Madis Mihkels on Euroopa parimate noorsportlaste seas neljas

Madis Mihkels Nurowski. EOC

Euroopa Olümpiakomitee mainekal, Piotr Nurowski nimelisel auhinnakonkursil, mille raames valiti Euroopa parim suvealade noorsportlane 2019, teenis Eesti jalgrattur Madis Mihkels neljanda koha.

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul näitab Mihkelsi valimine Euroopa parimate hulka Eesti noortesporti laiemas kontekstis. „Euroopas viie hulka pääsemine on kõva saavutus, kõik viis nominenti olid silmapaistvate tulemustega ning osad juba ka täiskasvanute konkurentsis väga edukad. Nii mõeldes on see hinnang tervele noortespordi seisule Eestis. Nagu öeldakse – kui on vaja trenni teha, siis on see sportlase ja treeneri töö, aga kui tulevad võidud ja äramärkimised, siis on need kõigi omad. Soovin Madisele ja tema tiimile meelekindlust ja jõudu uute eesmärkide püüdmisel,“ ütles Sõõrumaa.

Euroopa olümpiakomiteed esitasid Nurowski auhinnale 23 kandidaati, kelle seast valiti välja viis nominenti, kõik vähemalt kahekordsed noorte olümpiavõistluste medalistid. Nende seas ka 16-aastane Madis Mihkels, kes võitis tänavusel Euroopa noorte olümpiafestivalil koguni kaks kuldmedalit – ta triumfeeris nii grupisõidus kui ka eraldistardis. Varasemalt on Eesti meesratturid suutnud Euroopa noorte olümpiafestivalidelt teenida kokku kaks pronksi – Tanel Kangert 2003. aastal ja Gleb Karpenko 2017. aastal, mõlemad eraldistardist.

Lõpliku järjestuse ja võitja otsustas Euroopa Olümpiakomitee üldkogu, kelle ees esinesid kõik nominendid ka ennast tutvustava ettekandega. Auhindade üleandmine toimus 26. oktoobril Varssavis suurejoonelisel galaõhtul, millest võttis 1700 külalise seas osa ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach.

Nurowski nominendid Madis Mihkels. EOC

Piotr Nurowski auhinna laureaadiks nimetati Ukraina kõrgushüppaja Yaroslava Mahuchikh, kes võitis äsja Dohas peetud kergejõustiku maailmameistrivõistlustel hõbemedali ning oli eelnevalt 2018 sügisel teeninud Buenos Aireses peetud noorte olümpiamängudelt kulla ja aasta varem kuldmedali ka Euroopa noorte olümpiafestivalilt Györis.

Teise koha sai ujuja Franko Grgic Horvaatiast, kolmanda sportvõimleja Giorgia Villa Itaaliast ning neljandat kohta jagasid võrdse punktisummaga Madis Mihkels ja vehkleja Liza Pusztai Ungarist. Grcic võitis sarnaselt Mihkelsile Euroopa noorte olümpiafestivalilt 2019 kaks kuldmedalit ning on täitnud juba ka Tokyo olümpianormi, Villa teenis noorteolümpialt kolm kulda ja ühe hõbeda ning Pusztai võitis kaks kuldmedalit noorte olümpiamängudelt.

Nurowski auhinna laureaat saab karika ja 15 000-eurose stipendiumi, teisele kohale kuulub 8000-eurone ning kolmandale kohale 5000-eurone stipendium, neljas ja viies koht teenivad kumbki 3000-eurose stipendiumi.

Piotr Nurowski nimelise auhinna kandidaatideks saavad rahvuslikud olümpiakomiteed esitada alla 19-aastaseid sportlasi, kelle puhul hinnatakse sportlike tulemuste kõrval ka sportlase käitumist ja suhtumist ausa spordi ning olümpiakultuuri ja -ideaalide väärtustamisel. Euroopa parima noorsportlase auhind loodi 2010. aastal Smolenski lennukatastroofis hukkunud toonase Poola Olümpiakomitee presidendi Piotr Nurowski mälestuseks. Auhinna eesmärk on julgustada noori sportlasi jätkama tippspordikarjääri ning innustada neid lugu pidama ausa mängu reeglitest ja olümpiaväärtustest.

Allikas: EOK

Fotod: EOC