Uus populaarteaduslik raamat kõigile, kes tahavad olla terved

Raamat ülekoormusvigastustest
Foto: Meeli Tulik

Dr Gunnar Männiku sulest on ilmunud uus raamat, mis kuulub kahtlemata terviseraamatute kullafondi. Tunnustatud spordiarst kirjutab 500 leheküljel põhjalikult ülekoormusvigastustest, nende vältimisest ja ravist ning harjutustest, mis probleemide korral aitavad.

Inimene on loodud liikuma kõikides eluetappides alates sünnist kuni surmani. See toimub tänu tugiliikumisaparaadile, kus keskne roll on lülisambal. Viimane on otseselt seotud erinevate ülekoormusvigastustega, mis hakkavad tekkima juba lapseeas ja mis väljendub tihti valuna selja- ja kaelapiirkonnas, aga ka teistes kehaosades, eelkõige õlgades, tuharate ümbruses, jalgades ja kätes. Sageli on põhjuseks puudulik ja ühekülgne kehaline areng lapseeas, ebatasakaal skeletilihaste vahel, liiga suur kehaline koormus, monotoonsed liigutused, pikaajalised sundasendid jne.

Raamatus „Ülekoormusvigastused. Vältimine. Ravi. Harjutused“ kirjeldab dr Männik mitmesuguseid seljaprobleeme, sagedasemaid ülekoormusvigastusi ning nende ärahoidmist ja ravi lastel, noorukitel ja vanematel inimestel tavaelus, tippspordis, tervisespordis, aga ka balletitantsijatel ja muusikutel. Siit leiavad praktilist nõu kõik need, kes tahavad liikumisteraapia abiga olla terved ja tarvitada vähem ravimeid kogu elukaare jooksul.

Raamat on mõeldud kõigile, kes tahavad olla terved. Kindlasti on seda kasulik lugeda tegev- ja harrastussportlastel, kehalise kasvatuse õpetajatel, treeneritel, kiropraktikutel, füsioterapeutidel, massööridel, muusikutel, lastevanematel, näitlejatel, (balleti)tantsijatelel ja arstidel (eelkõige pere-, töötervishoiu-, taastus- ja spordiarstidele). Samuti võiksid seda raamatut lugeda sundasendis töötavad inimesed, nagu hambaarstid, kirurgid, kontoritöötajad, autojuhid jt.

Vastilmunud raamatu kohta on öelnud tunnustavaid sõnu ka dr Männiku kolleegid: „Doktor Gunnar Männik on spordiarstina tuntud nii sportlaste kui ka muusikute hulgas. Ta on pühendunud ülekoormusvigastuste ennetamisele ja ravile ning viimasel ajal tegelenud süvitsi lülisambast tingitud kaebuste raviga. On tõsine heameel, et temasugune spetsialist jagab oma kogemusi raamatus, mis sobib lugemiseks igale aktiivseid eluviise harrastavale inimesele,“ ütles dr Madis Rahu ortopeed Ph.D.

Füsioterapeut Kirsti Pedaku sõnul on see ülevaatlik raamat põhilistest tugiaparaadi ülekoormusvigastustest hea populaarteaduslik materjal tavalugejale, kes treenib aktiivselt ning on kogenud koormusest põhjustatud tugiaparaadi kaebusi. „Eraldi tähelepanu on pööratud pillimängust tulenevatele tugiaparaadi probleemidele. Pole unustatud ka eakaid. Esiletoomist väärivad nõuanded, soovitused ning ennast abistavad harjutused ülekoormusvigastustega toimetulekuks.“

Tervis on meie kõige kallim vara ning selle raamatu abil on võimalik igaühel oma suurimat varandust veelgi hoolikamalt hoida.

Tekst: Merilin Piirsalu