa kasvatada, see on seotud inimese iseloomuga.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: erakogu