Kuidas suitsetamisest täielikult loobuda?

Smoking
Foto: Pexels

Suitsetamine on üks tervist kahjustavamaid tegevusi, mis paraku on sellegipoolest maailmas väga levinud. Siiski on paljud suitsetajad oma tegevuse kahjulikkust endale teadvustanud ning tahavad suitsetamisest loobuda? Kuidas aga seda edukalt teha?

Suitsetamisest loobumine on üks parimaid otsuseid, mida saame enda tervise heaks teha. Kuid teadupärast on nikotiin väga sõltuvust tekitav aine. Seda peetakse sama tugevaks sõltuvuse tekitajaks, kui kokaiini ja heroiini, mistõttu peab selle otsuse vastuvõtmisel olema äärmiselt sihikindel ja tugev.

Keskmine suitsetaja üritab oma pahest loobuda kuus korda, enne kui tal see õnnestub. Õnneks on olemas mitmeid abistavaid nippe ja viise, kuidas seda teekonda kergemini läbida.

Vali kuupäev ja pane kirja põhjused

Kõige parem on suitsetamist maha jätta ajal, kui elus ei ole stressirohke periood. Selleks vaata üle oma kalender ja vali endale kuupäev, kus oleks kõige kergem sellega tegelema hakata. Väldi suuri tööalaseid projekte ning ka sünnipäevi, kuna suitsetavate inimeste läheduses olemine ning napsu võtmine võivad selle protsessi keerulisemaks muuta.

Järgmise sammuna pane kirja põhjused, miks sa tahad suitsetamisest loobuda. Kui oled juba sellega algust teinud, saad suitsuisu tekkimisel oma põhjendusi uuesti vaadata ja meenutada, miks sa sellele teekonnale asusid.

 Põhjendusi võib olla mitmeid:

  • Väiksem tõenäosus haigestuda vähki, kopsu- ja südamehaigustesse, saada insulti või muid raskeid haigusi.
  • Vererõhk muutub taas normaalseks.
  • Suitsetamisest loobumine muudab ilusamaks. Nahk ei ole nii kortsus, hambad on vähem kollased ning sõrmed ei ole nikotiinist läbi imbunud.
  • Saab säästa raha ning teha sellega midagi asjalikumat.
  • Juuksed, riided, auto ja kodu ei lõhna suitsu järgi.
  • Oled energilisem.
  • Saad olla paremaks eeskujuks oma lastele, perele ja sõpradele.
  • Pikem eluiga.

Kaasa pere ja sõbrad

Mida rohkem on selle protsessi ajal toetavaid inimesi, seda lihtsam on suitsetamisest täielikult loobuda. Palu oma lähedastelt hoida ennast tegevuses, minge koos jalutama, trenni või mängige kodus lauamänge. Samuti peavad lähedased valmis olema asjaoluks, et terve selle aja vältel võid sa olla parajalt pahur, kuid oluline on sellisest käitumisest mitte puudutatuna tunda. Samuti peab oma suitsetajatest sõpradele ütlema, et nad kindlasti sinu juuresolekul suitsu ei teeks. Veelgi parem, lõpetage suitsetamine koos!

Lisaks sellele võib abi paluda ka perearstilt, kes oskab soovitada suitsetamisest loobumiseks erinevaid meditsiinilisi vahendeid.

Leia enda nõrgad kohad

Suitsetamine on tihtipeale seotud emotsioonide ja harjumustega. Inimesed kipuvad seda tegema just teatud olukordades, mis on igal ühel isiklikud. Analüüsi enda nõrkusi, et suitsetamisest loobumisel osata neid olukordi ennetada. Hea näitena võib tuua, et paljud inimesed suitsetavad just grupi survel, ehk sageli minnakse pidudel ühiselt välja, sest see on justkui omaette sotsialiseerumine. Leia endale peol kaaslased, kes ei suitseta ja väldi teiste survel kaasa minemist.

On selge, et mingil hetkel annab keha nikotiini puudusest märku ja just nendel hetkedel, peab oskama oma harjumuste vastu võidelda. On okei tunda ennast pahuralt ja ärritatuna, keha näeb sellel hetkel rasket vaeva, et endaga võidelda. Tunded on ajutised ning kui isule mitte järgi anda, tunned peale seda ennast automaatselt paremini.

 Hoia ennast tegevuses

Keha annab pidevalt märku, et vajab ühte suitsu, oluline on samal ajal hoida ennast tegevuses – võib lugeda uuesti üle oma põhjuste listi, vaadata seriaali või minna jalutama. Hästi aitavad ka käelised tegevused, mis vajavad tähelepanu koondamist, näiteks kokkamine, aiatööd, joonistamine või kirjutamine. Peale iga korra üleelamist läheb protsess lihtsamaks.

Asenda suitsetamise tung tervisliku snäkiga, näiteks varu endale porgandeid, pähkleid või nätsu, mida suitsuisu tekkimise ajal närida.

Kiida ennast, kui oled hästi hakkama saanud

Paljud suitsetajad peidavad endale mõne suitsu nendeks hetkedeks „kus isu on liiga suur“. Viska minema kõik enda tagavara suitsud ja kiida ennast, kui sellega päriselt hakkama saad. Nüüd ei ole isu tekkimisel uusi suitse kohe käepärast võtta.

Pane suitsupakkide ostmata jätmisest saadud raha kõrvale ning juba varsti on näha, et tegemist on suure summaga. Sama rahaga saab ennast premeerida, osta uusi riideid, minna head toitu nautima või alustada hoopis mõne uue hobi harrastamisega.

Allikas: everydayhealth.com

Fotod: Pexels